Polecamy

Pij kawę (lub herbatę) © Jeremy Ricketts/unsplash.com
[2/12]

Pij kawę (lub herbatę)

Regularne sięganie po małą czarną wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem śmierci w wyniku różnych poważnych chorób. W jednym z badań na grupie ponad 400 tys. osób w wieki 50-71 lat zaobserwowano, że najwyższe spożycie kawy przekładało się na znacząco rzadsze zgony w ciągu 13 lat zbierania danych.

Najbardziej efektywnie wydłuża życie dawka 4-5 porcji kawy dziennie, zmniejszając prawdopodobieństwo przedwczesnej śmierci wśród kobiet o 16 proc., a u mężczyzn – o 12 procent. Wypijanie powyżej 6 porcji naparu dziennie nie zapewniało dodatkowych korzyści zdrowotnych ponad te zaobserwowane.

Ważne przy tym, by kawy nie spożywać zbyt dużo – dawki dobrze tolerowane to takie, przy których nie występują działania uboczne w postaci zmiany rytmu serca, bólu brzucha, nudności, roztrzęsienia, rozdrażnienia, bezsenności itp.

Co więc robić, gdy kawy można pić zdecydowanie mniej niż polecana ilość? Dobra jest nawet jedna filiżanka dziennie, która redukuje zagrożenie przedwczesną śmiercią o 5-6 procent.

A jeśli ktoś nie pije kawy, podobne działanie ma herbata. Regularnie pijające ją osoby umierają wcześnie o 20-30 proc. rzadziej niż te, które unikają tego napoju.

W dążeniu do długowieczności ogromne znaczenie mają codzienne przyzwyczajenia i nawyki. O ile jednak wiemy mniej więcej, co skraca nam życie, czy możemy postępować tak, by je wydłużać? Jak najbardziej! Dowiedz się, w jaki sposób żyć dłużej (i zdrowiej).

Najnowsze wiadomości

reklama