Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komputerowe wybory

Dariusz Kwiatkowski, Magdalena Flakowicz
Decydując się na zakup komputera warto przede wszystkim określić do czego będziemy go wykorzystywać.
Decydując się na zakup komputera warto przede wszystkim określić do czego będziemy go wykorzystywać.
Kupując komputer zazwyczaj prosimy o poradę znajomych. Niekiedy sięgamy po fachowe pisma. Zwracając uwagę na cenę zapominamy, że warto jeszcze zastanowić się, do czego komputer ma być wykorzystywany.

Kupując komputer zazwyczaj prosimy o poradę znajomych. Niekiedy sięgamy po fachowe pisma. Zwracając uwagę na cenę zapominamy, że warto jeszcze zastanowić się, do czego komputer ma być wykorzystywany.

Decydując się na zakup komputera warto przede wszystkim określić do czego będziemy go wykorzystywać. Jeśli ma być to tylko rozbudowana maszyna do pisania, wcale nie musimy inwestować w najlepsze, a zatem i najdroższe części. Inaczej sprawa wygląda, gdy zamierzamy kupić komputer, który będzie wykorzystywany do gier i odtwarzania filmów zapisanych na płytach DVD. Wówczas trzeba wybrać szybki procesor, pokaźną ilość pamięci operacyjnej i duży twardy dysk. Nie trzeba więc tłumaczyć, że cena takiego zestawu jest znacznie wyższa, niż prostej ,maszyny do pisania".

Pięć lat temu za przyzwoity, jak na owe czasy, komputer trzeba było wydać około trzech tysięcy złotych. Tyle samo, średniej klasy komputer kosztuje obecnie. Jednak to, co się kryje ,pod maską" nowej maszyny trudno porównać do tego, co mieściło się w obudowie komputera sprzed pięciu lat.
Choć więc cena zbytnio się nie zmieniła, wydajność i możliwości wzrosły dziesiątki razy.

Zakup komputera, to jak na nasze warunki spory wydatek. Zanim więc klient zdecyduje się na sfinalizowanie umowy, zazwyczaj porównuje ceny i zestawy u kilku sprzedawców. Poszukiwania mogą sprawić, że w kieszeni kupującego pozostanie nawet kilkaset złotych.

Każdy komputer jest składakiem. Nie ma na świecie firmy, która produkowałaby wszystkie podzespoły i później montowała je w jedną maszynę. Różnica między komputerami polega więc na tym, że jedna firma używa sprawdzonych podzespołów, inna skręca elementy, które mogłyby zasilić wysypisko śmieci. Komputer dobrej firmy może być nawet o kilkaset złotych droższy, niż ten, złożony z elementów, które powinny już wylądować na wysypisku.

Nie oznacza to jednak, że każdy tani zestaw jest od razu podejrzany. Na pewno jednak nie warto ryzykować i wydawać pieniędzy na komputer bardzo tani, a na dodatek z sześciomiesięczną gwarancją.

Można szukać oszczędności na wielu elementach, na jednym wszakże jest to nieracjonalne - monitorze. Praca na komputerze wiąże się nawet z kilkugodzinnym wpatrywaniem się w monitor. Od niego więc zależy czy już po kilkudziesięciu minutach będą nam łzawiły oczy, czy może nawet po kilku godzinach nie odczujemy żadnego zmęczenia.

Ostrożnie należy podchodzić do kilkuletnich monitorów wyposażonych w różnej maści powłoki filtrujące. Jeśli nawet kineskop był pokryty odpowiednią warstwą, to trzeba pamiętać, że na pewno nie spełnia ona obecnie wymaganych, surowych norm. Warto w takim przypadku pokusić się o zakup specjalnego filtra monitorowego lub okularów.

Nie warto także oszczędzać na myszce i klawiaturze. Trzeba wybrać takie elementy, które będą ,dobrze leżały w dłoni". Dzięki temu będzie nam się wygodniej pracować.

Warto także kupić większy twardy dysk. Różnica między poszczególnymi modelami jest niewielka. Lepiej więc wydać 690 zł za 30 GB na dysku Caviar niż 670 zł na 20 GB Seagate. Ten wydatek na pewno się opłaci.

Drukarka to obecnie niezbędne wyposażenie każdego zestawu komputerowego. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, warto przeanalizować co i ile będziemy drukować. Może się bowiem okazać, że kupiliśmy drogą i wydajną drukarkę, a drukujemy 10 stron tekstu miesięcznie. W takim przypadku mamy w domu dobrą drukarkę, a nie wykorzystujemy jej możliwości.

Zastanawiając się nad konkretnym modelem warto sprawdzić ile on kosztuje i ile kosztują przeznaczone do niego materiały eksploatacyjne. Wielu producentów drukarek obniża ceny urządzeń do nieracjonalnych kwot. Jednak materiały eksploatacyjne są do takich drukarek zazwyczaj bardzo drogie, a na dodatek trzeba je często uzupełniać.

Już jest! Kilka pokaźnych kartonowych pudeł już stoi na środku pokoju. Rodzi się jednak pytanie: Co dalej? Najważniejsze to podejść do komputera bez strachu. Kwota jaką zostawiliśmy w sklepie nakazuje jednak szacunek.
Poszczególne elementy komputera zapakowane są w foliowych workach i wytłaczankach ze styropianu. Trzeba zatem ten cały pakunek spokojnie wyjąć z pudełka i rozpakować z pozostałych elementów.

Dobra rada: najłatwiej wyjąć monitor z pudełka stawiając karton otwartą stroną do góry na podłodze i zdejmując go. Sprawdzone. Monitor wyjmuje się w ten sposób bez trudu.

Wszystkie kartony należy schować, gdyż sprzedawca lub producent sprzętu zazwyczaj chce, by do naprawy sprzęt trafiał w oryginalnym opakowaniu.
Rozpakowane elementy trzeba następnie połączyć ze sobą. Przy tej czynności ważne jest jedno: Jeśli wtyczka ,nie wchodzi w gniazdo" - lepiej jej nie pchać na siłę. Każdy z elementów łączony jest bowiem innym kablem, o różnych końcówkach. Pomylić ich więc nie sposób. Jednak, jeśli ktoś bardzo będzie chciał połączyć drukarkę z komputerem kablem od monitora - zapewne mu się uda. Tylko, że po takiej operacji sprzęt będzie musiał wrócić do sklepu.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga. Komputer powinien być podłączony do sieci przez listwę filtrującą. To niewielkie urządzenia gwarantuje stabilność napięcia. Trzeba też pamiętać, by poszczególne elementy zestawu, np. komputer, drukarka i skaner były podłączone do tej samej fazy. Jeśli będą one różne - sprzęt może się uszkodzić.

Coraz więcej ludzi decyduje się na zakup sprzętu komputerowego. Nie wszyscy jednak dysponują taką gotówką, żeby w całości zapłacić za wybrany towar.

Rozwiązaniem tej sytuacji może być spłata nabywanej rzeczy w ratach. Główną zaletą kupowania na raty jest możliwość korzystania z towaru mimo, że jeszcze za niego nie zapłaciliśmy. W ten sposób nie obciążamy tak bardzo domowego budżetu.

Sklepy oferujące towar są pośrednikami między bankiem a klientem.
W przypadku wyboru systemów ratalnych należy zwrócić uwagę na oprocentowanie. Zanim podpiszemy dokumenty, najpierw dokładnie przeczytajmy umowę. Przyjrzyjmy się temu, ile będziemy musieli dołożyć do towaru nabywanego na raty.

Przy zawieraniu umowy z firmą klient musi przedstawić dowód osobisty i drugi dokument potwierdzający tożsamość. Ponadto od osoby zatrudnionej na podstawie umowy o pracę potrzebne jest zaświadczenie z zakładu pracy o zatrudnieniu i zarobkach.

Emeryt lub rencista musi przedstawić najczęściej odcinek renty lub emerytury z ostatniego miesiąca w oryginale i decyzję właściwego organu o przyznaniu renty, bądź emerytury.

Od rolników wymagane jest zaświadczenie z Urzędu Gminy o przychodowości gospodarstwa rolnego w oryginale oraz zaświadczenie o nie zaleganiu z podatkiem rolnym.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą muszą przedstawić zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o wysokości osiąganych dochodów lub PIT 5 za ostatni miesiąc (poświadczony przez Urząd Skarbowy), zaświadczenie z ZUS lub odcinki wpłaty składek ZUS za ostatnie 3 miesiące.

Firmy oferują klientom różne okresy spłaty rat, najdłuższa wynosi do 36 miesięcy. W takim terminie przy zakupie komputera, który kosztuje około 5 tys. złotych, jedna rata wyniesie nas około 200 złotych. Natomiast odsetki narosną do 2 tys. złotych. Tak więc przy podejmowaniu decyzji o okresie spłacania kredytu, należy dokładnie dowiedzieć się jakie jest oprocentowanie.

Po podpisaniu umowy otrzymujemy książeczkę opłat. Co miesięcznej wpłaty możemy dokonywać na poczcie. Jednak najkorzystniejszym sposobem miesięcznej opłaty jest obciążenie kredytem Rachunku Oszczędnościowo - Rozliczeniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na elblag.naszemiasto.pl Nasze Miasto