Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drewniane białostockie budynki w skansenie? Studenci zaprojektowali sektor miejski w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej [zdjęcia]

mc
Studenci Architektury na Politechnice Białostockiej chcą walczyć o drewnianą zabudowę miasta. W ramach inicjatywy "Drewniane Miasto Białystok" stworzyli projekty sektora miejskiego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. ZOBACZ ZDJĘCIA

Studenci wychodzą z inicjatywą

W środę (13 marca) w hali Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej odbył się wernisaż kolejnej już stworzonej przez studentów wystawy. Młodzi ludzie, którym drewniana zabudowa miasta nie jest obojętna, postanowili działać.

Pół roku temu stworzyli projekt "Drewniane Miasto Białystok" - chodzili po mieście i szukali drewnianych budynków. Robili zdjęcia, grafiki i rysunki. Obserwowali architekturę i poznawali jej historię. Założyli stronę na Facebooku i Instagramie oraz zorganizowali pierwszą wystawę, złożoną ze zdjęć, kolaży i prac plastycznych.

- Dbanie o tę drewnianą zabudowę jest bardzo ważne, bo jest to unikatowe dziedzictwo naszego miasta. Ludzie którzy przyjeżdżają do nas z Polski i zza granicy są zachwyceni tą architekturą. A my, mieszkając obok, nie zawsze dostrzegamy jej piękno. Ważne jest też to, żeby przyszłe pokolenia mogły wiedzieć, jak ten Białystok kiedyś wyglądał - mówi Gabriela Sawczuk, jedna z organizatorek projektu.

Zobacz też: Studenci w obronie drewnianej architektury miasta. Wystawa prac przyszłych architektów

Kolejna edycja wystawy "Zanikający Białystok"

Na drugiej wystawie studenci przedstawili podsumowanie swoich dotychczasowych działań. Podobnie jak wcześniej, prace dotyczą ochrony drewnianej zabudowy Białegostoku. Ponadto organizatorzy pokazują też możliwości zagospodarowania kwartału w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

- Ta inicjatywa jest bardzo ważna i potrzebna. Widoczne na wystawie prace pokazują, że młodzi ludzie są bardzo uzdolnieni. Cieszę się, że władze Politechniki Białostockiej są otwarte na naszą współpracę. Chętnie w naszym muzeum przyjmujemy studentów. Chcemy, aby poznali piękno architektury drewnianej, i żeby byli na to uczuleni w przyszłości projektując nowe budynki. Kto wie, może kiedyś będą czerpali z tych dawnych wzorów - twierdzi Artur Gaweł, dyrektor Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.

Podczas wydarzenia goście mieli okazję wyrazić swoją opinię wpisując się do Białej Księgi Drewnianej Architektury Białegostoku, a także wziąć udział w dyskusji dotyczącej poruszanego problemu.

- Przyszłam, bo interesuje mnie stary Białystok. Uważam że inicjatywa studentów jest bardzo dobra. Przez przeniesienie budynków można uratować drobną cześć tej zabudowy. To pozwoliłoby przynajmniej w sztucznym środowisku zobaczyć, jak to wszystko kiedyś wyglądało - wskazuje Aleksandra Kalicińska, mieszkanka Białegostoku. - Warto rozpocząć publiczną dyskusję i wspólnie zastanowić się, jak uratować drewnianą zabudowę miasta.

Pojawiały się głosy, że mieszkańcy drewnianych budynków powinni mieć wsparcie od miasta, a także pomysły, by pozostałym w naszym mieście drewnianym budynkom nadać funkcję użytkową.

Sektor miejski w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

Pomysł utworzenia sektora miejskiego w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej budzi skrajne emocje. Jednak, jak twierdzą studenci i dyrekcja Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej, to czasami jedyna szansa, na to by uchronić niektóre budynki przed bezpowrotnym zniknięciem.

- Czasami nie ma innych szans na ich uratowanie. Obiektów, które stoją w miejscach, gdzie mają powstawać bloki, lub inna zabudowa, często nie da się ocalić. Nie chcemy przenosić całej drewnianej zabudowy Białegostoku do skansenu, a jedynie te obiekty, które nie mają szans zachowania in situ - uważa Artur Gaweł.

Czy pomysł ten ma szansę na realizację?

- To zależy tylko i wyłącznie od władz urzędu marszałkowskiego i władz miasta. Oczywiście przy tym są potrzebne są odpowiednie fundusze, rzędu 200- 300 tys zł. To nie jest wiele w skali miasta - twierdzi dyrektor Gaweł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto