Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Były wójt Secemina otworzył u siebie muzeum (zdjęcia)

Rafał Banaszek
Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają, do czego wykorzystywało się dawniej takie przyrządy.
Starsi mieszkańcy dobrze pamiętają, do czego wykorzystywało się dawniej takie przyrządy.
W Seceminie można się przenieść w czasie - do dawnego wiejskiego domu i gospodarstwa

Na posesji Haliny i Sławomira Krzysztofików w Seceminie otwarto wyremontowany budynek Muzeum Wsi Polskiej. Były wójt zaprasza do zwiedzania.

Muzeum powstało dzięki funduszom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, pozyskanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin. Na remont budynku Stowarzyszenie otrzymało dofinansowanie w wysokości 3,7 tysięcy złotych, przy wkładzie własnym 9,4 tysiąca, który w całości pokrył gospodarz muzeum - Sławomir Krzysztofik.

Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Secemin wynajęło bezpłatnie od państwa Krzysztofików część posesji, w tym budynek, w którym znajdują się eksponaty. - Dzięki temu uratowano przed zniszczeniem i zapomnieniem wiele interesujących wytworów dawnej kultury materialnej, które zaprezentowane w zbiorach obecnie może podziwiać młode pokolenie – mówi Krzysztofik.

Na uroczystość otwarcia muzeum u byłego wójta gminy Secemin przybyło 80 osób, w tym darczyńcy, którzy przekazali eksponaty. Sławomir Krzysztofik zwrócił się z prośbą o przekazywanie kolejnych starych obrazów o tematyce religijnej, dla których nie ma miejsca w nowych domach. W tym celu będzie tworzona tak zwana „Galeria Obrazów Niechcianych”.

Po poświęceniu wyremontowanego obiektu, goście zwiedzili muzealne zbiory, a następnie spotkali się przy ognisku. Wiele osób deklarowało, że przekaże do muzeum swoje stare eksponaty.

Muzeum Wsi Polskiej w Seceminie odwiedzają już dzieci i młodzież szkolna. Dzięki temu obiekt żyje. - Każdy uczeń otrzymuje folder z podstawową informacją o muzeum i widokówkę – mówi gospodarz obiektu. Państwo Krzysztofikowe od dawna prowadzą też lekcje muzealne w szkołach i przedszkolach gminy Secemin. Muzeum ma też swoją stronę w Internecie.

W Muzeum Wsi Ziemi Włoszczowskiej Haliny i Sławomira Krzysztofików znajdują się zbierane od ponad 20 lat eksponaty, obrazujące życie i pracę mieszkańców dawnej wsi polskiej (głównie wsi włoszczowskiej). Pozyskano wiele interesujących przedmiotów codziennego użytku. Charakterystycznym eksponatem są między innymi buty uplecione ze słomy. Ciekawostką są macewy z dawnego kirkutu secemińskiego (cmentarza żydowskiego)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wloszczowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto