Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne technologie medyczne - nie dla polskiego pacjenta

informacja prasowa
materiały prasowe
Brak ustawowo określonego czasu rozpatrywania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych wniosków o objęcie refundacją nowoczesnych procedur medycznych uniemożliwia Polakom korzystanie ze zdobyczy medycyny. Dlatego konieczna jest nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych – uważają eksperci z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED.

Przemysł technologii medycznych jest jedną z najbardziej innowacyjnych branż na świecie i obejmuje ponad 500 000 produktów stosowanych w diagnostyce, prewencji i leczeniu chorób oraz niepełnosprawności. Postęp techniczny i innowacyjność przynosi natychmiastowe korzyści pacjentom - każda kolejna generacja wyrobów jest mniej inwazyjna, ma lepsze wyniki kliniczne, przyczynia się do skrócenia czasu rekonwalescencji.

Średnio po 18 miesiącach dany produkt medyczny zastępuje się jego ulepszoną wersją. Niestety, nie oznacza to, że polscy pacjenci mogą korzystać z tych osiągnięć i cieszyć się z leczenia na możliwie najlepszym i najnowocześniejszym poziomie. - mówi Anna Janczewska-Radwan, Prezes OIGWM POLMED. Aby dana procedura w zakresie technologii nielekowych mogła być powszechnie dostępna dla pacjenta tj. finansowana z państwowych funduszy, musi znaleźć się w wykazie świadczeń finansowanych ze środków publicznych. I tutaj pojawia się problem, bowiem prawo nie określa maksymalnego czasu na wydanie takiej decyzji. - wyjaśnia. Tak więc polski pacjent, aby skorzystać z istniejących na rynku rozwiązań, musi czekać. Praktyka pokazuje, że często czeka tak długo, że innowacyjne wyroby przestają być innowacyjne. Na świecie są już bowiem zastępowane przez kolejne generacje wyrobów. -kontynuuje Prezes Janczewska-Radwan.
Wobec powyższego, eksperci z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed apelują o ustawowe określenie czasu rozpatrywania przez AOTM wniosków o objęcie refundacją nowoczesnych procedur medycznych przeprowadzanych z użyciem nowoczesnych technologii medycznych.

W opinii ekspertów OIGWM POLMED, optymalnym rozwiązaniem obecnej sytuacji byłaby więc nowelizacja Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, z zapisanym 180 dniowym terminem przekazania przez Agencję Oceny Technologii Medycznych rekomendacji Ministrowi Zdrowia.

Obowiązujące dziś prawo utrudnia Polakom korzystanie z najnowocześniejszych osiągnięć medycyny, a należy pamiętać, że nowoczesne technologie medyczne niosą ze sobą wiele wymiernych korzyści: skracają czas hospitalizacji, zmniejszają liczby powikłań i ilość zużywanych leków, pozwalają na zdecydowanie szybszy powrót do zdrowia, przynoszą natychmiastową poprawę jakości życia pacjenta. Te czynniki natomiast bezpośrednio przekładają się na wymierne oszczędności dla całego systemu ochrony zdrowia. - podsumowuje Prezes OIGWM POLMED.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bydgoszcz.naszemiasto.pl Nasze Miasto