Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. Możemy sięgniemy po papierową korespondencję?

Redakcja
Kilka miłych słów, koperta i znaczek pocztowy... Tak niewiele trzeba, by wywołać uśmiech drugiej osoby. 9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty, Znaczka Pocztowego i Pisania Listów. W dniu dzisiejszym rozpoczyna się także tydzień poświęcony korespondencji w formie papierowej. Zachęcamy więc do sięgnięcia po starszą formę przekazywania informacji, życzeń, pozdrowień itp.

Dziś rozpoczyna się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. Możemy sięgniemy po tradycyjny przekazywania informacji?
9 października obchodzimy Światowy Dzień Poczty, który został ustanowiony w 1969 roku w Tokio. Tym samym w tym roku, tradycyjna poczta obchodzi swoje, jubileuszowe 50. urodziny. Dziś jednocześnie obchodzimy Dzień Znaczka i Dzień Pisania Listów. Z tej okazji, co roku odbywa się Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa do 15 października.

Listy mają ogromną wartość nie tylko dla samych nadawców i odbiorców, ale także w odtworzeniu historii. Stara korespondencja jest często cennym dokumentem, informacją i źródłem historycznym.

W dobie smsów, emaili, messengera itp. ciężko docenić wagę papierowej korespondencji, a młodzi ludzie przyzwyczajeni do krótkich informacji, obrazkowego wyrażania emocji mają często problem przelania swoich uczuć na papier. Warto jednak przypomnieć, że pisanie listów wcale nie należy do dalekiej przeszłości. Jeszcze na początku XXI wieku, kiedy w Polsce nie była rozpowszechniona globalna sieć internetowa pisało się listy, wysyłało się kartki życzeniowe i pozdrowienia z wakacji do swoich bliskich. Pamiętam, że kiedy w 2001 roku przeprowadziłam się z Armenii do Polski, jedynym sposobem utrzymywania kontaktu z moim rodzinnym krajem było pisanie listów. Pisałam wówczas do swoich dziadków, kuzynów, przyjaciół, nauczycieli, jak mi się żyje w Polsce, jak sobie radzę z nauką nowego języka, czy w nowej szkole. Gdy po miesiącu otrzymywałam od nich odpowiedź, cieszyłam się jak dziecko, które właśnie dostało wymarzoną zabawkę i ze łzami w oczach czytałam zdanie po zdaniu. Do dziś towarzyszą mi wielkie emocje, kiedy otwieram skrzynkę ze starymi listami.

Dziś jeszcze internetowa korespondencja często jest nieosiągalna dla starszych osób, a w każdej rodzinie znajdą się seniorzy, którzy czekają na kilka ciepłych słów. Z okazji trwania tygodnia pisania listów chcemy Was zachęcić do wysyłania papierowej wiadomości do takich właśnie osób. Rodzicom z kolei proponujemy zabawę ze swoimi dziećmi w pisanie krótkich listów i wysyłanie do kolegów, cioć i wujków, nauczycieli lub dziadków. Może rodzice sami wyślą list do swoich pociech? Tak mało trzeba aby na twarzy dziecka wywołać uśmiech. Adresowana specjalnie do niego przesyłka daje mu tyle radości, której dorośli czasem nie są w stanie pojąć.

Polecamy: Zapomniana sztuka pisania listów. "Do listu trzeba mieć czułość"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czerniejewo.naszemiasto.pl Nasze Miasto