Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Las Solnicki do wycinki! Jest zielone światło. Drzewa są przeszkodą dla ruchu lotniczego na lotnisku Krywlany

OPRAC.: wal
Wojciech Wojtkielewicz/archiwum
Władze Białegostoku otrzymały zielone światło do wycinki drzew na Krywlanach. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję prezydenta o usunięciu przeszkód lotniczych. Decyzja jest ostateczna, ale jeszcze nieprawomocna. Tadeusz Truskolaski liczy na to, że uda się odblokować lotnisko Krywlany na pełnej długości pasa.

- Błędy postępowania, które wytknęło Kolegium zostały usunięte - mówi prof. Dariusz Kijowski, prezes Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Białymstoku.

Zobacz także: Lotnisko Krywlany. Od roku pas startowy stoi pusty. W najbliższych miesiącach samoloty raczej tu nie wylądują

Przypomnijmy, że w wydanej we wrześniu 2020 roku decyzji władz miasta o wycince sprzeciwiały się organizacje społeczne, m.in. członkowie Inicjatywy dla Białegostoku, Stowarzyszenia Okolica oraz Stowarzyszenie Łączy Nas Białystok. Domagały się w tej sprawie konsultacji społecznych. Do SKO odwołało się od niej Nadleśnictwo Dojlidy. Kolegium ją uchyliło do ponownego rozpatrzenia. Choć nie z powodu argumentów Nadleśnictwa, a proceduralnych.

Jak tłumaczył Wiesław Podhorodecki, zastępca prezesa SKO, decyzja prezydenta Białegostoku wymagała uzupełnienia o odpowiednie załączniki wskazujące na to, co prezydent Białegostoku rozumiał jako przeszkodę lotniczą. Powinna zawierać analizę biegłego, a nie odsyłać do jego opinii. Organ nie określił także konkretnie o jakie drzewa chodzi. Nie było załącznika, z którego by wynikało, jakie drzewa powinny zostać usunięte z ich konkretnymi namiarami, wysokością. Konieczne było również uwzględnienie aktualnej numeracji działek geodezyjnych, które w decyzji nie były prawidłowo wskazane.

Czytaj też: SKO uchyliło decyzję prezydenta Truskolaskiego ws. wycięcia 15 tys. drzew Lasu Solnickiego na potrzeby lotniska Krywlany

To oznaczało, że prezydent musiał wydać nową decyzję. Nastąpiło to jeszcze w grudniu 2020 roku. Okazało się, że decyzja dotyczyła usunięcia 14457 drzew na obszarze około 80 ha Lasu Solnickiego. Po raz drugi odwołało się Nadleśnictwo Dojlidy.

Leśnicy wskazali, że ponownie zostały naruszone przepisy prawa materialnego. Podnosili też, że prezydent Białegostoku zignorował interes społeczny, bo w tak ważnej sprawie nie przeprowadził konsultacji społecznych.

Czytaj też: Lasy Państwowe odwołały się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego od decyzji prezydenta o wycince drzew pod lotnisko

Bezskutecznie od lat domagają się ich społecznicy i mieszkańcy Dojlid. 1 lutego po raz kolejny zorganizowali protest w tej sprawie przed siedzibą magistratu.

- Mimo naszych próśb władze Białegostoku nie przedstawiły dotąd żadnej ekspertyzy ekonomicznej funkcjonowania lotniska po usunięciu przeszkód lotniczych, ani listy zainteresowanych przewoźników – podkreślali społecznicy i mieszkańcy podczas konferencji przed urzędem miejskim. Wezwali w poniedziałek prezydenta do wycofania się z egzekwowania decyzji o usunięciu przeszkód lotniczych oraz podjęcia dialogu ze stronami sporu.

Wydaje się to mało realne po postanowieniu SKO, które utrzymało w mocy grudniową decyzje prezydenta. Według Kolegium zostały tym razem spełnione wszystkie ustawowe przesłanki do jej podjęcia.

- Niestety, złe wieści z Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Las Solnicki - drugie płuca Białegostoku mogą być wycięte. Teren 80 ha drzew, uznane jako "przeszkody lotnicze". Tak, ma tam powstać małe, lokalne lotnisko. Nie pytajcie dla kogo - napisała na Twitterze Katarzyna Sztop-Rutkowska z Inicjatywy dla Białegostoku, jedna z obrończyń zarówno Lasu Solnickiego, jak i Turczyńskiego.

Później doprecyzowała.

Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki jest zaskoczony wpisem Katarzyny Sztop-Rutkowskiej, który jego zdaniem powiela nieprawdziwe informacje.

⁃ Lotnisko na Krywlanach nie będzie służyło „wąskim kręgom biznesowym”, ale białostoczanom i mieszkańcom regionu. Będą z niego mogły korzystać samoloty zabierające 30-40 pasażerów. Tego typu lotniska są w miastach takiej wielkości jak Białystok. Tam nie startują i lądują Airbusy czy Dreamlinery, tylko takie samoloty, pozwalające dolecieć do głównego portu przesiadkowego - mówi Rafał Rudnicki.

Katarzyna Sztop-Rutkowska przypomina w rozmowie z "Porannym", że wycina się kawał lasu wbrew programowi adaptacji miasta do zmian klimatu, który radni przyjmowali zaledwie w 2019 roku.

- Mówi się niekiedy, że jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. To znane przysłowie może się kojarzyć z sytuacją lotniska w Białymstoku. Prezydent nie podjął żadnej dyskusji z mieszkańcami. Nie przedstawił konkretów. Decyzje zostały podjęte w sposób niejasny, z mglistymi obietnicami lotniska dla mieszkańców - dodaje Katarzyna Sztop-Rutkowska.

Prezydent Białegostoku podkreśla, że decyzja SKO jest ostateczna i wykonalna, ale jeszcze nieprawomocna. Jeśli w terminie strony nie złożą skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, to taką się stanie.

- Liczę na to, że uda się odblokować lotnisko Krywlany na pełnej długości pasa. To jedyna szansa na to, że Białystok zaistnieje na lotniczej mapie Polski, a białostoczanie będą mogli polecieć ze swego miasta na wakacje czy do pracy. Oczywiście będzie to wymagało czasu, ale to jest mój cel - mówi Tadeusz Truskolaski.

Czytaj też: Minister klimatu: Las Turczyński to złe miejsce na cmentarz. Mieszkańcy z radości zorganizowali więc w lesie festyn (zdjęcia)

W czerwcu 2020 roku miejscy urbaniści, za zgodą radnych, rozpoczęli procedurę zmiany studium zagospodarowania przestrzennego. Po to, aby w Lesie Solnickim przy lotnisku na Krywlanach mógł powstać cmentarz. Ma to pogodzić kurię arcybiskupią i mieszkańców, którzy protestowali przeciw temu, by cmentarz powstał w Lesie Turczyńskim w okolicach Trasy Niepodległości.

Czytaj też: Cmentarz na Krywlanach? Jest zgoda radnych. Nekropolia może powstać w Lesie Solnickim zamiast Turczyńskim

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto