Juchnowiec Kościelny. Ruszyło - III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, Melpomena 2018 (zdjęcia)

DJ
Udostępnij:
Gminna Biblioteka Publiczna w Juchnowcu Kościelnym we współpracy z Książnicą Podlaską im. Ł. Górnickiego w Białymstoku oraz Zespołem Szkół im. Jerzego Popiełuszki w Juchnowcu Górnym po raz dwudziesty piąty otwiera swe podwoje dla młodych miłośników artystycznych zmagań. We wtorek, 8 maja, rozpoczęła się kolejna edycja dorocznego święta teatru - III Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych, Melpomena 2018.

. Przedsięwzięcie realizowane jest z myślą o utalentowanych młodych ludziach, którzy zyskują szansę na zaprezentowanie swych niebagatelnych talentów – wokalnych, aktorskich i tanecznych - przed profesjonalnym jury. Przegląd scenicznego dorobku trup teatralnych z województwa podlaskiego oraz recytatorów z terenu gminy i powiatu potrwa cały tydzień - w sobotę, 12 maja, imprezę zwieńczy uroczysta Gala z Melpomeną, podczas której poznamy tegorocznych zwycięzców.

Ćwierć wieku. Szereg lat wytyczania artystycznych ścieżek i wspierania młodych, początkujących aktorów, którzy na deskach bibliotecznego teatru mają szansę spróbować swych sił, przekuć marzenia w czyny, zamierzenia w pierwsze i kolejne próby, a wszystko po to, by pójść dalej i wyżej – ku profesjonalnym scenom i edukacji wyższego szczebla. Melpomena towarzyszy pierwszym scenicznym krokom kolejnych pokoleń, kształtując artystyczną wrażliwość i pokazując, że ciężka praca i doskonalenie warsztatu to podstawa w aktorskim fachu, a sukces jest na wyciągnięcie ręki. Majowie święto w Gminnej Bibliotece Publicznej w Juchnowcu Kościelnym pokazuje, że miłośnicy teatru tworzą wielką, zżytą rodzinę, która pomaga sobie i tworzy przestrzeń do nieskrępowanego rozwoju potencjału. Na oczach organizatorów dojrzewają kolejne aktorskie gwiazdy, a talent nowo odkrytych perełek z każdym kolejnym występem nabiera szlifu. Nie inaczej było i tym razem.

III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych rozpoczęły „Historie rodzinne”. Małe, wielkie i dobrze znane sprawy z życia rodziny przedstawił teatrzyk „Zenit” z Klubu „Zenit” S. M. „Zachęta” w Białymstoku, który otworzył przed publicznością swoisty album z migawkami. Sceny z rodzinnego obiadu czy szelest papierków po cukierkach i ich słodki smak przywołały ciepłe wspomnienia swojskiego, bezpiecznego dzieciństwa i wszystkim zrobiło się błogo... Nieco rozwiała je kolejna grupa – „Teatr Prawdziwy” z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dobrzyniewie Dużym, która przypomniała, że każda rodzina miewa swoje problemy. W spektaklu „Medycyna” marzenia dorastającej dziewczyny o duszy artystki zderzyły się z oczekiwaniami rodziców. Co o życiu wie młody człowiek i czy powinien zaufać sobie czy wsłuchać się w głos bardziej „życiowych” i doświadczonych osób? A może wystarczy usiąść przy jednym stole i da się to wszystko jakoś pogodzić?

Bywa, że rodzinne animozje zmuszają bohaterów do przedwczesnego opuszczenia rodzinnego gniazda i szukania swojego miejsca w wielkim, niebezpiecznym świecie. Przekonał się o tym pewien mały wróbelek, opuszczony przez mamę i wykluczony ze swej grupy. Na szczęście okazało się, że wszędzie są dobre dusze, na których wsparcie i ochronę można liczyć, choć na początku wydaje się to nieprawdopodobne. Bo czy wróbel może zaprzyjaźnić się z kotem i dołączyć do zżytego klanu gołębi? Jasne, ze tak! Teatr „ Deska” ze Szkoły Podstawowej w Pogorzałkach przekonuje, że wystarczy po prostu być w porządku, a i inni odwdzięczą się tym samym. Jeśli ktoś obejrzał spektakl „Dziób w dziób” na pewno się z nimi zgodzi. Szukanie własnego miejsca i definiowanie samego siebie nie jest jednak przedsięwzięciem lekkim, łatwym i przyjemnym – zwłaszcza jeśli jest się nastolatkiem, bombardowanym przez natłok sprzecznych informacji, wzorców i wymogów. Grupa „MOOVIO” z Gimnazjum im. G. Chodkiewicza w Zabłudowie i ich „Show” mocno dało do myślenia na temat kondycji współczesnego nastolatka i tego, jak łatwo może on zatracić siebie i swoje ideały, gdy zawierzy hedonistycznym i konsumpcjonistycznym przekazom, a bliscy nie będą w stanie go ochronić…

Na zakończenie pierwszego dnia teatralnych występów wysłuchaliśmy legendy o bazyliszku. Pięknie opowiedziała (i zaśpiewała) ją grupa ARLEKIN z Przedszkola Samorządowego nr 58 Integracyjnego im. J. Wilkowskiego w Białymstoku. Na przygodę z groźnym jaszczurem wybraliśmy się wraz z rezolutnym rodzeństwem aż w głębokie mroki średniowiecza. On – Marek Koszmarek, straszył koleżanki bazyliszkiem i twierdził, że tylko miecz i tarcza rycerza zdoła uchronić je od niebezpieczeństw. Ona – zaczytana Magda, wierzyła w siły drzemiące w ludzkim umyśle. To spryt i rozwaga pomogły w walce z bazyliszkiem, choć o „walce” w ścisłym tego słowa znaczeniu nie mogło być mowy, bo sprawę elegancko i bez rozlewu krwi załatwiło kobiece lusterko. I jak tu nie być feministą?

Z Melpomeną od lat związani są nie tylko początkujący aktorzy, ale i profesjonaliści - zawodowo zajmujący się edukacją teatralną i przedsięwzięciami artystycznymi realizowanymi na szeroką skalę, a także działacze kultury, którym leży na sercu rozwój młodzieży. Rokrocznie rezerwują oni w swoich terminarzach czas na majowe święto teatru, by wysłuchać, wesprzeć i ukierunkować młodych i pełnych zapału twórców. Wtorkowe występy uczestników III Wojewódzkiego Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych oceniało Jury w składzie: Kinga Matusiak – aktorka i przewodnicząca składu jurorskiego, Małgorzata Rokicka-Szymańska – kierownik Biblioteki Publicznej Powiatu Białostockiego Książnicy Podlaskiej im. Ł. Górnickiego, Agnieszka Polińska i Julita Skiepko – przedstawicielki Starostwa Powiatu Białostockiego oraz Ewa Jakubaszek – aktorka i instruktorka teatralna z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. To dzięki ich trudowi oraz wieloletniemu wsparciu występujący mogą liczyć na rzetelną ocenę i rady, które przecierają szlak do stawania się coraz lepszym w aktorskim fachu.

Jak zawsze mogliśmy liczyć na stałych partnerów naszego przedsięwzięcia: patronów honorowych i medialnych oraz sponsorów nagród dla uczestników Melpomeny 2018. III Wojewódzkie Forum Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych odbywa się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego – pana Jerzego Leszczyńskiego, Starosty Powiatu Białostockiego – pana Antoniego Pełkowskiego oraz Wójta Gminy Juchnowiec Kościelny – pana Krzysztofa Marcinowicza.

Białostocki BiKeR rozszerza działalność na aglomerację

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie