Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Działający przy MGOPS w Pleszewie lokalny punkt może wesprzeć osoby pokrzywdzone przestępstwem

PF
Ofiary przemocy, zwłaszcza kobiety i dzieci, mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy w Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej. Porady psychologów, prawników, pokrywanie kosztów leczenia i rehabilitacji czy pomoc w zakupie wyposażenia mieszkania - to tylko niektóre z form wsparcia

Według danych przedstawionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości każdego roku ofiarą różnego rodzaju przestępstw w Polsce pada około 200 tys. osób. Mowa tu m.in. o znęcaniu fizycznym i psychicznym, przemocy domowej, oszustwach, włamaniach, kradzieżach, wypadkach drogowych, pobiciach, groźbach czy uchylaniu się od alimentów. Znaczną część osób poszkodowanych stanowią kobiety i dzieci.

Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

W Miejsko - Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Pleszewie od lipca działa Lokalny Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, który został utworzony w ramach Funduszu Sprawiedliwości Ministerstwa Sprawiedliwości.

Jak wylicza Justyna Zawieja program zapewnia kompleksową, a co najważniejsze bezpłatną pomoc dla ofiar. - Osoba pokrzywdzona przestępstwem może liczyć na wsparcie w formie m.in.: pomocy prawnej, pomocy psychologicznej, psychoterapeutycznej i psychiatrycznej, pomocy mediatora, finansowania szkoleń i kursów, pokrywania trzymiesięcznych kosztów czasowego zakwaterowania lub schronienia, pokrywania kosztów świadczeń zdrowotnych i wyrobów ortopedycznych, kosztów przejazdu środkami komunikacji publicznej związanych z uzyskaniem świadczeń, kosztów żywności lub bonów żywnościowych, kosztów zakupu odzieży, bielizny, środków czystości, a nawet pozyskać środki na wakacyjny wyjazd. Natomiast świadek przestępstwa - może liczyć na pomoc psychologa, psychiatry i terapeuty. Jeśli to konieczne zapewniona jest pomoc tłumacza -zaznacza dyrektor MGOPS w Pleszewie i dodaje, że najważniejszym kryterium branym pod uwagę jest czas, w którym do przestępstwa doszło. - Czas liczony jest do pięciu lat wstecz. Należy również przedstawić dokumenty, że do takiego przestępstwa doszło - podkreśla.

Zgłaszają się kolejne osoby

Od chwili, gdy w ramach rządowego Funduszu Sprawiedliwości Justyna Zawieja utworzyła wspólnie z pracownikami lokalny punkt, to kilkadziesiąt osób już z tej pomocy zdążyło skorzystać. A liczona jest ona w tysiącach złotych. Osoby, które zgłosiły się do pleszewskiego punktu otrzymały wsparcie w granicach od 7 do 11 tysięcy złotych. - Głównie osoby wnosiły o pomoc w zakupie laptopów, drukarek czy łóżek i taka pomoc została im udzielona - zaznacza Justyna Zawieja.

Należy wypełnić wniosek

Aby otrzymać pomoc, należy zgłosić się do lokalnego punktu, który działa w siedzibie MGOPS przy ulicy Słowackiego i wypełnić wniosek, który jest kierowany do okręgowego punktu znajdującego się w Kaliszu, gdzie jest weryfikowany. Jak podkreśla dyrektor MGOPS pomoc udzielna jest w ciągu miesiąca.

Pleszewski Punkt Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem działa w poniedziałki i w czwartki w godzinach od 15.00 do 18.00.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto