18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Koncert Muzyki Dawnej na Uniwersytecie Muzycznym

Robert Orzechowski
Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Białymstoku zaprasza 18 stycznia o godz. 19 na Koncert Muzyki Dawnej. Wstęp wolny.

Anna Krzysztofik - Buczyńska - klawesyn
Amadeusz Buczyński - skrzypce barokowe

W programie:

1. Jan Sebastian Bach ( 1685-1750 ) - I Sonata h-moll BWV 1014 na skrzypce i klawesyn obligato (Adagio, Allegro, Andante, Allegro)

2. Henry Purcell ( 1659 – 1695 ) - Suite No. 8 na klawesyn solo (Prelude, Almand, Corant, Minuet)

3. William Tisdall ( 1570- ? ) - Pavana Chromatica. Mrs. Katherin Tregians Paven na klawesyn solo

4. Alfred Schnittke ( 1934 ZSRR – 1998 Hamburg ) - Suita w dawnym stylu na skrzypce i fortepian lub klawesyn (Pastorał, Balet, Menuet, Fuga, Pantomima)

5. Tomaso Vitali ( 1663 – 1745 ) - Chaconne g-moll na skrzypce i basso continuo

William Tisdall ( 1570 - ? )
Kompozytor angielski. Prawdopodobnie był spokrewniony z rodziną Tregians, której dedykował utwór Pavana Chromatica. Kilka jego kompozycji znajduje się w Fitzwilliam Library w Cambridge, ale ich autorstwo jest niepotwierdzone.

Tomaso Antonio Vitali (1663 – 1745)
Kompozytor i skrzypek urodzony w Bolonii. Studiował kompozycję w Modenie. Był członkiem orkiestry dworskiej w Este w latach 1675-1742, a także nauczycielem gry na skrzypcach. Komponował sonaty skrzypcowe solowe i triowe.
Znany jest głównie z Chaconne g-moll, choć podpis na autografie nut brzmi Parte del Tomasso Vitalino, co poddaje w wątpliwość jego autorstwo. Cechą charakterystyczną utworu jest powtarzanie i opracowywanie krótkich progresji harmonicznych na tle ground bassu. Kompozytor prowadzi słuchacza do odległych tonacji b-moll czy dis-moll, co jest zabiegiem nietypowym dla epoki Baroku. Mimo niepewnego autorstwa utwór stał się niezwykle popularny wśród skrzypków po pierwszym XIX-wiecznym wydaniu go przez niemieckiego skrzypka Ferdynanda Davida.

Alfred Schnittke ( 1934 ZSRR – 1998 Hamburg)
Kompozytor, pianista, teoretyk muzyki i pedagog pochodzenia rosyjsko-niemiecko-żydowskiego. Edukację muzyczną odbył w Wiedniu i Moskwie. Jego muzyka wywodzi się więc z tradycji rosyjskiej, niemieckiej i amerykańskiej. Komponował utwory kameralne, concertin grossi, koncerty na skrzypce, altówkę, wiolonczelę z orkiestrą, symfonie, opery, balety kantaty, a także muzykę filmową i teatralną.

Anna Krzysztofik-Buczyńska - klawesyn
Ukończyła z wyróżnieniem: PSM I st. im. I.J.Paderewskiego w Tarnowskich Górach w klasie fortepianu mgr H.Gacki-Krzysztofik, OSM I i II st. w Bytomiu w klasie mgr M.Zegalskiej oraz studia magisterskie i podyplomowe w AMFC w Białymstoku w klasie prof.J.Kadłubiskiego. Jako pianistka brała udział w wielu konkursach i przesłuchaniach, zdobywając nagrody i wyróżnienia. Swoje umiejętności pianistyczne doskonaliła pod kierunkiem A.Orłowieckiego /Rosja/, J.Rosea /USA/, A.Jasińskiego, Cz.Stańczyka, M.Catanii /Włochy/, M.O’Rourke /Irlandia/, J.Banowetza /USA/, A.Wodnickiego /USA/ oraz DUO PEPICELLI /Włochy/. Naukę gry na klawesynie rozpoczęła w Filii AMFC w Białymstoku pod kierunkiem ad.P.Wilczyńskiego,a następnie u mgr E.Adamczyk. W 2003 roku podjęła studia magisterskie w klasie klawesynu ad. L. Stawarz. Ukończyła je z wyróżnieniem w czerwcu 2008. Wystąpiła z recitalem klawesynowym w Kościele Św.Krzyża w Warszawie /2006/. Jako solistka wzięła udział w Forum Muzyki Dawnej w AMFC w Warszawie /2006/, a także w 12 Dniach Bachowskich w AM w Krakowie /2007/. Jako klawesynistka i pianistka bierze czynny udział w życiu muzycznym miasta i regionu. Jest współzałożycielką Zespołu Muzyki Dawnej CONSORT 415, z którym występuje jako solistka i kameralistka, wykonując partie basso continuo na klawesynie lub pozytywie. Jako muzyk orkiestrowy współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, realizując tam partie fortepianu i czelesty. Brała udział w koncercie Filharmoników w Petersburgu w Soborze Smolnym w roku 2006, a także w tournée koncertowym w Szwecji ( Sztokholm-Goeteborg ) w roku 2009. Dzięki grze na kilku instrumentach wykonuje muzykę od XVI - wiecznej do współczesnej. Pracuje jako nauczyciel fortepianu w PSM I st. nr 3 w Białymstoku, pełniąc jednocześnie funkcję wicedyrektora, a także jako akompaniator w UMFC w Białymstoku.

Amadeusz Michał Buczyński
Urodził się w Elblągu. Tam ukończył Podstawową Szkołę Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Mariana Wójcickiego, oraz Liceum Muzyczne w klasie prof. Jerzego Hazuki. Następnie studiował w Akademii Muzycznej w Białymstoku w klasie prof. Stanisława Kuka. Był laureatem wielu konkursów skrzypcowych, m.in. II nagroda na Pomorskich Spotkaniach Muzycznych w Szczecinie, III nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach w Elblągu. Uczestniczył też w wielu kursach skrzypcowych u wybitnych profesorów m.in. Mirosława Ławrynowicza, Jadwigi Kaliszewskiej, Krzysztofa Węgrzyna, Wolfganga Marschnera, Ariane Mathaus. Przez wiele lat był koncertmistrzem w orkiestrze szkolnej, a następnie akademickiej. Aktualnie jest członkiem Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Pracuje też jako nauczyciel skrzypiec w Prywatnej Szkole Muzycznej nr 3 w Białymstoku. W trakcie studiów zaczął rozwijać swoje zamiłowanie do muzyki dawnej w różnych zespołach, pracując z prof. Piotrem Wilczyńskim , Bożenną Sawicką, Cezarym Szyfmanem, Markiem Toporowskim, Agatą Sapiechą, Lilianną Stawarz. Współpracuje z białostockimi zespołami Kamerata Podlaska, Diletto. Dziesięć lat temu założył zespół muzyki dawnej CONSORT 415, którego koncertmistrzem jest do dzisiaj. Oprócz muzyki klasycznej zajmuje się też muzyką rozrywkową. Pisze teksty i melodie piosenek, gra na gitarze i śpiewa. Został najlepszym wokalistą Białostockiej Wiosny Artystycznej, wystąpił na Elbląskich Nocach Teatru i Poezji grając i śpiewając z Ryszardem Rynkowskim. Zajmuje się też nauczaniem dzieci gry na gitarze i instrumentach klawiszowych w Agencji Muzycznej Oktawa.

Materiały od Organizatorów

Regionalne potrawy województwa podlaskiego
Byłeś świadkiem ciekawego zdarzenia? Napisz!
Poinforuj nas o swojej imprezie
Dodaj za darmo swoją firmę do naszej bazy
Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. **

Zapisz się do newslettera

**!

Rusza kanał TV dla seniorów, Antena HD

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie