Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kiedy zmiana czasu na letni? Sprawdź, którego dnia pośpisz krócej!

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Zmiana czasu 2021. Już niedługo przestawimy swoje zegarki i przejdziemy z czasu zimowego na letni. Kiedy pośpimy godzinę krócej?

Wielkimi krokami zbliża się zmiana czasu z zimowego na letni. Swoje zegarki musimy przestawić już w najbliższy weekend. W związku z tym, w niedzielę (28.03) pośpimy o godzinę krócej. Za to wieczorami dłużej będzie jasno.

Kiedy zmiana czasu na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z 27 na 28 marca. O godz. 2.00 należy przesunąć wskazówki zegara o godzinę do przodu - na godz. 3.00.

Zobacz też: Zmiana czasu 2021. Kiedy przestawiamy zegarki na czas letni z zimowego? [12.03.2021]

Ostatnia zmiana czasu?

W całej Unii Europejskiej mamy trzy strefy czasowe - zachodnioeuropejską, środkowoeuropejską i wschodnioeuropejską. Dla nich wszystkich jest jednak wspólny standard zmiany czasu. We wszystkich państwach, dwa razy w roku, o godzinę przesuwa się wskazówki zegara - ostatnią niedzielę marca i w ostatnią niedzielę października.

Od jakiegoś czasu głośny jest temat likwidacji zmiany czasu. O zniesienie jej na terenie całej Unii Europejskiej zapowiedziała Komisja Europejska. W marcu 2020 roku Parlament Europejski zatwierdził decyzję na temat likwidacji zmiany czasu. Jednak ostateczna decyzja należy do państw członkowskich UE.

Jak na razie, z uwagi na trwającą pandemię, temat zmiany czasu został odłożony.

Niestety w bieżącym roku zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach UE wszystkie działania zostały praktycznie wstrzymane. Zapowiadany termin na odstąpienie od zmiany czasu w 2021 roku raczej nie wydaje się być celem możliwym do osiągnięcia - mówiła wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Z przeprowadzonego w marcu 2019 roku badania CBOS wynika, że za likwidacją zmiany czasu jest ponad trzy czwarte ogółu badanych Polaków (78,3 proc.). Zdecydowana większość z nich, przy przejściu na jeden czas, preferowała czas letni środkowoeuropejski zwany czasem letnim. Za tym wyborem opowiada się ponad 74 proc. pytanych.

Sprawdź:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto