Ci białostoczanie zginęli w katastrofie lotniczej

na pdst. bialystok.pl
Prezydent, jego żona, a także wiele ważnych osobistości życia publicznego zginęło podczas sobotniej katastrofy lotniczej. Na pokładzie rządowego samolotu znajdowali się też białostoczanie.

Ryszard Kaczorowski, ostatni Prezydent Polski na Uchodźtwie, Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu a także Justyna Moniuszko.

Ryszard Kaczorowski – urodził się 26 listopada 1919 w Białymstoku. Ostatni prezydent RP na Uchodźstwie. W 1990 roku przekazał insygnia władzy prezydenckiej Lechowi Wałęsie. Przed wojną instruktor harcerski w Białymstoku. Po zajęciu miasta przez Armię Czerwoną tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta okręgu białostockiego. Aresztowany w 1940 przez NKWD, skazany na karę śmierci, zamienioną na dziesięć lat łagrów. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. Wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR formowanej przez generała Andersa. Przeszedł szlak bojowy 2 Korpusu, walcząc m.in. pod Monte Cassino.

Działał na forum Rady Narodowej (parlament emigracyjny). W 1986 w rządzie na emigracji został ministrem do spraw krajowych, w 1989, po nagłej śmierci Kazimierza Sabbata, objął stanowisko prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie.

W 2004 został mianowany przez królową Elżbietę II honorowym kawalerem I klasy (Rycerzem Krzyża Wielkiego), brytyjskiego Orderu św. Michała i św. Jerzego.
Ryszard Kaczorowski był często obecny w kraju, gdzie uczestniczył i patronował wielu wydarzeniom. Honorowe Obywatelstwo Białegostoku otrzymał za wybitne zasługi dla Polonii brytyjskiej. Ostatni raz odwiedził Białystok w lutym bieżącego roku.

Krzysztof Putra - urodził się 4 lipca 1957 r. we wsi Józefowo (woj. podlaskie). W 1982 r. ukończył Technikum Mechaniczne w Białymstoku. W latach 1975-1994 pracował w Fabryce Przyrządów i Uchwytów w Białymstoku, najpierw, jako robotnik, a od 1983 r. - jako mistrz na wydziale doświadczalnym. W latach 1995-2005 był prezesem Zarządu PUHP „Lech” Sp. z o.o. w Białymstoku. W latach 2002-2005 był radnym Sejmiku Województwa Podlaskiego.

W latach 1985-1986 był wiceprzewodniczącym, a w latach 1987-1988 - przewodniczącym Rady Pracowniczej w zakładzie, w którym pracował. W tym okresie zaangażował się w działalność samorządową. W 1988 r. był współzałożycielem Stowarzyszenia Działaczy Samorządu Pracowniczego. Jest prezesem Klubu Sportowego „Podlasie Białystok”. W Sejmie X i I kadencji był członkiem następujących komisji: Komisji Stosunków Gospodarczych z Zagranicą i Gospodarki Morskiej, Komisji Systemu Gospodarczego, Przemysłu i Budownictwa oraz Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych.

25 września 2005 r. wybrany został senatorem VI kadencji z okręgu obejmującego Województwo Podlaskie. W Senacie RP zasiada w Komisji Gospodarki Narodowej. Od 27 października pełni funkcję wicemarszałka Senatu RP.

Od 1980 r. działał w NSZZ „Solidarność”. W 1990 r. był jednym z założycieli Porozumienia Centrum. Był członkiem władz krajowych tej partii i prezesem jej Zarządu Wojewódzkiego w Białymstoku. W 2001 r. był współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości oraz został prezesem Podlaskiego Zarządu Regionalnego tej partii.
Pozostawił w żałobie żonę i ośmioro dzieci.

Justyna Moniuszko - pochodząca z Białegostoku stewardessa. Z Prezydentem latała od 2 lat. Od dziecka interesowała się lotnictwem, skakała na spadochronie. Towarzyszyła najważniejszym osobom w państwie podczas wielu podróży. Była między innymi w Afganistanie.

Przez wiele lat była aktywnym członkiem sekcji spadochronowej Aeroklubu Białostockiego. Po szkole średniej wyjechała na studia do Radomia. Zdobyła uprawnienia pilota szybowcowego. Po roku rozpoczęła studia na Wydziale Mechanicznym, Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej.

Trzy lata temu Justyna została stewardessą w pasażerskich liniach LOT. Po roku zaproponowano jej pracę w 36. Specjalnym Pułku Lotnictwa Transportowego.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie