Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Królewskie łowy

UM Radom
21-22 sierpnia w Muzeum Wsi Radomskiej odbędzie się festyn rodzinny związany z obchodami 600–lecia bitwy grunwaldzkiej.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat „żywe” lekcje historii stają się coraz popularniejszą formą propagowania wiedzy o historii naszej Ojczyzny. Przedsięwzięcia o takim charakterze dają niepowtarzalną możliwość empirycznego poznania dokonań kultury materialnej oraz duchowej naszych przodków, będących wspólnym dziedzictwem.

Region radomski posiada dwa niepodważalne związki z bitwa grunwaldzką. Pierwszy z nich to wybudowany w Kozienicach most łyżwowy. Most, którego budowę utrzymano w tajemnicy przed Zakonem, niewątpliwie przyczynił się do realizacji śmiałego założenia strategicznego króla Jagiełły. To dzięki niemu udało się w szybki sposób przenieść ciężar działań zbrojnych na tereny państwa zakonnego co dało stronie polskiej przewagę zaskoczenia. Relacja Jana Długosza o tym wydarzeniu brzmi następująco: „Nakazuje nadto zbudować most spoczywający na łodziach, nigdy przedtem nieoglądany, a jego budowę powierzył król Władysław staroście radomskiemu Dobrogostowi Czarnemu z Odrzywołu, szlachcicowi herbu Nałęcz. Budował zaś ten most w Kozienicach na koszt króla potajemnie pewien znakomity mistrz Jarosław i cała zima zeszła na jego budowie”.

Puszcza Kozienicka (ówczesna Radomska) posłużyła także za główne zaplecze aprowizacyjne dla polskiej armii. Jesienią 1409 roku rozpoczęto z rozkazu króla Jagiełły wielkie polowanie. Upolowaną zwierzynę porcjowano, solono i składowano w beczkach. Na potrzeby armii pozyskiwano też duże ilości ziół oraz miodu z puszczańskich barci. Doceniając wysiłek miejscowej ludności, król Jagiełło zezwolił mieszkańcom kilku wsi puszczańskich na korzystanie z przywilejów królewskich.

Tematem przewodnim festynu będą: metody polowania w Polsce na początku XV wieku, sposoby przygotowania żywności, rzemiosło związane z łowiectwem oraz życie obozowe. Zaprezentowane zostaną techniki łowieckie z użyciem broni strzeleckiej, miotanej oraz białej, techniki z użyciem ptaków drapieżnych i psów myśliwskich, a także techniki wykorzystujące improwizowane pułapki. Podczas festynu odwiedzający muzeum będą mogli zapoznać się ze średniowiecznymi metodami przygotowania i przechowywania żywności, a także spróbować specjałów kuchni myśliwskiej. Dopełnieniem przedsięwzięcia będą pokazy rzemiosła związanego z myślistwem takie jak: wyrób łuków i strzał, produkcja metalowych elementów broni myśliwskiej, produkcja wyrobów z kości, rogu i skóry. Wszystko to odbywać się będzie w barwnej scenerii XV-wiecznego obozu wojskowego.

Źródło: Muzeum Wsi Radomskiej
Autor: awiniarska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mazowieckie.naszemiasto.pl Nasze Miasto