Polecamy

Wybierz wegetarianizm © go hu/pixabay.com
[4/12]

Wybierz wegetarianizm

Osoby niejedzące mięsa są zdrowsze – ważą mniej, rzadziej rozwija się u nich cukrzyca typu 2 i niektóre nowotwory, nie chorują tak często na serce. Niektóre diety jarskie, zwłaszcza w całości wegańskie (czyli bez produktów zwierzęcych), zmniejszają śmiertelność ogólną o 9 proc. w porównaniu z sytuacją, gdy jest się wszystkożernym. Natomiast w zestawieniu z mięsożercami wegetarianie umierają przedwcześnie o 15 proc. rzadziej.

Korzyści dotyczą osób stosujących zdrową i zbilansowaną dietę oraz styl życia – bo i ile np. w pełni roślinna odżywcza dieta może zmniejszać ryzyko śmierci na skutek chorób serca o 25 proc., jej niezdrowa wersja, obfitująca w cukry, przetworzone tłuszcze i przemysłową żywność zwiększa to zagrożenie o 32 procent!

A jeśli ktoś wciąż jada mięso? Eksperci polecają częściej wybierać to drobiowe, nie używać bardzo wysokiej temperatury do jego obróbki i zamienić przemysłowe wędliny na te domowe.

W dążeniu do długowieczności ogromne znaczenie mają codzienne przyzwyczajenia i nawyki. O ile jednak wiemy mniej więcej, co skraca nam życie, czy możemy postępować tak, by je wydłużać? Jak najbardziej! Dowiedz się, w jaki sposób żyć dłużej (i zdrowiej).

Najnowsze wiadomości

reklama