Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dieta kolorowa jest smaczna i zdrowa

Magdalena Wójtowicz
Zdrowa, zbilansowana dieta to dla niektórych chwilowa moda. Powinna stać się jednak stylem życia, który należy wypracować sobie jak najwcześniej. Nie jest to łatwe.

Szybkie tempo życia i brak czasu kuszą, by sięgać po słodycze. A przecież wystarczy tak niewiele, by prowadzić zdrową, urozmaiconą dietę. Jak to zrobić? Należy regularnie spożywać 5 porcji owoców, warzyw lub soku.

O tym, że warzywa, owoce i soki są potrzebne w naszym jadłospisie, wie każdy. Warto przypomnieć jednak, że specjaliści zalecają spożywanie minimum 400g warzyw i owoców na dobę. Tyle wystarczy, by nasz organizm został zaopatrzony w niezbędne witaminy, mikro- i makroelementy, minerały i inne substancje odżywcze. Ważne, by tę ilość podzielić na 5 porcji, przy czym 1 porcją może być np. średniej wielkości warzywo lub owoc, garść drobnych owoców czy 80 g sałatki warzywnej. Według dietetyków, porcję można zastąpić również szklanką soku. To bardzo wygodne rozwiązanie, zważywszy, że żyjemy dość szybko, intensywnie i nie zawsze mamy czas przygotować porcję warzyw lub owoców. Sok można łatwo zabrać ze sobą wszędzie: do pracy, do szkoły, na spacer czy na zakupy i spożyć w dowolnym momencie.

Wariacje na temat...

Kolejną, ważną zasadą, którą należy przestrzegać podczas planowania jadłospisu jest to, aby dieta była urozmaicona. To zalecenie dotyczy również spożywanych warzyw i owoców, które eksperci podzielili na 5 grup kolorystycznych. Warzywa i owoce z białej grupy, np. czosnek, cebula, kapusta pekińska, mają właściwości antybakteryjne i antywirusowe. Dzięki temu pomagają chronić nas przed chorobami.

Grupa fioletowa, zwana również niebieską, do której należą m.in. sok śliwkowy (naturalnie mętny), bakłażan i aronia, opóźnia procesy starzenia i korzystnie wpływa na kondycję całego organizmu.

Warzywa i owoce z grupy czerwonej, a więc np. truskawki, czerwona fasola, pomidory czy sok pomidorowy, chronią organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników oraz pozytywnie wpływają na pracę serca.

Przedstawiciele grupy żółto-pomarańczowej, m.in. sok marchwiowy, banan, mandarynka, pomagają dbać o korzystny wygląd włosów, skóry i paznokci, zapobiegają przed przedwczesnym pojawieniem się zmarszczek i chronią wzrok.

Z kolei spożywając warzywa i owoce z grupy zielonej, np. kiwi, brokuły i groszek, wzmacniamy układ krwionośny i nerwowy.

Podział na grupy kolorystyczne pozwala dowolnie łączyć i wybierać ulubione warzywa i owoce. Wiedzą o tym również Ci, którzy na co dzień zajmują się przygotowywaniem potraw. Grzegorz Łapanowski, kucharz i dziennikarz kulinarny, podkreśla, że: Zdrowe jedzenie może i powinno być pyszne. Warto by „dobra dieta” była dla nas codziennością i przyjemnością. Kucharz podaje swoje propozycje zdrowego menu: Na śniadanie szklanka soku, owoc lub warzywo (jabłko lub obrana marchew), a gdy jest trochę czasu więcej kasza jaglana gotowana w soku z suszonymi owocami i duszonymi gruszkami.

Na drugie śniadanie w pracy szybka sałatka ze świeżych warzyw i owoców + dressing na bazie soku.

Na lunch zupa pomidorowa, barszcz, marchewkowa (tę można ekspresowo przygotować z jednego z właściwych soków). Na danie główne – warzywa w roli głównej, jako składnik sosu do makaronu lub ryżu, szybko smażone lub krótko gotowane, zapiekane pod serem lub parowane z delikatnym sosem na bazie świeżych ziół i tłoczonego na zimno oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek. Jako uniwersalną przekąskę proponuję suszone owoce lub chipsy z warzyw. Proste pyszne i szybkie w przygotowaniu – na co dzień i od święta – dodaje Grzegorz Łapanowski.

Czytaj dalej >>>>>

Sok ma moc!

Owoce, warzywa oraz soki dostarczają naszemu organizmowi, niezastąpione do prawidłowego funkcjonowania, składniki. Jednak nie zawsze mamy możliwość sięgnięcia po surowe warzywo lub owoc, dlatego coraz więcej osób docenia soki. Naukowcy podkreślają ponadto, że picie 100 % soków owocowych lub warzywnych wpływa na nasze zdrowie równie korzystnie, co jedzenie całych owoców i warzyw.

Soki bogate są bowiem w te same, czynne biologicznie składniki prozdrowotne, co owoce i warzywa, a do tego podane są w wygodniejszej i bardziej przystępnej formie. Dodatkowo, nawadniają organizm, co jest istotne podczas upalnych dni i wtedy, gdy przebywamy w klimatyzowanych pomieszczeniach. Jak podkreśla dietetyk Agata Ziemnicka: Soki posiadają wysoką wartość odżywczą, a do ich produkcji nie używa się barwników, konserwantów, dodatkowych aromatów ani innych substancji poprawiających smak. Są dlatego doskonałym źródłem witamin, mikroelementów i innych cennych składników.

Przykładowo, szklanka soku wieloowocowego lub pomarańczowego dostarcza naszemu organizmowi dzienną dawkę witaminy C, która wpływa na zwiększenie przyswajania żelaza i na odporność organizmu. Soki marchewkowe to cenne źródło prowitaminy A, czyli beta-karotenu, korzystnie wpływającego na wygląd naszej skóry. Soki pomidorowe zawierają potas, który wpływa na zachowanie odpowiedniego ciśnienia krwi, dlatego powinny stanowić one ważny składnik jadłospisu.

Soki mętne i przecierowe zawierają z kolei błonnik, niezbędny dla prawidłowej pracy układu pokarmowego. Najsilniejszą aktywność przeciwutleniającą wykazują jednak soki i nektary z owoców jagodowych, z czarnych porzeczek, aronii, wiśni oraz ich mieszanek. Bez względu na to, jaką formę spożycia owoców lub warzyw wybierzemy, bądźmy pewni, że zmiana naszych nawyków żywieniowych i wprowadzenie do diety odpowiedniej ilości substancji odżywczych, zapewnią nam lepsze samopoczucie, więcej witalności, energii i zdrowia. A na tym zależy nam wszystkim najbardziej.

Program sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Szlachetne zdrowie

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowasol.naszemiasto.pl Nasze Miasto