Jak wybrać meble wypoczynkowe?

Materiał informacyjny

Jedni mówią, że sercem domu jest kuchnia, inni - że salon. Łatwo jednak pogodzić zwolenników obu opcji, wystarczy im uświadomić, że we współczesnych domach i mieszkaniach najczęściej kuchnia i salon tworzą jedną dużą przestrzeń dzienną. Urządzenie takiej przestrzeni wspólnej jest więc ważne dla wszystkich domowników, a wybór mebli wypoczynkowych musi być dokonany szczególnie rozważnie. Dlaczego? Bo salon i kuchnia powinny stworzyć aranżacyjnie spójną strefę, w której nie tylko będzie się komfortowo wypoczywało, ale i wygodnie biesiadowało czy po prostu pracowało - nawet najbardziej designerska kuchnia służy ostatecznie do przygotowywania posiłków.

Funkcjonalne meble do salonu

Funkcjonalność to pierwsza i najważniejsza cecha mebli wypoczynkowych. Nawet najatrakcyjniejsze wizualnie meble, które są po prostu niewygodne, nie znajdą uznania w oczach osób, które lubią wyciągnąć się na kanapie, obłożyć poduchami i z lubością wpatrywać w kino domowe. Sofy, kanapy, narożniki czy fotele nade wszystko powinny być więc ergonomiczne: łatwe w składaniu i rozkładaniu, wielofunkcyjne, z możliwością dopasowania przynajmniej niektórych funkcji do indywidualnych preferencji (np. regulowany podnóżek, możliwość opuszczania oparcia itd.). Jeśli salon naprawdę jest miejscem tętniącym życiem, dobrze by było, żeby kanapa albo sofa miały schowki na koce, poduszki oraz inne drobiazgi.

Z punktu widzenia użytkownika bardzo ważny jest materiał obiciowy, jakim pokryte są meble wypoczynkowe . Choćby nie wiem jak się starać, nie da się przecież uniknąć wylania na tapicerkę kawy czy zaplamienia jej jedzeniem - zwłaszcza, jeśli w domu są dzieci. Na szczęście większość
producentów oferuje tkaniny obiciowe, które nie wchłaniają plam. Rozlane płyny można je od razu zebrać papierowym ręcznikiem.

Komplety wypoczynkowe to jedne z najintensywniej użytkowanych mebli w całym mieszkaniu. Ważne jest więc, żeby miały mocną i stabilną konstrukcję. Wielokrotne składanie i rozkładnie narożnika nie może w krótkim czasie przyczynić się do uszkodzenia mechanizmu. Trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne meble do salonu przetrwają i dzikie harce najmłodszych domowników, i najazd niespodziewanych gości.

Meble wypoczynkowe ze skóry - czy to dobry pomysł?

Nowoczesne meble skórzane - czy to ze skór naturalnych, czy ekologicznych - są równie komfortowe w codziennym użytkowaniu jak meble tapicerowane tekstylnymi materiałami obiciowymi. Kiedyś skórzane sofy i fotele spotykało się niemal wyłącznie w gabinetach wysokich rangą urzędników, lekarzy czy prawników. Dziś, z uwagi na fakt, że meble skórzane nie są tak masywne, ciężkie i trudne w utrzymaniu jak dawniej, są one także nagminnie kupowane do domów i mieszkań. Wypoczynek ze skóry ma wiele zalet:

· dobrze dostosowuje się do zmiennych warunków atmosferycznych
· zimą dobrze utrzymuje ciepło, a latem chłodzi, ponieważ nie pochłania promieni UV
· dobrze wyprawiona skóra naturalna albo nowoczesna skóra ekologiczna jest łatwa w czyszczeniu i nie wymaga używania żadnych specjalnych impregnatów
· skóra naturalna nie pochłania i nie akumuluje roztoczy i kurzu

Warto pamiętać, że skóry ekologiczne niższej jakości mogą pękać i źle reagować na wilgoć, dlatego zawsze warto sprawdzić, czy mamy do czynienia z materiałem naturalnym czy skóropodobnym. Z kolei skóry naturalne, mimo iż są delikatne i elastyczne, cały czas pracują, co oznacza, że może się kurczyć lub nieco rozciągać, a także lekko skrzypieć, kiedy kręcimy się w fotelu czy na kanapie.

Jeśli decydujemy się na meble wypoczynkowe ze skóry naturalnej, sprawdźmy z jakim rodzajem skóry mamy do czynienia - każdy rodzaj skóry zachowuje się inaczej podczas użytkowania, może też wymagać odmiennego rodzaju pielęgnacji.

Trafny dobór mebli wypoczynkowych

Podsumowując ten krótki przewodnik o po meblach do salonu , zbierzmy w jednym miejscu wszystkie zasady, którymi warto się kierować, jeśli chcemy dokonać trafnego doboru:

· meble wypoczynkowe zawsze dobieraj do potrzeb domowników
· wybór materiału obiciowego uzależnij od metod jego konserwacji oraz jego właściwości
· pamiętaj, że różne rodzaje materiałów obiciowych pasują do różnych aranżacji wnętrza
· zwracaj uwagę na konstrukcję mebli, zwłaszcza na mechanizmy odpowiedzialne za ich składanie i rozkładanie
· jeśli meble wypoczynkowe będziesz wykorzystywał także do spania, postaw na meble tapicerowane tkaninami - są zdecydowanie wygodniejsze i nie robią tyle hałasu
· możesz wybrać gotowy komplet/ zestaw wypoczynkowy albo skonfigurować meble samodzielnie - tylko ty wiesz, czy potrzebujesz standardowo sformatowanego zestawu, czy np. zamiast foteli lepiej posłużą ci dwie sofy

Jak wybrać meble do salonu?

Żeby dobrze wybrać, trzeba mieć wybór. Dobry salon meblowy oferuje najlepsze i najpiękniejsze meble wypoczynkowe w rozmaitym wydaniu. Obok klasycznych zestawów, proponuje modele o nowoczesnym wzornictwie. Obok mebli skórzanych, ma w ofercie meble tapicerowane najrozmaitszymi tkaninami.

Wszystkie wymienione warunki spełnia Galeria Mebli AMS . To salon meblowy w Białymstoku, w którym znajdziemy solidne i eleganckie meble dla najbardziej wymagających użytkowników.

Dodaj ogłoszenie