18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert Muzyki Dawnej na Uniwersytecie Muzycznym

Robert Orzechowski
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Białymstoku zaprasza 18 stycznia o godz. 19 na Koncert Muzyki Dawnej. Wstęp wolny.

Anna Krzysztofik - Buczyńska - klawesyn
Amadeusz Buczyński - skrzypce barokowe

W programie:

1. Jan Sebastian Bach ( 1685-1750 ) - I Sonata h-moll BWV 1014 na skrzypce i klawesyn obligato (Adagio, Allegro, Andante, Allegro)

2. Henry Purcell ( 1659 – 1695 ) - Suite No. 8 na klawesyn solo (Prelude, Almand, Corant, Minuet)

3. William Tisdall ( 1570- ? ) - Pavana Chromatica. Mrs. Katherin Tregians Paven na klawesyn solo

4. Alfred Schnittke ( 1934 ZSRR – 1998 Hamburg ) - Suita w dawnym stylu na skrzypce i fortepian lub klawesyn (Pastorał, Balet, Menuet, Fuga, Pantomima)

5. Tomaso Vitali ( 1663 – 1745 ) - Chaconne g-moll na skrzypce i basso continuo

William Tisdall ( 1570 - ? )
Kompozytor angielski. Prawdopodobnie był spokrewniony z rodziną Tregians, której dedykował utwór Pavana Chromatica. Kilka jego kompozycji znajduje się w Fitzwilliam Library w Cambridge, ale ich autorstwo jest niepotwierdzone.

Tomaso Antonio Vitali (1663 – 1745)
Kompozytor i skrzypek urodzony w Bolonii. Studiował kompozycję w Modenie. Był członkiem orkiestry dworskiej w Este w latach 1675-1742, a także nauczycielem gry na skrzypcach. Komponował sonaty skrzypcowe solowe i triowe.
Znany jest głównie z Chaconne g-moll, choć podpis na autografie nut brzmi Parte del Tomasso Vitalino, co poddaje w wątpliwość jego autorstwo. Cechą charakterystyczną utworu jest powtarzanie i opracowywanie krótkich progresji harmonicznych na tle ground bassu. Kompozytor prowadzi słuchacza do odległych tonacji b-moll czy dis-moll, co jest zabiegiem nietypowym dla epoki Baroku. Mimo niepewnego autorstwa utwór stał się niezwykle popularny wśród skrzypków po pierwszym XIX-wiecznym wydaniu go przez niemieckiego skrzypka Ferdynanda Davida.

Alfred Schnittke ( 1934 ZSRR – 1998 Hamburg)
Kompozytor, pianista, teoretyk muzyki i pedagog pochodzenia rosyjsko-niemiecko-żydowskiego. Edukację muzyczną odbył w Wiedniu i Moskwie. Jego muzyka wywodzi się więc z tradycji rosyjskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Komponował utwory kameralne, concertin grossi, koncerty na skrzypce, altówkę, wiolonczelę z orkiestrą, symfonie, opery, balety kantaty, a także muzykę filmową i teatralną.

Anna Krzysztofik-Buczyńska - klawesyn
Ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I.J.Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr H.Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie mgr M.Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w AMFC w Białymstoku w klasie prof.J.Kadłubiskiego. Jako pianistka brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem A.Orłowieckiego /Rosja/, J.Rosea /USA/, A.Jasińskiego, Cz.Stańczyka, M.Catanii /Włochy/, M.O’Rourke /Irlandia/, J.Banowetza /USA/, A.Wodnickiego /USA/ oraz DUO PEPICELLI /Włochy/. Naukę gry na klawesynie rozpoczęła w Filii AMFC w Białymstoku pod kierunkiem ad.P.Wilczyńskiego,a następnie u mgr E.Adamczyk. W 2003 roku podjęła studia magisterskie w klasie klawesynu ad. L. Stawarz. Ukończyła je z wyróżnieniem w czerwcu 2008. Wystąpiła z recitalem klawesynowym w Kościele Św.Krzyża w Warszawie /2006/. Jako solistka wzięła udział w Forum Muzyki Dawnej w AMFC w Warszawie /2006/, a także w 12 Dniach Bachowskich w AM w Krakowie /2007/. Jako klawesynistka i pianistka bierze czynny udział w życiu muzycznym miasta i regionu. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, wykonując partie basso continuo na klawesynie lub pozytywie. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu i czelesty. Brała udział w koncercie Filharmoników w Petersburgu w Soborze Smolnym w roku 2006, a także w tournée koncertowym w Szwecji ( Sztokholm-Goeteborg ) w roku 2009. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI - wiecznej do współczesnej. Pracuje jako nauczyciel fortepianu w PSM I st. nr 3 w Białymstoku, pełniąc jednocześnie funkcję wicedyrektora, a także jako akompaniator w UMFC w Białymstoku.

Amadeusz Michał Buczyński
Urodził się w Elblągu. Tam ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Mariana Wójcickiego, oraz Liceum Muzyczne w klasie prof. Jerzego Hazuki. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Białymstoku w klasie prof. Stanisława Kuka. Był laureatem wielu konkursów skrzypcowych, m.in. II nagroda na Pomorskich Spotkaniach Muzycznych w Szczecinie, III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Uczestniczył też w wielu kursach skrzypcowych u wybitnych profesorów m.in. Mirosława Ławrynowicza, Jadwigi Kaliszewskiej, Krzysztofa Węgrzyna, Wolfganga Marschnera, Ariane Mathaus. Przez wiele lat był koncertmistrzem w orkiestrze szkolnej, a następnie akademickiej. Aktualnie jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pracuje też jako nauczyciel skrzypiec w Prywatnej Szkole Muzycznej nr 3 w Białymstoku. W trakcie studiów zaczął rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki dawnej w różnych zespołach, pracując z prof. Piotrem Wilczyńskim , Bożenną Sawicką, Cezarym Szyfmanem, Markiem Toporowskim, Agatą Sapiechą, Lilianną Stawarz. Współpracuje z białostockimi zespołami Kamerata Podlaska, Diletto. Dziesięć lat temu założył zespół muzyki dawnej CONSORT 415, którego koncertmistrzem jest do dzisiaj. Oprócz muzyki klasycznej zajmuje się też muzyką rozrywkową. Pisze teksty i melodie piosenek, gra na gitarze i śpiewa. Został najlepszym wokalistą Białostockiej Wiosny Artystycznej, wystąpił na Elbląskich Nocach Teatru i Poezji grając i śpiewając z Ryszardem Rynkowskim. Zajmuje się też nauczaniem dzieci gry na gitarze i instrumentach klawiszowych w Agencji Muzycznej Oktawa.

Materiały od Organizatorów

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto