Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Dziewczyna ogień, poruszyła całą publikę”, „Muzyka jest Izą, a Iza jest muzyką”. Izabela Szafrańska w Białymstoku

Urszula Kropiewnicka
Urszula Kropiewnicka
„Dziewczyna ogień, poruszyła całą publikę”, „Muzyka jest Izą, a Iza jest muzyką”. Takie wrażenie zostawiła wśród publiczności Izabela Szafrańska. W piątek 29 lipca w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, odbył się jej koncert z cyklu Tarasowo-Koncertowo: Izabela Szafrańska – Żydowska ulica. Związana z naszym miastem wokalistka zaprezentowała pieśni żydowskie i utwory o tematyce żydowskiej.

Urodziła się w malowniczej miejscowości położonej na Sądecczyźnie, w Białymstoku studiowała kulturoznawstwo, a obecnie mieszka w Warszawie. Klika dni temu wróciłam z USA, gdzie koncertowała z programem „Żydowska ulica”. Białostoczanie z kolei mogli usłyszeć Izabelę Szafrańską podczas piątkowego koncertu (29.07) w Centrum im. Ludwika Zamenhofa.

Koncert połączył pokolenia. Przyszli starsi i młodsi.

- Izę Szafrańską znam nie od dziś. Pierwszy raz usłyszałam ją podczas konkursu Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści", oczywiście potem w „The Voice of Poland”. W tej chwili wróciła ze Stanów Zjednoczonych kibicowałam, żeby doleciała, bo w Niemczech na lotnisku strajki się odbywają. Na szczęście jest z nami dziś i prezentuje najnowszą płytę „Żydowska ulica/Jewish street”. Koncert pięknie zaśpiewany, przejmująco i te żywiołowe jej ruchy. Muzyka jest Izą, a Iza jest muzyką – oceniła pani Krystyna.

- Bardzo interesujący koncert, znam muzykę żydowską i są to moje klimaty – opowiada Karolina, studentka kulturoznawstwa.

Tego dnia zabrzmiały utwory dotykające tematyki getta żydowskiego „Warszawo ma”, "Jidysz tango", "Kinderjorn", tradycyjne pieśni żydowskie "Szalom aleichem", "Hava Nagila", czy standardy muzyki sefardyjskiej "Naci en Alamo".

- „Żydowska ulica”, to najbardziej upragniony program muzyczny i to również tytuł płyty. Liderowi zespołu Enej, Piotrowi „Lolkowi” Sołoducha spodobał się mój projekt, dlatego mnie zaprosił do nagrań w jego studiu. Zrealizowaliśmy je w zawrotnym tempie, bo zmieściliśmy się zaledwie w trzy dni. Koncert premierowy płyty, odbył się 25 marca w synagodze Dąbrowej Tarnowskiej, a dziś występuję w Białymstoku. Muzykę żydowską śpiewam od 8 lat, a zafascynowała mnie prekursorka muzyki sefardyjskiej Jasmin Lewi – opowiada wokalistka, Izabela Szafrańska.

Izabela Szafrańska przyznała, że muzyka żydowska jest liryczna, ale także taneczna, zabawna i bardzo energetyczna.

- Każdy znajdzie coś dla siebie – zapewniła. - I dodała. - Czuję muzykę żydowską i mam duszę żydowską. Urodziłam się w Lipnicy Wielkiej, jest to bardzo rozśpiewana południowa cześć Polski. Pochodzę z muzykalnej rodziny, zaczęłam śpiewać gdy miałam 5 lat. Cieszę się, że zaraziłam publiczność energią. Widziałam jak starsze osoby, tańczyły, bujały się, to ogromna radość, że poczuli tę muzykę i śpiewali ze mną utwory: Rebeka, Dona.

Melomani usłyszeli także hit Hallelujah Cohena, ale w języku hiszpańskim i w zupełnie innej aranżacji.

- Jest to jeden z moich ukochanych utworów. Ta wersja brzmi bardzo mistycznie. Inspirowaliśmy się twórczością Jasmin Lewi i zrobiliśmy swoją aranżację, która jest wyjątkowa, delikatna i uczuciowa. Kocham język hiszpański.

Owacje na stojąco. Nie zabrakło bisu.

- Dziewczyna ogień, poruszyła całą publikę, doskonale się bawiłam. Ciepły wieczór cudowna atmosfera. Muzyka bardzo urozmaicona. Utwory skoczne, radosne, ale i takie, które sprawiały, że łza się w oku kręciła, szczególnie gdy wybrzmiewały wspomnienia wydarzeń z getta - powiedziała pani Agnieszka.

- Piękne wykonanie i rytmicznie i wokalne, muzyki żydowskiej przyjemnie się słuchało – mówiła pani Irena.

Pani Ania zwierzyła się, że słucha Szafrańskiej od paru lat.

- Jestem zachwycona jej występem i zauroczona jej silnym głosem i czystością brzmienia – wspomina.

W Białymstoku wokalistce towarzyszyli: Przemek Zalewski (pianino) Maciek Magnuski (gitara basowa) Tomasz Mądzielewski (perkusja) Mariusz Kozłowski (saksofony).

Izabela Szafrańska

Izabela Szafrańska jest absolwentką kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku oraz była stypendystką Marszałka Województwa Podlaskiego.

Przez lata prężnie rozwijała swoją działalność artystyczną, zdobywając wiele nagród muzycznych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej. Koncertowała m.in. w USA, Hiszpanii, Holandii, Niemczech, Mołdawii, Czechach, Słowacji, Rosji, Danii oraz na Białorusi. Do sukcesu medialnego można zaliczyć jej udział w finale VI edycji programu telewizyjnego "Must Be The Music" z siostrzanym zespołem El Saffron, którego była liderką i założycielką. Jesienią 2018 roku została półfinalistką IX edycji programu "The Voice of Poland". W 2019 roku zaczęła współpracę z wybitnym kompozytorem i aranżerem Marcinem Partyką oraz ze znakomitymi poetami i autorami tekstów. Premiera debiutanckiego albumu Izabeli Szafrańskiej "Z bursztynu" odbyła się 30 listopada 2019 roku. W marcu 2022 roku wokalistka wydała kolejną płytę z muzyką żydowską "Żydowska ulica/Jewish street".

Zainteresowania muzyczne wokalistki są wielostylowe. Na co dzień Izabela Szafrańska wykonuje muzykę świata (folk music, muzyka żydowska, sefardyjska, bałkańska i romska), śpiewając w kilku językach: polskim, hebrajskim, ladino, jidysz, romskim, hiszpańskim i angielskim.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Dziewczyna ogień, poruszyła całą publikę”, „Muzyka jest Izą, a Iza jest muzyką”. Izabela Szafrańska w Białymstoku - Kurier Poranny

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto