Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ból porodowy - jak sobie radzić

red.
pixabay.com
Dla większości kobiet poród w pierwszej kolejności kojarzy się z bólem. Im bliżej rozwiązania, tym częściej przyszłe mamy zastanawiają się, czy bólu porodowego można uniknąć.

Na początku warto zadać sobie pytanie, skąd bierze się ból porodowy i jaką rolę spełnia - mówi położna Martyna Mączka, ambasadorka kampanii społeczno-edukacyjnej „Położna na medal”.

Każdy ból i to, w jaki sposób się go odczuwa, to sprawa bardzo indywidualna. Jednak ból porodowy to szczególny rodzaj bodźca, który ma swój cel. Skurcz macicy rozchodzi się jak fala, która wywołuje rozwieranie się szyjki, więc działa pewną siłą, energią. Szyjka macicy, która jest gotowa do porodu, musi być miękka, skrócona. Oznacza to, że macica musi wykonać pewną pracę, która ją do takiego stanu przygotuje.

- Jako położna mam pełną świadomość, że dolegliwości te potrafią być uciążliwe i skutecznie zmęczyć rodzącą przed właściwą akcją porodową. Na pewno warto, żeby maksymalnie dużo wypoczywały, szczególnie, kiedy bóle doskwierają im w nocy. Dobrze jest także próbować odciągnąć uwagę od poczucia bólu, próbując zajmować się innymi sprawami. Nie zaszkodzi długa, relaksująca kąpiel, napar z melisy albo zjedzenie ulubionego dania - radzi położna.

Same skurcze porodowe pierwszego okresu - czyli związane z rozwieraniem szyjki macicy - powodują pewien ucisk na nerwy. Dodatkowo następuje przy nich zwężanie naczyń krwionośnych, co odpowiada za okresowe niedotlenienie. Procesy zachodzące w organizmie przyszłej mamy powodują, że produkty spalania podrażniają zakończenia nerwowe i dlatego potęgują ból.

Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Przede wszystkim regularnie oddychać i próbować rozluźniać każdy, nawet najmniejszy fragment naszego ciała - mówi Martyna Mączka. - Napinając się, zatrzymując powietrze, zaciskając usta, nakręcamy spiralę dolegliwości bólowych. Rodząca kobieta powinna mieć otwarte usta i spokojnie oddychać. W tym czasie korzystajmy także z wszelkich udogodnień, które będą nam w szpitalu na porodówce proponowane - worki sako, piłki, drabinki, prysznic, imersja wodna w wannie.

W okresie rozwierania, kiedy rozwarcie osiągnie około 10 cm, dziecko musi pokonać kanał rodny, co wiąże się z uczuciem nacisku, rozpierania krocza, pośladków i odbytu.

- Tutaj bardzo ważna jest inicjatywa matki do przyjmowania najwygodniejszej pozycji i pomagania dziecku przechodzenia przez kanał rodny, aż do jego urodzenia - zaznacza położna. - Przez cały okres porodu ból porodowy pełni funkcję informacyjną, kieruje instynktownymi zachowaniami, które pozwalają zachować fizjologię porodu - mówi Mączka.

Warto wiedzieć

* Pierwszy okres porodu: spacer; kręcenie biodrami; taniec; podskakiwanie i kołysanie się na piłce; opieranie się o osobę towarzyszącą (ręce na jej szyi, pochylenie do przodu, lekki rozkrok); kołysanie się w klęku (klęk na jednym kolanie, druga noga oparta z przodu); siedzenie na piętach (kolana szeroko rozwarte, ręce oparte o ziemię albo np. o piłkę).

* Faza pomiędzy pierwszym a drugim okresem: uczucie przedwczesnego parcia zmniejszy: klęk odwrócony (kolana szeroko, pośladki uniesione wysoko, głowa i ramiona na podłożu).

* Drugi okres porodu (parcie): pozycja w kucki (stopy dobrze oparte o ziemię, kolana szeroko, osoba towarzysząca podtrzymuje pod pachami) lub chwyt z przodu za drabinki; pozycja na boku (tułów podparty wysoko, nogi ugięte w kolanach, jedna uniesiona do góry); pozycja klęcząca (kolana szeroko, ręce na szyi partnera albo oparte np. o piłkę). [Wg portalu: edziecko.pl.]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto