Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Litzmannstadt Ghetto. Makieta w muzeum na Stacji Radegast [ZDJĘCIA,FILM]

Wiesław Pierzchała
Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast
Makieta Litzmannstadt Ghetto w muzeum na Stacji Radegast Krzysztof Szymczak
W łódzkim muzeum Stacja Radegast możemy oglądać drugą część makiety z zabudową getta w 1942 roku. Twórcy myślą nad kolejnymi.

Tym razem można obejrzeć wykonane z tektury w skali 1:400 okolice Rynku Bałuckiego tak jak wyglądały w maju 1942 roku. Autorzy makiety przedstawili zabudowę od placu Kościelnego w stronę Rynku Bałuckiego. Stąd rejon ul. Zgierskiej, Dworskiej i Łagiewnickiej. Na jakie miejsca i punkty charakterystyczne warto zwrócić uwagę?

Makieta Litzmannstadt Getto [ZDJĘCIA]

- Na nowej części makiety mamy między innymi budynek z sekretariatem próśb i zażaleń przy ulicy Dworskiej 1, siedzibę gestapo przy skrzyżowaniu ulic Zgierskiej i Limanowskiego, plac strażacki przy ulicy Lutomierskiej 13, na którym wiele razy przemawiał Chaim Mordechaj Rumkowski, przełożony starszeństwa Żydów w getcie, a także skład węgla, kościół Dobrego Pasterza przy ulicy Pasterskiej oraz plac targowy, czyli tak zwany skład warzyw Jojny Pilcera - mówi dr Zofia Trębacz, koordynator projektu drugiej części makiety Litzmannstadt Ghetto.

To niezwykłe w skali kraju przedsięwzięcie powstaje w budynku Stacji Radegast przy al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Ghetto 12, będącym oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi.

Dni Pamięci w Łodzi [ZDJĘCIA]
Pierwszą część makiety odsłonięto w maju 2016 roku. Przedstawia ona m.in. plac Kościelny z zabytkowym kościołem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z końca XIX stulecia, rejon ul. Wojska Polskiego i Stary Rynek z dawnymi kamienicami, które zostały wyburzone.

Jest także park Staromiejski, który przed drugą wojną światową był wypełniony ulicami, kamienicami i innymi obiektami, jak np. efektowna synagoga w stylu mauretańskim przy ul. Wolborskiej. Została ona zniszczona przez niemieckich okupantów wkrótce po ich wejściu do Łodzi w 1939 roku, dlatego na makiecie widzimy jedynie ruiny synagogi.

Dr Zofia Trębacz zapewniła nas, że wkrótce można się spodziewać kolejnych części niezwykłej makiety Litzmannstadt Ghetto.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto