MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden wpis i... firma

Józef Woronko
Rząd przygotował projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeszcze w tym miesiącu trafi on do Rady Ministrów i prawdopodobnie w tym roku zostanie uchwalony przez parlamentarzystów.

Rząd przygotował projekt ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Jeszcze w tym miesiącu trafi on do Rady Ministrów i prawdopodobnie w tym roku zostanie uchwalony przez parlamentarzystów.

Fiskus najważniejszy

Według projektu, od przyszłego roku biznesmeni, którzy zamierzają rozpocząć działalność gospodarczą, będą musieli zarejestrować się jedynie w urzędzie skarbowym. Wówczas uzyskają wpis do Krajowej Ewidencji Podatników. Fiskus prześle też zgłoszenie działalności do Głównego Urzędu Statystycznego oraz do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Tych dwóch instytucji nie trzeba więc będzie już odwiedzać. Odpadnie także wizyta w gminie, gdzie teraz trzeba zgłaszać działalność do ewidencji.
Za pośrednictwem fiskusa biznesmen otrzyma numer Regon i zostanie objęty ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnymi. Dzięki temu skarbówki będą realizowały zasadę tzw. jednego okienka, o wprowadzenie której walczyli od lat przedsiębiorcy i wszystkie organizacje ich reprezentujące. Wszystkie formalności związane z założeniem firmy będą załatwiane w jednym miejscu.

Z gmin do "centrali"

Wraz z wejściem w życie ustawy swoją działalność ma rozpocząć Centralna Informacja o Działalności Gospodarczej. Zastąpi ona gminną ewidencję, a przedsiębiorcom skróci czas i koszty rejestracji firmy. Do "centrali" zostaną przeniesione dane o przedsiębiorcach z gminnych ewidencji. Ponadto trafią tam informacje z Krajowego Ewidencji Podatników.
CIDG ma gromadzić dane o przedsiębiorcach będących osobami fizycznymi. Natomiast Krajowy Rejestr Sądowy nadal będzie rejestrował spółki prawa handlowego. Jednak rząd planuje, żeby w przyszłości informacja o przedsiębiorcach - bez względu na to, w jakiej formie prowadzą działalność - była dostępna w jednym źródle.
Istotną zmianą dla biznesmenów jest zapowiadane wprowadzenie możliwości zawieszenia działalności na okres do 304 dni w roku. Wiele osób to ucieszy. Zwłaszcza tych, których firmy działają sezonowo.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz handlu w niedzielę. Klienci będą zdezorientowani?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto