Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Leon Tarasewicz i wystawa jego prac w Muzeum Architektury

Małgorzata Matuszewska
Leon Tarasewicz otworzył dziś (10 maja) w Muzeum Architektury swoją wystawę. Wernisaż połączony został z uroczystością nadania Leonowi Tarasewiczowi tytułu honorowego profesora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wybitny artysta otrzymał medal prezydenta Wrocławia "Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia".

Leon Tarasewicz wcześniej spotkał się z dziennikarzami i oprowadzał ich po swojej wystawie. O przygotowaniach do niej opowiadała kuratorka Małgorzata Devosges-Cuber. – Nasza współpraca zaczęła się od koncepcji wystawy retrospektywnej, a w trakcie pracy ta koncepcja bardzo się rozwinęła. Na wystawie możemy obejrzeć trzy wzajemnie uzupełniające się przestrzenie: malarstwo na płótnie i papierze, prace świetlne wychodzące w przestrzeń, jak instalacja w prezbiterium i praca na wirydarzu – dodała.

Leona Tarasewicza związki z Wrocławiem

– Przyjeżdżałem ty jako uczeń liceum sztuk plastycznych w Supraślu, wtedy nawet do głowy mi nie przyszło, że będę mieć we Wrocławiu wystawę – śmiał się artysta. – W 1979 roku miałem spotkanie z młodzieżą, w 1984 roku we Wrocławiu prezentowane były moje obrazy, zaprzyjaźniłem się z Mariuszem Hermansdorferem (długoletnim dyrektorem Muzeum Narodowego – przyp. red.), a 10 lat temu miałem w Narodowym wystawę – dodał.
Prof. Piotr Kielan, rektor Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, mówił: – Dla nikogo nie ma wątpliwości, jaką wartością dla wszystkich akademików jest dorobek profesora Tarasewicza.
Artur Ulrich (z firmy Enerton), mecenas wystawy i przyjaciel Leona Tarasewicza, dodał: – Nie ma takiego drugiego artysty w Polsce, który potrafiłby tak zagospodarować przestrzeń.
Współpracę z wybitnym artystą doceniła także Jolanta Gromadzka, wicedyrektor Muzeum Architektury. – Bardzo się cieszymy, że profesor zgodził się wystawić u nas swoje prace. Przecież architektura jest sztuką, a sztuka ma bardzo wiele wspólnego z architekturą. Cieszymy się, że po wystawie zostanie u nas instalacja świetlna – dodała.
Wystawa w Muzeum Architektury trwa do 26 sierpnia. Uwagę przyciąga kwietny kobierzec zdobiący wirydarz. Porusza czerwień instalacji w prezbiterium. – Czerwień jest ważna w każdej cywilizacji – stwierdził artysta. Na wystawie są prace ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu, warszawskiej Zachęty, Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu a także z kolekcji prywatnych i zbiorów własnych Leona Tarasewicza.

Leon Tarasewicz, artysta wybitny, hodowca gołębi i kur

Leon Tarasewicz jest polskim malarzem, z pochodzenia Białorusinem. Urodził się w Waliłach, jest nauczycielem akademickim w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jego prace są wystawiane na całym świecie, a on sam jest laureatem wielu nagród, odznaczonym Srebrnym Medalem "Zasłużony kulturze Gloria Artis" oraz Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Jest bardzo oryginalnym twórcą, maluje na wielkich płótnach (a także na szarym wielkim papierze), maluje na ścianach, podłogach, tworzy instalacje malarskie, a widzowie muszą po prostu deptać jego dzieła. Malarz hoduje gołębie i kury, z czego także jest znany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto