Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Krawczyk dzieciństwo spędził w Białymstoku. Jego ojciec grał w tutejszym teatrze

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
W poniedziałek (5.04) w wieku 74 lat zmarł Krzysztof Krawczyk, jeden z najbardziej znanych wokalistów polskiej sceny muzycznej. Okazuje się, że obdarzony niezwykłym barytonowym głosem piosenkarz, gitarzysta oraz kompozytor, mieszkał kiedyś w Białymstoku.

W Poniedziałek Wielkanocny dotarła do nas smutna informacja o śmierci legendy polskiej piosenki - Krzysztofa Krawczyka.

Krzysztof Krawczyk nie żyje. Legendarny piosenkarz pochodził z Katowic. Miał 74 lata. Jego przeboje od lat cieszą się ogromną popularnością

Krzysztof Krawczyk w trakcie swojej kariery nieraz odwiedził stolicę województwa podlaskiego. Okazuję się, że wizyty przy okazji koncertów, nie były jedynym, co łączyło go z Białymstokiem.

Dzieciństwo na Podlasiu

Krzysztof Krawczyk urodził się 8 września 1946 roku w Katowicach. Pochodził z rodziny artystów. Jego rodzice byli aktorami oraz śpiewakami operowymi. W dzieciństwie wielokrotnie się przeprowadzał. W 1947 roku wraz z całą rodziną zamieszkali w Białymstoku, gdzie ojciec artysty, January Krawczyk, na dwa sezony podjął pracę w Teatrze Miejskim (dawna nazwa Teatru Dramatycznego).

Kolejne lata Krzysztof Krawczyk spędził w Poznaniu, a następnie w Łodzi, gdzie ukończył Średnią Szkołę Muzyczną, w której nauczył się śpiewu.

Zobacz też:Krzysztof Krawczyk nie żyje. Tysiące młodych białostoczan bawiło się na Juwenaliach przy jego największych hitach (zdjęcia)

Na scenie muzycznej obecny był od prawie pięciu dekad. W 1963 roku był założył grupę wokalno-instrumentalną Trubadurzy, której repertuar łączył elementy rocka z polską muzyką ludową. Opuścił ją 1976 roku i rozpoczął karierę solową.

Wylansował wtedy wiele przebojów, które do dzisiaj cieszą się sławą m.in. „Parostatek”, „Pamiętam Ciebie z tamtych lat”, „Jak minął dzień”.

Na początku lat 80. artysta zamieszkał w USA. Występował tam w klubach w Las Vegas oraz Chicago. Po powrocie z emigracji w 1988 roku uległ wypadkowi samochodowemu, co spowodowało czasowe zejście ze sceny. W latach 90. wrócił na krótko do Stanów, gdzie nagrał jedną płytę, po czym powrócił po kilku latach do Polski, gdzie osiadł na stałe.

W 2000 roku nastąpił powrót Krzysztofa Krawczyka na wielką scenę. Wystąpił na Placu Świętego Piotra przez papieżem Janem Pawłem II. Następnie również w tym samym roku polski wokalista nagrał wspólnie z Goranem Bregovicem, znanym serbskim kompozytorem płytę „Daj mi drugie życie”, z której pochodzi popularny przebój „Mój przyjacielu”. W kolejnych latach ukazał się następny album „Bo marzę i śnię”, którego utwory biły w kraju rekordy popularności m.in. „Bo jesteś Ty” oraz „Chciałem być”.

Krzysztof Krawczyk przez cały swój okres działalności artystycznej wydał ponad 100 płyt - solowych i kompilacji. W październiku 2020 roku zawiesił swoją działalność artystyczną z powodu pandemii koronawirusa oraz własnych problemów zdrowotnych.

Sprawdź:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto