Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gryfik - Uczniowska Szkoła Sportowa w Gródku. Tu "mają papiery" na szkolenie piłkarskiego narybku

Facebook "USS Gryfik"

Gródek to niewielka, malownicza gmina położona w województwie Podlaskim, w otulinie Puszczy Knyszyńskiej. To właśnie tutaj małżeństwo - Magdalena i Jan Łotysz - w 2012 roku założyło Uczniowską Szkołę Sportową. Nazwali ją Gryfik, nawiązując do działającego w Gródku klubu piłkarskiego Gryf. Pierwszym, wieloletnim, prezesem stowarzyszenia została pani Magdalena, która dobrze pamięta jak to się zaczynało:

- Początki to tak naprawdę była jedna grupa, rocznik 2004 (...) Klub nie miał tak naprawdę nic prócz tych paru złotych ze składek rodziców, które pozostały w niezmienionej formie do dzisiaj. Stopniowo klub się rozwijał - wspomina.

Wszystko zaczynało się układać coraz lepiej, poprzez niewielkie dotacje od gminy, wsparcie sponsorów, klub nabierał coraz większego rozpędu. Trenerzy sukcesywnie poszerzają swoje kompetencje, a młodzi piłkarze odnoszą pierwsze sukcesy. Praca z dziećmi i młodzieżą idzie na tyle dobrze, że szkółka uzyskała brązową gwiazdkę w Programie Certyfikacji PZPN.

- Jest to jedyna wiejska szkółka, w województwie Podlaskim, a myślę, że i jedna z niewielu w Polsce, gdzie ta brązowa gwiazdka widnieje. Dzięki takiej gwiazdce rodzice mają pewność, że szkolenie będzie przebiegało na najwyższym poziomie zgodnie z systemem szkolenia PZPN - mówi Magdalena Łotysz

Została dyrektorką Gminnego Centrum Kultury i nie mogła dłużej pełnić roli prezesa, jednak nadal czynnie angażuje się w działanie stowarzyszenia jako wolontariuszka i trenerka najmłodszej grupy wiekowej. Sama przyznaje, że motorem napędowym Gryfika jest jej mąż, Jan Łotysz.

- Tutaj duża role jest mojego męża, który żyje tym i każdego dnia o tym myśli, i bardzo mocno czeka na to by móc wrócić do piłki w takim wymiarze normalnym.

Najstarsze kluby piłkarskie. Jaka jest najstarsza drużyna grająca w PKO Ekstraklasie?

Jan Łotysz posiada licencję trenerską UEFA A, pracę z dziećmi i młodzieżą łączy z trenowaniem seniorów (obecnie pracuje z piłkarzami KS UM Krynki); w latach 2010-2017 był trenerem drużyny seniorów Gryfa Gródek (4liga), natomiast jako piłkarz wystepował we Włókniarzu Białystok, LZS Narewka, KS Michałowo i Gryf Gródek.

Założyciel szkółki i trener podkreśla, że sztab szkoleniowy Gryfika ciągle się doskonali. By sprostać wymogom programu PZPN, trenerzy muszą być zawsze przygotowani i pracować według konspektów. Zaangażowanie i profesjonalizm przekłada się na wyniki, a samą działalność stowarzyszenia docenia Ministerstwo Sportu, które łoży pieniądze przekazane za pośrednictwem PZPN. Dla prowincjonalnego klubu jest to spory zastrzyk gotówki.

Gryfik swoją działalność opiera oczywiście na piłkarskim szkoleniu młodzieży, ale do niej się nie ogranicza. Wychowuje poprzez sport, integruje rodziców, robi turnieje charytatywne, na które zaprasza gości z innych miejscowości, uczestniczymy w oficjalnych gminnych uroczystościach.
Nikt w Gryfiku nie ukrywa, że ich długoterminowym marzeniem jest zespół seniorów złożony z samych wychowanków.

TU MOŻESZ ZOBACZYĆ TEŻ

30 czerwca 2020 roku jest datą, która oznacza koniec kontraktu wielu piłkarzy występujących w klubach ekstraklasy. Prześledziliśmy giełdę transferową i wybraliśmy TOP 10 byłych piłkarzy, którzy w przeszłości grali w polskiej ekstraklasie, a obecnie pozostają bez klubów. Sprawdźcie to!

PKO Ekstraklasa. TOP 10 piłkarzy bez klubu. Wszyscy grali w ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto