18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs "O Złotą Podkowę Pegaza". Jedyna taka impreza w Polsce

Robert Orzechowski
9 grudnia, w sali granatowej ROKiS, ul. T. Noniewicza 71, w Suwałkach rozpoczynają się Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem "O Złotą Podkowę Pegaza". Jest to jedyna tego typu impreza w kraju adresowana do dzieci, młodzieży i dorosłych.

Spotkania mają charakter konkursu, w którym młodych i bardzo młodych aktorów ocenia jury złożone ze znawców tej dziedziny sztuki teatralnej. Zadaniem jurorów jest nie tylko ocena, ale motywowanie instruktorów i młodzieży do dalszej pracy oraz pomoc w rozwijaniu uzdolnień uczestników. Młodzi adepci sztuki aktorskiej mogą też skonfrontować swoje umiejętności z koleżankami i kolegami z całej Polski.

VIII Ogólnopolskie Spotkania z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza”
Suwałki, 9 –11 grudnia 2010 r.

9 XII (czwartek) 2010 r.
Być człowiekiem, to właśnie być odpowiedzialnym…

Prezentacje konkursowe w kategorii szkół podstawowych
10.00–10.20 – „Ala” w wyk. Anny Urbanowicz (MDK, Suwałki)
10.35–10.55 – „Mój pierwszy dzień w szkole” w wyk. Igi Borejszo (MDK, Suwałki)
11.05–11.20 – „Powstałam dla was” w wyk. Natalii Piwko(SP nr 4, Sokołów Podlaski)
11.30–11.43 – „Aniołek Miziołek Macho” w wyk. Macieja Żejmo (SP nr 2, Lublin)

Prezentacje konkursowe w kategorii szkół gimnazjalnych
12.00–12.25 – „Lalki, moje ciche siostry” w wyk. Aleksandry Nowosadko (MDK, Suwałki)
12.35–12.55 – „Moja miłość” w wyk. Olgi Borejszo (MDK, Suwałki)
13.00–14.00 – „Przygoda w atelier” (prowadzący: Halina Mackiewicz, Andrzej Zujewicz)

Prezentacje konkursowe w kategorii szkół średnich
14.00–14.25 „Kim jestem?” w wyk. Olgi Maluchnik (MDK, Suwałki)
16.00–16.50 – „Najprawdziwsza opowieść o śpiącej królewnie” – towarzyszący monodram lalkowy Teatru Form Niezależnych z Olsztyna

10 XII (piątek) 2010 r.
Być człowiekiem, to mieć poczucie wstydu w obliczu nędzy. Nawet tej nędzy, której nie jesteśmy winni.

Prezentacje konkursowe w kategorii dorosłych
10.00–10.40 – „Fiksum–Dyrdum” w wyk. Adama Starskiego (Ustrzycki Dom Kultury)
10.55–11.30 – „Czy to w ogóle ma jakiś sens?” w wyk. Piotra Dyczewskiego (MDK, Suwałki)
16.00– 16.40 – „Dziewictwo” monodram towarzyszący Aliny Czyżewskiej wg tekstu Witolda Gombrowicza

Prezentacje konkursowe w kategorii dorosłych
19.00–19.40 – „Piotr” w wyk. Gustawa Puchały (CK Żyrardów)
19.55– 20.35 – „Oczami mojej żony” w wyk. Katarzyny Flader (CK Żyrardów)
20.55– 21.20 –„Trzeba wyjść” w wyk. Sebastiana Rzeszowskiego (MCK Ostrowiec Świętokrzyski)

11 XII (sobota) 2010 r.
Być człowiekiem, to odczuwać dumę ze zwycięstwa odniesionego przez kolegów… to czuć, kładąc swoją cegłę, że się bierze udział w budowaniu świata.

11.00 Wigilia Poetycka – uroczyste zakończenie VIII Ogólnopolskich Spotkań z Monodramem „O Złotą Podkowę Pegaza” odczytanie protokołu i wręczenie nagród, sala granatowa

Miejsce prezentacji: sala granatowa ROKiS, ul. T. Noniewicza 71 (wstęp wolny)
Spektakle towarzyszące: sala granatowa ROKiS, ul. T. Noniewicza 71 (wstęp wolny)
Rezerwacja miejsc: Informacja ROKiS, tel.+ 87 566 42 11 w godz. 8.00–18.00
Po każdym spektaklu konkursowym rozmowę prowadzi Krystyna Kozioł – teatrolog
Autor cytatów: Antoine de Saint-Exupéry
Organizator : Regionalny Ośrodek Kultury i Sztuki w Suwałkach

Spektakle towarzyszące:

Teatr Form Niezależnych z Olsztyna
NAJPRAWDZIWSZA OPOWIEŚĆ O ŚPIĄCEJ KRÓLEWNIE
9 grudnia (czwartek) 2010, godz. 16.00

„Najprawdziwsza opowieść o śpiącej królewnie” to znana baśń Grimmowska opowiedziana środkami typowymi dla konwencji teatru lalek, z muzyką na żywo. Monodram prowadzony jest tak, że wymaga od widza uczestniczenia, ciągłej uwagi i napięcia.

Teatr Form Niezależnych
Założony w 1993 roku przez Grażynę i Mirosława Korzunowiczów, absolwentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie (Wydział Lalkarski w Białymstoku). W swym dorobku ma kilkanaście przygotowanych i zrealizowanych premier i programów edukacyjnych, w tym warsztaty teatralne dla dzieci i nauczycieli.
Teatr brał udział w kilku festiwalach teatralnych w kraju i za granicą. Zdobył nagrodę za twórcze poszukiwania” na Festiwalu Teatrów w Walizce (Łomża '92), Stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki (1992), Stypendium Miasta Olsztyn (2003). Współorganizowaliśmy „Rodzinne Iluzję Teatralne”
(1996, 1997).
To także autorski teatr plastyczny – twórcy przygotowują sami spektakle i programy edukacyjne (scenariusze, scenografie, muzykę i wykonanie).

Głównym założeniem Teatru jest docieranie tam gdzie, profesjonalne inicjatywy artystyczne nie docierają, a kontakt ze sztuką jest ograniczony. Uciekamy od dosłowności, zatem nasze spektakle operują metaforą, obrazami i dźwiękiem.

Alina Czyżewska
DZIEWICTWO
monodram wg Witolda Gombrowicza
10 grudnia (piątek) 2010, godz. 16.00

— Dziewica — myślał. — Ona — nic nie rozumie. Bocian. Nie, to zbyt piękne, by o tym myśleć, chyba — na kolanach.
A przechodząc koło rzeźni miejskiej, dodał: — Może ona sądzi, że także i małe, gotowe cielęta przynosi bocian?... Pieczeń cielęcą prosto na stół mamy?... Ba, to wzniosłe! Jak jej nie kochać? (fragment opowiadania)

„Dziewictwo” to opowiadanie, które ukazało się w 1933 roku w debiutanckim tomie Witolda Gombrowicza „Pamiętnik z okresu dojrzewania”. Spektakl bezbłędnie wypunktowuje zawartą w opowiadaniach Gombrowicza komediowość. Czyż nie jest śmieszny świat fantazji i marzeń seksualnych nieświadomej niczego dziewicy, jaką jest Alicja, a po części i Paweł, którego przecież autor określił jako „niezbyt udany typ męskiej dziewicy”? Jednak w tych z pozoru śmiesznych sytuacjach czai się coś jeszcze -- tak charakterystyczne dla Gombrowicza: niepokój, tajemniczość i mroczność.

Alina Czyżewska to jedna z ciekawszych aktorek młodego pokolenia, jest obdarzona
poczuciem humoru i niewiarygodną energią. „Dziewictwo” w jej wykonaniu jest spowiedzią
pensjonarki, podlotka uwięzionego między dzieciństwem a dorosłością. Jej bohaterka kołysze się
na zawieszonej nad scena huśtawce, jakby szybowała nad różnymi formami kobiecości.
Czyżewska jest prowokacyjnie niedorosła i z głębi swojej prowokacyjnej niedorosłości
zadaje niepokojące pytania o prawdziwy sens tekstu Gombrowicza.
Biuletyn Krakowskich Reminiscencji Teatralnych, 2003

Monodram zdobył liczne nagrody, m.in. nagrodę dla najlepszej aktorki VII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego Radom 2006, nagrodę w I Konkursie na Monodram Gombrowiczowski, we Wrocławskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora WROSTJA (2004), na Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2003 w Szczecinie, na Międzynarodowych Krakowskich Reminiscencjach Teatralnych Krąków 2003 i inne.

Spektakle konkursowe

KATEGORIA: SZKOŁY PODSTAWOWE

Mój pierwszy dzień w szkole
wyk. Iga Borejszo
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
Opowieść o trudnym pierwszym dniu w nowej szkole, o problemach dziewczynki, która próbuje dobrze „wypaść” w oczach nowych kolegów i koleżanek w nowej klasie. Scenariusz (na podstawie opowiadania Meg Cabot „ Ally radzi dziewczynom”) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Powstałam dla was
wyk. Natalia Piwko
Szkoła Podstawowa nr 4, Sokołów Podlaski
Natalka jest uczennicą V klasy. Swoją przygodę z monodramem rozpoczęła rok temu, kiedy zadebiutowała w roli „małej kobietki” w Suwałkach. Sukces, który odniosła, dodał jej odwagi i pewności siebie, dlatego tym razem zmierzy się z nieco trudniejszym zadaniem. Wcieli się w postać marionetki, która zamknięta w skrzyni po upadku teatru, na krótką chwilę ożywa przed widzem i wspomina czasy świetności i sławy. Scenariusz – Alicja Danielska, reżyseria – Urszula Danielska.

Aniołek Miziołek Macho
wyk. Maciej Żejmo
Szkoła Podstawowa nr 2, Lublin
Czy można być zakochanym dwunastolatkiem, który gotowy jest do „wielkich ofiar”, by zyskać przychylność wybranki? Można. Właśnie takie perypetie zauroczonego Miziołka przedstawia z przymrużeniem oka monodram „Aniołek, Miziołek, Macho...”, napisany specjalnie dla jego odtwórcy.

KATEGORIA: SZKOŁY GIMNAZJALNE

Ala
wyk. Anna Urbanowicz
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
Anna Urbanowicz uczęszcza na zajęcia teatralne MDK w Suwałkach od 3 lat. Dotychczas wystąpiła na suwalskich Spotkaniach z Monodramem, a jako że jest utalentowaną młodą osobą – zalicza się do grona laureatów tych Spotkań
„Ala” to typowa nastolatka, z wielkim apetytem na sukces – zwłaszcza finansowy. Jednak zanim ten sukces osiągnie, zmaga się z rozlicznymi – wielkimi i większymi - problemami wieku dorastania. Jej aktualne życiowe credo brzmi: Nie można być dość wybrednym przy wyborze rodziców, bo dzieci nie mogą zrobić rodzicom takiego wstydu, jak rodzice dzieciom.
Scenariusz i reżyseria: Joanna Łupinowicz na podst. „Ala Makota” Małgorzaty Burzyńskiej

Lalki, moje ciche siostry
wyk. Aleksandra Nowosadko
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
Aleksandra od 6 lat uczęszcza na zajęcia teatralne MDK w Suwałkach, gdzie pracuje z instruktorem Joanną Łupinowicz. Występuje w spektaklach wieloobsadowych, jednak najlepiej czuje się w monodramie. Debiutowała w Ogólnopolskich Spotkaniach z Monodramem w Suwałkach, ma za sobą udany start w Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie (2009), uczestniczyła we wrocławskim Festiwalu ewentualnych Talentów Aktorskich (2010).
„Lalki, moje ciche siostry” – monodram Henryka Bardijewskiego – jest próbą zapanowania nad własnymi, nie do końca pojętymi, emocjami głównej bohaterki. Emocjami młodziutkiej dziewczyny lecz nieobcych żadnemu człowiekowi: pragnieniem sprawiedliwości i sukcesu, strachem i nienawiścią.

Moja miłość
wyk. Olga Borejszo
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
„Moja miłość” to dawna opowieść o buncie wobec rodziców i starszych, którzy kłamią, oszukują i nic nie rozumieją. O oczekiwaniu na miłość, która przychodzi niespodziewanie i przynosi ukojenie… na chwilę.
Scenariusz (według Gabriela Garcii Marqueza) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.

KATEGORIA: SZKOŁY ŚREDNIE

Kim jestem?
wyk. Olga Maluchnik
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
Monodram powstał na podstawie opowiadania pod tym samym tytułem z tomu „Baba Jaga zniosła jajo” słynnej czeskiej pisarki, tłumaczki i eseistki Dubravki Ugresič. To opowieść z pogranicza jawy i snu o niezgodzie na rzeczywistość, kompleksie niższości i samotności.
Scenariusz i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.

KATEGORIA: DOROŚLI

Fiksum–Dyrdum
wyk. Adam Snarski
Ustrzycki Dom Kultury, Ustrzyki Dolne
Monodram jest opowieścią o trzech etapach życia wrażliwego ale i niepokornego mężczyzny, napisaną na podstawie belgijskich felietonów Adama Snarskiego – czasowo studiującego i mieszkającego w Brukseli aktora Teatru Formy PARRA z Ustrzyk Dolnych. Spektakl dotychczas grany był m.in. w Odessie, Szczecinie, Cieszynie, Płocku, Lublinie, Chełmie, Krośnie i Ustrzykach Dolnych. Spektakl został wyróżniony na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Niewielkich w Lublinie za wydobycie wewnętrznego dramatu człowieka poprzez pełne pasji wykonanie sceniczne.
Scenariusz i reżyseria: Grażyna Kaznowska-Chrapko

Czy to w ogóle ma jakiś sens?
wyk. Piotr Dyczewski
Młodzieżowy Dom Kultury, Suwałki
Opowieść o przyjaźni dwóch chłopców, z których żaden nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości. Rzecz o lęku przed życiem, przed ubezwłasnowolnieniem przez system, w którym każdy nasz wybór jest z góry przewidziany i „ma swoje miejsce w formularzu”. Świat, w którym jedyny ciepły obraz wyłania się z dziecięcych wspomnień i zabaw.
Scenariusz (oparty na powieści „Ptasiek” Wiliama Whartona) i reżyseria Jolanta Hinc-Mackiewicz.

Piotr
wyk. Gustaw Puchała
Centrum Kultury, Żyrardów
„Piotr” to poetycka opowieść o miłości i młodości, o tragicznych losach wojennych i radości z rozpoczynania nowego życia. Czy bohaterowi uda się zbudować szczęście i uciec od demonów przeszłości? Spektakl, w reżyserii Hanny Fibich, oparty na powieści Tadeusza Nowaka „A jak królem, a jak katem będziesz”, przepełniony jest specyficzną dla autora symboliką.
Gustaw Puchała jest magistrantem na Wydziale Polonistyki UW oraz studentem III roku logopedii tamże. Od wielu lat zajmuje się żywym słowem. Kilkukrotny uczestnik przesłuchań finałowych OKR (w Słupsku i Ostrołęce). Ostatnio został laureatem XV Jesiennego Turnieju Recytatorskiego „Romantycznie” (Szczecin, 2010). Jego monodram „Piotr” został nagrodzony na 55. OKR – Sam na Scenie (Słupsk, 2010), VI Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Małych IGŁA (Ostrołęka, 2010) oraz wyróżniony na VI Festiwalu Teatrów Niewielkich (Lublin, 2010).

Oczami mojej żony
wyk. Katarzyna Flader
Centrum Kultury, Żyrardów
Spektakl to intymny zapis wspomnień żony wybitnego czeskiego pisarza Bohumila Hrabala. Eliska opowiada o swoim życiu od czasu, gdy jako młoda dziewczyna poznała mężczyznę, który potem został jej mężem, następnie przywołuje z pamięci różne obrazy wspólnego życia z Hrabalem, aż do dojrzałości ich związku. „Oczami mojej żony” to portret kobiety zmagającej się z własnymi niedoskonałościami i kompleksami oraz żony, która za wszelką cenę pragnie ratować swoje małżeństwo.

Trzeba wyjść
wyk. Sebastian Rzeszowski
Młodzieżowe Centrum Kultury, Ostrowiec Świętokrzyski
Scenariusz i reżyseria: Urszula Bilska i Sebastian Rzeszowski

Materiały od Organizatorów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Konkurs "O Złotą Podkowę Pegaza". Jedyna taka impreza w Polsce - Suwałki Nasze Miasto

Wróć na suwalki.naszemiasto.pl Nasze Miasto