Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Zanussi odwiedzi Białystok. W Kinie Forum odbędzie się projekcja filmu i spotkanie z reżyserem

OPRAC.:
Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Już w niedzielę (12 lipca) białostoccy widzowie będą mieli okazję poznać jednego z najbardziej utytułowanych polskich reżyserów. Po projekcji filmu "Z dalekiego kraju", w kinie Forum odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Zanussim.

W nawiązaniu do niedawnej 100. rocznicy urodzin papieża Jana Pawła II, w Białymstoku odbędzie się pokaz filmu "Z dalekiego kraju". Jednak największa gratką dla kinomanów może być fakt, że tuż po nim, Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na spotkanie z jego reżyserem - Krzysztofem Zanussim.

Z punktu widzenia sztuki filmowej “Z dalekiego kraju” był utworem niemal niewykonalnym. Od czasu, kiedy Jan Paweł II stał się jednym z najpopularniejszych ludzi świata, wielu reżyserów chciało nakręcić o nim film. Nikt jednak nie wiedział, jak się do tego zabrać.

- Jan Paweł II jest pierwszym papieżem, który nie będąc człowiekiem Zachodu, odbiera Zachodowi pewien monopol, jaki miał on w Kościele. Ten Kościół był własnością Zachodu. Powiedziałem o tym na konferencji w Rzymie, budząc nawet ostre ożywienie sali. Bo to jest taka prosta, choć brutalna prawda, którą oni gotowi są zignorować. Sieć kościołów budzi w nich takie samo poczucie własności, jak sieć hoteli Hiltona. To wszystko jest ich organizacją. A tu nagle okazało się, że mamy wszyscy w tym udział. I to na równych prawach. I może równie ważni są ci z Ameryki Południowej, ci z Zairu czy Argentyny, i ci z Chile, Chin czy z Filipin, jeśli tylko mówić o katolikach, jak ważni są w Kościele Francuzi. A jest coś zaskakującego, jak dalece nastąpiła ta uzurpacja ważności. Film tę uzurpację narusza. I w tym widzę coś pięknego. I cieszę się, że mam w tym swój udział – mówił przed laty w jednym z wywiadów Krzysztof Zanussi.

Co, gdzie, kiedy. Imprezy, atrakcje w Białymstoku i regionie 9-16 lipca 2020 [PRZEGLĄD, POGODA]

Dla Krzysztofa Zanussiego biograficzna opowieść o wybitnym człowieku stała się pretekstem do nakreślenia epickiej panoramy losów narodu od lat 20. do 80. XX stulecia. Przyszły Jan Paweł II pojawił się w niej ledwie kilkakrotnie. Kamera ujmowała grającego go aktora w dalekich planach lub odwróconego. Jedynie we fragmentach dokumentalnych widz miał okazję ujrzeć go w całej okazałości.

W warstwie fabularnej “Z dalekiego kraju” jest opowieścią o losach przedstawicieli różnych grup społecznych, z którymi stykał się Karol Wojtyła. Są tu więc chłopi, robotnicy, inteligenci, artyści, klerycy i księża. Akcja filmu zaczyna się w momencie, kiedy mały Karol uczestniczy w uroczystościach Drogi krzyżowej. Nabożeństwo wyciska trwały ślad na psychice wrażliwego chłopca. Staje się także emocjonalnym fundamentem jego przyszłych życiowych wyborów. Także tych podczas okupacji, kiedy ulega fascynacji światem ducha, początkowo za pośrednictwem literatury, a zwłaszcza teatru. Pisze wiersze, dramaty, próbuje sił jako reżyser i aktor. Wkrótce postanawia zrobić krok dalej. Wstępuje na ścieżkę kapłańską.

Projekcja filmu odbędzie się w niedziele, 12 lipca o godz. 15.00 w Kinie Forum (Legionowa 5)
Bilet w cenie 8 zł są do kupienia w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Z dalekiego kraju
Wielka Brytania/Włochy 1981, 137′
Obsada: Sam Neill, Christopher Cazenove, Zbigniew Zapasiewicz, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Jerzy Nowak

Radio JARD świętuje 23. urodziny! Tak bawiliście się w zeszł...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto