Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las Turczyński pod śniegiem jak z Opowieści z Narnii. Tu odpoczywają mieszkańcy zurbanizowanych osiedli

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Tu odpoczywają mieszkańcy zurbanizowanych osiedli
Tu odpoczywają mieszkańcy zurbanizowanych osiedli Adrian Kuźmiuk
Las Turczyński to zielone miejsce wypoczynku mieszkańców Nowego Miasta, Kleosina i Turczyna. Chętnie odwiedzają go biegacze, rowerzyści, a także osoby uprawiające nordic walking. Przy odrobinie szczęścia można spotkać tu sarnę, a nawet łosia. Zobaczcie jak pięknie prezentuje się ten las zimą.

Las Turczyński położony jest na obrzeżach białostockiego osiedla Nowe Miasto, Kleosina oraz Turczyna. Jest to teren gminy Choroszcz. To jedyna w okolicy przestrzeń zielona, w której chętnie wypoczywają mieszkańcy pobliskich zurbanizowanych osiedli. Jest też obszarem cennym i ciekawym przyrodniczo.

Z leśnych ścieżek chętnie korzystają biegacze, rowerzyści, a także osoby uprawiające nordic walking. W weekendy można tu spotkać całe rodziny spacerujące po powstałej kilka lat temu ścieżce edukacyjnej. Na trasie ścieżki znajdziemy m.in. dwa totemy, hotel dla owadów i kosze na śmieci.

Pierwszy totem, z elementami ruchomymi, prezentuje najciekawsze gatunki zwierząt i roślin, występujące w Lesie Turczyńskim, wraz z ich wzajemnymi powiązaniami. Natomiast tematyką drugiego totemu są mieszkańcy hotelu dla owadów. W tym miejscu można na bieżąco dokonać obserwacji owadów, a informacje o nich i ich zwyczajach znaleźć na usytuowanym w pobliżu totemie.

W 2021 roku kuria białostocka planowała w tym miejscu wybudować nową nekropolię na działce o powierzchni około 29 ha uznanej za las ochronny decyzją ministra środowiska z dn. 31.01.2017 i objętej szczególną ochroną. Inwestycji sprzeciwiali się nie tylko mieszkańcy Białegostoku, ale też sąsiednich miejscowości oraz organizacje pozarządowe. Założyli inicjatywę "Ratujemy Las Turczyński". Były pikiety, pikniki w obronie lasu, petycje, pisma i rozmowy z przedstawicielami archidiecezji, burmistrzem Choroszczy oraz z ministerstwem. Niestety nie przyniosły one efektów. Z uwagi na to, że to las ochronny, zgodę na przeznaczenie gruntu na cele nierolnicze i nieleśne musiał wydać minister klimatu. I dopiero dzięki jego decyzji udało się zachować tereny leśne w niezmienionej formie.

- Podjęty przez społeczność lokalną trud zainteresowania wszelkich organów, instytucji czy środowisk sprawą zmiany przeznaczenia gruntów leśnych jest godny uznania i stanowi obraz wzorowej obywatelskiej postawy mającej na celu dobro ogółu poprzez racjonalne kształtowanie lokalnego ładu przestrzennego - napisał w uzasadnieniu minister klimatu.

Dzięki temu mieszkańcy nadal mogą wypoczywać w Lesie Turczyńskim. Zobaczcie jak prezentuje się przyprószony śniegiem:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Las Turczyński pod śniegiem jak z Opowieści z Narnii. Tu odpoczywają mieszkańcy zurbanizowanych osiedli - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto