Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kruszyniany. W zielonym meczecie

red.
Meczet w Kruszynianach
Meczet w Kruszynianach elkam.home.pl
O trzech wieki tatarskiego osadnictwa w Kruszynianach zaświadcza głaz stojący w centrum wsi. Pośród drewnianych domów, w otoczeniu ogrodów i sadów zielenią się ściany budowli niezwykłej nawet w tych stronach. Jeden z dwóch istniejących w Polsce drewnianych meczetów pochodzi z XVIII wieku.

Miłośnicy orientalnej architektury nie znajdą tu wyszukanych form. Nieduży, drewniany budynek wieńczą dwie wieżyczki, które trudno przyrównywać do minaretów, albowiem na żadnej z nich nie pojawia się muezin nawołujący wiernych do modlitwy. Gdyby nie symbole półksiężyca, trudno byłoby rozpoznać w zielonym domku muzułmańską świątynię. Dopiero po wejściu do środka - po uprzednim zdjęciu butów i pozostawieniu ich przed drzwiami – stajemy oko w oko z islamem.

W ścianie naprzeciwko wejścia znajduje się wnęka – tzw. mihrab – wskazująca Mekkę, czyli kierunek odprawiania modlitwy. Tuż obok uwagę zwraca charakterystyczny, schodkowy minbar, pełniący rolę kazalnicy. Kiedy meczet służy turystom, na schodkach minbaru przysiada przewodnik i zasypuje gości ciekawostkami z życia polskich Tatarów. Zgodnie z religijnym kanonem, świątynia jest podzielona na część damską i męską. Ściany meczetu zdobią muhiry – dekoracyjne tkaniny z wersetami z Koranu, a także obrazy przedstawiające architekturę i motywy roślinne. Nie zobaczymy na nich zwierząt, a tym bardziej - Boga. Religia tego zabrania. Podłogi wyłożone są bogato zdobionymi, miękkimi kobiercami, co nie jest bez znaczenia dla stóp pozbawionych obuwia.

Regularne piątkowe nabożeństwa były odprawiane w meczecie do czasu śmierci ostatniego kruszyniańskiego imama - Aleksandra Bajraszewskiego. Dziś muzułmańskiego kazania - tzw. hutby - wysłuchać można już tylko od wielkiego święta, kiedy Kruszyniany odwiedza imam z Białegostoku.

Kilkadziesiąt metrów od meczetu, za kamiennym murem znajduje się muzułmański cmentarz – mizar. Najstarsze nagrobki – z początku i połowy XVIII wieku – zaznaczone są kamieniem i półksiężycem, te nowsze przypominają groby chrześcijańskie. Inskrypcje – będące wersetami z Koranu – występują tu w postaci dwujęzycznej – i po polsku, i po arabsku.

Meczet można zwiedzać przez cały rok, od maja do końca listopada - w godz. od 8.00 do 20.00. W pozostałych miesiącach należy umówić się telefonicznie z przewodnikiem - administratorem meczetu (502 543 871). Dorośli płacą za wstęp 4 złote, dzieci i młodzież - 2 PLN.

Meczet w Kruszynianach, Dżemil Gembicki - przewodnik i administrator, tel. 502 543 871

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Kruszynianach, tel. 85 741 01 72

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto