Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chory, to poczeka

Anna Łubian<br>[email protected]
Klaudia Grycuk ma problemy z przewodem pokarmowym. Na izbę przyjęć zgłosiła się w lipcu. Do kliniki została przyjęta kilka dni temu. - Nie mamy wyjścia.

Klaudia Grycuk ma problemy z przewodem pokarmowym. Na izbę przyjęć zgłosiła się w lipcu. Do kliniki została przyjęta kilka dni temu. - Nie mamy wyjścia. Choć mamy moce przerobowe, musimy odsyłać pacjentów, bo Narodowy Fundusz Zdrowia płaci nam za mało - mówi profesor Andrzej Dąbrowski.
Elżbieta Jędruch miała więcej szczęścia. Była leczona w rzeszowskim szpitalu. Podejrzewano u niej nowotwór. Ale konieczne było wykonanie odpowiednich badań. - Zostałam skierowana do Białegostoku - mówi. Została przyjęta w trybie pilnym, czyli czekała trzy tygodnie.

Przedostatni w regionie

- Mamy puste sale, a kolejki do kliniki są gigantyczne. Wszystko przez Fundusz, który w tym roku dał nam za niski kontrakt - mówi profesor Dąbrowski. Miał nadzieję, że w przyszłym roku będzie lepiej. Mylił się.
- Chcieliśmy dostać o ponad połowę większy kontrakt. Ale NFZ zaproponował nam mniejszy niż w tym roku - denerwuje się szef kliniki. Dodaje, że jedną z przyczyn było to, że według rankingu NFZ klinika gastroenterologii SPSK zajmuje przedostatnie, piąte miejsce w województwie.
- Mamy czterech profesorów i dwóch docentów. I bardzo dobry sprzęt, na przykład do diagnozowania nietypowych postaci choroby refluksowej, do 24-godzinnego monitorowania Ph przełyku i żołądka, czy aparat do oznaczania Helicobacter Pyroli w teście oddechowym. W rankingu "Newsweeka" zajęliśmy piąte miejsce w Polsce. A nasz Fundusz sklasyfikował nas na przedostatnim - dziwi się profesor Dąbrowski.

Fundusz wie swoje

- Ranking był ustalony przez naszą centrale i jest jednolity dla wszystkich szpitali w kraju - wyjaśnia Grażyna Pawelec, rzeczniczka podlaskiego NFZ. Dodaje, że były w nim brane pod uwagę: dostępność, kompleksowość, jakość i ciągłość. - Nasz system komputerowy automatycznie rankinguje poszczególne oddziały. A ponieważ klinika gastroenterologii spełniała minimalne warunki, została zaproszona do negocjacji - mówi Grażyna Pawelec.
Profesor Dąbrowski zapowiada, że sprawy nie zostawi: będzie pisać do Ministerstwa Zdrowia, centrali NFZ i wszędzie, gdzie tylko się da.
Ma poparcie wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie gastroenterologii profesora Wiktora Łaszewicza i Bogusława Poniatowskiego, dyrektora SPSK. - Nie możemy się zgodzić na takie limity, jakie proponuje NFZ. To byłoby z mojej strony działanie na szkodę pacjentów - mówi Poniatowski.
Po raz kolejny spotka się z NFZ w przyszłym tygodniu.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto