Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łomża. Masz pomysł na zachowanie odkrytych zabytków na Starym Rynku? Miasto czeka na opinie[zdjęcia]

JBa
Odkrycia archeologiczne dokonane na placu Starego Rynku budzą emocje. Nikt nie spodziewał się, że będzie ich aż tak dużo. Władze postanowiły skonsultować zaplanowaną wizję rewitalizacji z mieszkańcami.

Pierwsze spotkanie z mieszkańcami to efekt dwóch pism, podpisanych przez prawie 60 osób, którzy obawiają się, że miastu nie uda zachować się wszystkiego, co przez lata skrywał czerwony plac.

Czytaj więcej: Mieszkańcy dyskutowali o pomysłach na rewitalizację Starego Rynku (zdjęcia)

W murach III Liceum Ogólnokształcącego w Łomży, w poniedziałek 27 lipca, zapoznali się zarówno z opinią archeologa, projektanta oraz konserwatora zabytków. Przedstawili też swoje pomysły na zachowanie odkopanej przez archeologów historii Łomży.

Władze ogłosiły konsultacje, by swoje pomysły mogli zgłosić wszyscy mieszkańcy Łomży. Mają na to czas do 14 sierpnia br. Swoje pomysły mogą wysłać na adres mailowy [email protected] lub zostawić w Punkcie Obsługi Mieszkańców Urzędu Miejskiego w zamkniętej kopercie z adnotacją „Rewitalizacja Starego Rynku”.

Na tej podstawie projektant przedstawi modyfikacje obecnego projektu, które zostaną zaprezentowane i omówione na kolejnym spotkaniu z mieszkańcami, planowanym pod koniec sierpnia.

Czytaj też Remont Hali Kultury dobiega końca [zdjęcia]

Jak przekazuje magistrat, dotychczas podczas prac archeologicznych odsłonięto większość kamiennych reliktów budynku Ratusza z XV wieku i dobudowanej w XVI wieku południowo – wschodniej części, pod którą znajdują znacznie starsze drewniane relikty wcześniejszej towarzyszącej zabudowy rzemieślniczej i gospodarczej. W części południowo – zachodniej widać ceglane relikty najprawdopodobniej wspominanej w źródłach pisanych oberży, a w pobliżu budynków murowanych odsłoniono dwie drewniane studnie oraz dwa murowane zbiorniki na wodę. Z odkrywanych obiektów archeolodzy pozyskują również znaczne ilości zabytków ruchomych takich jak: fragmenty naczyń glinianych, pojemników szklanych, kafli, kości zwierzęcych, czy drobne miedziane monety oraz żelazne przedmioty służące do codziennego użytku. Wszystkie one po oczyszczeniu, zakonserwowaniu oraz rekonstrukcji zostaną przekazane do zbiorów Muzeum Północno-mazowieckiego w Łomży.

Archeolodzy kończą prace na Starym Rynku. Mają nadzieję, że ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lomza.naszemiasto.pl Nasze Miasto