Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dom kultury muzułmańskiej będzie meczetem. Remont obiektu przy ul. Piastowskiej ma się zakończyć w sierpniu

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
23-06-2020 bialystok piastowska 19 dom kultury muzulmanskiej meczet fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press
23-06-2020 bialystok piastowska 19 dom kultury muzulmanskiej meczet fot. wojciech wojtkielewicz/kurier poranny/gazeta wspolczesna/polska press Wojciech Wojtkielewicz
Dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F po trwającym właśnie remoncie będzie pełnił też funkcję meczetu. Inwestycja budziła kontrowersje okolicznych mieszkańców, którzy obawiali się, że meczet będzie miał aż 14 metrów wysokości. Dom, który stoi tu od międzywojnia zachowa swoją kubaturę, a budowany obok niego minaret będzie tylko nieco wyższy.

Może pogoda psuje nam trochę plany, ale myślę że prace zakończą się wraz z końcem sierpnia - mówi przewodniczący Muzułmańskiego Związku Religijnego Rzeczypospolitej Polskiej mufti Tomasz Miśkiewicz.

Chodzi o dom kultury muzułmańskiej przy ul. Piastowskiej 13F, który po trwającym właśnie remoncie będzie pełnił też funkcję meczetu.

Czytaj też: Białystok. Konserwator wojewódzka wciągnęła dom kultury muzułmańskiej do ewidencji zabytków. Rozbudowy obiektu to jednak nie powstrzyma

- Zbudowaliśmy już część minaretu. Prawi zrobiony jest też dach. Trwają prace nad ociepleniem budynku. Zostaje jeszcze budowa przeszkleń na ganku oraz ogrodzenia - podkreśla mufti.

Jak pisaliśmy pod koniec zeszłego roku, mieszkańcy okolicznych bloków wzburzyli się, bo dostali pismo ze spółdzielni Zachęta, z którego wynika, że w miejscu drewnianego domu wyrośnie 14-metrowy budynek ze stojącą obok 16-metrową dominantą (jak się okazało minaretem - przyp. red.).

Czytaj też: Białystok. Awantura o dom kultury muzułmańskiej. Związek religijny wycofał wniosek o warunki zabudowy [ZDJĘCIA]

Prezes Zachęty Mirosław Tałałaj mówił na naszych łamach, że mieszkańcy nic o tej inwestycji nie wiedzieli. Sam też był zaskoczony, gdy urząd miejski wysłał do spółdzielni wydane 16 grudnia warunki zabudowy. Spółdzielnia odwołała się od decyzji prezydenta do Samorządowego Kolegium Odwoławczego. Argumentowała m.in., że nowy budynek domu kultury muzułmańskiej może zaburzyć ład przestrzenny, a minaret przewyższałby o 2 metry okoliczne (14 -metrowe) bloki.

Ostatecznie związek religijny wycofał się z tej inwestycji i zdecydował się wyłącznie na remont elewacji z zachowaniem obecnej kubatury budynku oraz budowę niewiele wyższego od domu minaretu. Powstaje tu też przeszkolony ganek.

Czytaj też: Konserwator zabytków: Dom kultury muzułmańskiej może być objęty ochroną. Czy pokrzyżuje to plany związku religijnego?

W kwietniu konserwator wojewódzka wciągnęła dom kultury muzułmańskiej do ewidencji zabytków. Budynek wzniesiono w 1930 r. Początkowo był to dom mieszkalny, później przekształcony w bibliotekę osiedlową, a po 1981 r. (staraniem lokalnej społeczności tatarskiej) udostępniony przez spółdzielnia mieszkaniowa Zachęta na cele muzułmańskiego kultu religijnego i działalność edukacyjno-kulturalną. Od 2017 roku budynek jest własnością Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto