Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Dworskie - Gryfiada Branickich

(jch)
mat. promocyjny
„Dni Dworskie – Gryfiada Branickich” odbędą się w ramach programu Dni Miasta Białegostoku 24 czerwca 2017 roku na dziedzińcu Pałacu Branickich.

Program Dni Miasta – organizator Dom Kultury Śródmieście w Białymstoku

„Dni Dworskie - Gryfiada Branickich”

Dziedziniec Pałacu Branickich

24 czerwca 2017 r.

godz. 16.00 - musztra paradna na dziedzińcu Pałacu Branickich z udziałem grup rekonstrukcyjnych m.in. Chorągwi Husarskiej Koronnej Stefana Branickiego, namioty hetmańskie

Chorągiew Husarska Koronna Stefana Branickiego to grupa przyjaciół kultywujących wojskowe tradycje XVII-wiecznej Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Porosły. Na przedniej szybie wstawił sobie... domowe okno (zdjęcia)

godz. 17.00 - koncerty zespołów z Domu Kultury Śródmieście:

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „Capella Antiqua Bialostociensis”

Zespół Muzyki i Tańca Dawnego „CAPELLA ANTIQUA BIALOSTOCIENSIS" powstał w 1998 roku jako zespół instrumentalno-wokalno-taneczny; obecnie pracuje grupa taneczna zespołu i liczy 36 osób. Członkami zespołu są dzieci i młodzież białostockich szkół koncertujący w

kostiumach wykonanych na wzór oryginalnych renesansowych i barokowych strojów dworskich. Szczególnie pięknie prezentują się na tle zabytkowej architektury, m.in. "Wersalu Podlaskiego" – pałacu hetmana Jana Klemensa Branickiego. Instruktorem zespołu jest Helena Szuhalska.

Zespół Muzyki Dawnej „Ars Decorum”

Zespół Muzyki Dawnej "ARS DECORUM" jest to zespół wokalno-instrumentalny specjalizujący się w wykonywaniu utworów z epoki renesansu i baroku. W czerwcu 2016 r. Zespół wziął udział w Dziecięco-Młodzieżowym Festiwalu Muzycznym „Debiuty” w Łapach zdobywając w kategorii zespołów pierwsze miejsce – Diamentowy Debiut. W roku 2017 zespół po raz pierwszy wziął udział w Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Muzyki Dawnej „SCHOLA CANTORUM” zdobywając Brązową Harfę w kategorii zespołów wokalno-instrumentalnych. Obecny skład Zespołu istnieje od września 2016 roku. Do instrumentarium zespołu należą: flety proste, cornamuse, gitarolutnia, wiolonczela i instrumenty perkusyjne. Instruktorem zespołu jest Joanna Mytnik.

Zespół Fletów Prostych „Cantio Polonica”

Zespół Fletów Prostych "CANTIO POLONICA" wykonuje muzykę dawną, świecką i religijną od renesansu do późnego baroku, jak również muzykę współczesnych kompozytorów inspirowaną muzyką dawną. Na instrumentarium zespołu składa się kwintet fletów prostych i cornamus; są to repliki renesansowych instrumentów. Członkowie zespołu występują w pięknych stylizowanych strojach renesansowych i barokowych. Instruktor prowadzący zespół - Bożena Kraśko.

godz. 18.00 - koncert Akademickiej Orkiestry Barokowej z Wrocławia pod dyrekcją Bartosza Kokoszy

Akademicka Orkiestra Barokowa

Akademicka Orkiestra Barokowa powstała w 2003 roku, kiedy swoją działalność rozpoczęła Międzywydziałowa Pracownia Muzyki Dawnej. Orkiestra działa obecnie przy Katedrze Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej umożliwiając studentom zespołowe i solowe koncertowanie. Kierownikami zespołów byli: ad. kw. I st. Andrzej Kosendiak (2003-2005), mgr Zbigniew Pilch (2005-2007), mgr Jarosław Thiel (2007-2013). Od 2013 roku orkiestrę prowadzi mgr Bartosz Kokosza.

W skład orkiestry wchodzą studenci poszczególnych klas Katedry Organów, Klawesynu i Muzyki Dawnej. Zespół zaprasza także do współpracy młodych muzyków innych specjalności – studentów zainteresowanych wiedzą i doświadczeniem z zakresu historycznych praktyk wykonawczych. W programach koncertów odnajdujemy zarówno kompozycje wielkich mistrzów muzyki dawnej, jak i mniej znanych, a niekiedy zapomnianych kompozytorów XVII i XVIII wieku.

Wśród najważniejszych koncertów w historii Akademickiej Orkiestry Barokowej należy wymienić występy podczas: XIII Festiwalu "Maj z Muzyką Dawną" (2004); 40 Międzynarodowego Festiwalu "Wratislavia Cantans" (2005); Dni Muzyki Klawesynowej (2006). W listopadzie 2014 roku zespół uczestniczył w pionierskim na skalę ogólnopolską projekcie, który polegał na połączeniu Orkiestr Barokowych Akademii Muzycznych z Poznania, Łodzi i Wrocławia, tworząc w ten sposób Międzyuczelnianą Orkiestrę Barokową.

godz. 19.00 - balon Montgolfier – ekspozycja i start pokazowy

Dni Białegostoku 2017. Konferencja prasowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto