Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulisy powstawania programów młodej youtuberki ze Szczecina [wideo]

Agata Maksymiuk
materiały prywatne
W dobie internetu każdy może założyć własny kanał na You Tubie i stać się producentem, reżyserem i prezenterem w jednym. Tylko jak to zrobić dobrze? Janovsky rok temu wystartowała z profesjonalnym kanałem w serwisie You Tube, obserwuje ją prawie 5 tys. fanów.

Mówi się, że powoli następuje zmierzch tradycyjnej telewizji. Wielu młodych ludzi rezygnuje z oglądania standardowych programów tv na rzecz publikacji internetowych. Youtuberzy tacy jak Łukasz Jakóbiak, autor kanału 20m2, Cezary Jóźwik, Robert Pasut i Rafał Masny z Abstrachuje TV czy Maciej Dąbrowski z programu Z Dupy to osoby, które zdobyły popularność dzięki autorskim programom publikowanym w serwisie You Tube.

- Myślę, że fenomen programów internetowych nie jest jedynie chwilowym zjawiskiem - wyjaśnia Janovsky, youtuberka ze Szczecina. - Młodzi ludzie odchodzą od telewizorów. Widzę to na przykładzie mojego 17-letniego brata, który gdyby mógł to nie ruszałaby się sprzed komputera. Obecne pokolenie nastolatków będzie rosło razem z You Tube’m i wszystkimi jego propozycjami. Nasza w tym rola, aby z You Tube’a stworzyć telewizję internetową na odpowiednim poziomie. Potrzeba czasu, ale myślę, że to się uda.

Zawód Youtuber

Publikowanie filmów w internecie może być nie tylko hobby, ale również pracą na pełen etat. Dzięki zyskom z reklam oraz programom partnerskim serwisu, właściciele internetowych kanałów mogą cieszyć się pensjami znaczenie przewyższającymi średnią krajową.

- Żeby zarabiać na YT trzeba mieć bardzo, ale to bardzo dużo odsłon i subskrypcji - mówi Janovsky. - To nie tak jak wszyscy myślą, że wystarczy kilka tysięcy fanów. Kilka tysięcy to ilość, która zadowoli właściciela kanału i zrobi wrażenie na widzach, ale nie ilość, która pozwoli wygenerować prawdziwe zyski. Pracuję jako youtuberka od roku i traktuję to hobbystycznie. Jestem pochłonięta grafiką i montażem. Czy będę się tym zajmować już zawsze? Nie wiem co będzie za kilkanaście lat, ale wiem co jest teraz i chcę to wykorzystać.

Youtuber czy vloger?

Oprócz youtuberów w sieci swoją obecność zaznaczyli też vlogerzy. Ich kanały działają na takich samych zasadach co kanały youtuberów, jednak mają inne założenia co do publikowanej tematyki. Youtuberzy tworzą programy o charakterze rozrywkowym, lifestylowym. Publikacje są zamknięte w konkretnych seriach. Tak jak w klasycznej telewizji. Treści nie dotyczą życia prywatnego autorów. Vlogi to odpowiedniki klasycznych blogów, internetowych pamiętników. Autorzy zamiast pisać posty nagrywają je i wrzucają do sieci.

- Nie chciałam tworzyć rzeczy kojarzonych w vlogiem - mówi Jonavsky. - Nie interesuje mnie opowiadanie o swoim prywatnym życiu. Stąd pomysł na program #Hashtag. Temat wybieram na podstawie najpopularniejszych w danym momencie hashtagów, niedawno był to #swag. Zaczynam od dokładnego researchu pod kątem tego hasała. To bardzo czasochłonne, ale zależy mi na rzetelności. Nie chce aby ludzie myśleli, że sama wytworzę definicje. Odcinki utrzymuję w humorystycznym klimacie. W związku z tym, że zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym bardzo dbam o część wizualną.

Internet nie dla każdego

Podobnie jak nie każdy ma predyspozycje, by stać się lekarzem czy prawnikiem, nie każdy może zostać youtuberem. Założenie konta na YT zajmuje 2 minuty. Jednak realizacja programu to dni a nawet tygodnie pracy.

- Realizacja jednego odcinka zajmuje mi ok. siedmiu dni - wyjaśnia Janovsky. - Wyszukanie materiałów, realizacja scenariusza, zdjęcia, nagarnia, montaż, upload i okładka to rzeczy, których nie zrobi się w kilka minut. Przy nagraniach mojego programu zawsze pomaga mi jedna osoba. Jeśli czuję, że zaczyna brakować mi czasu proszę też o pomoc przy montażu. Przyznam, że kiedy zaczynałam nie do końca zdawałam sobie sprawy z ogromu pracy i poziomu trudności. Musiałam uczyć się praktycznie wszystkiego od nowa.

Obecnie na kanale Janovsky może obejrzeć serie #Hashtag, BzzzDurne Pytania i Śmieci z Sieci.

- Może kiedyś będę miała więcej subskrypcji i będę z tego żyła - mówi youtuberka. - Póki co, najważniejsza jest zabawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto