18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bohoniki. Muezin, czyli przewodnik

red.
Najpopularniejszym Tatarem w Bohonikach jest kobieta. Panią Eugenię Radkiewicz zna bodaj każdy, kto choć raz odwiedził jedną z najbardziej tatarskich wsi w tych stronach. Mieszka obok meczetu, do niedawna była kustoszem świątyni, jej opiekunem i przewodnikiem turystycznym. Od 1 maja 2011 r. w roli tej występuje muezin Aleksander Bazarewicz, szykowany na bohonickiego imama.

Kiedy przed kilkunastoma laty Muzułmańska Gmina Wyznaniowa w Bohonikach powierzała zaszczytną rolę Tatarce urodzonej w pobliskich Malawiczach Górnych, meczet – podobnie jak ten w Kruszynianach – był całkiem zielony. Naturalna struktura drewnianych ścian świątyni ujrzała światło dzienne po przeprowadzonym zupełnie niedawno, kapitalnym remoncie. Szczyt czterospadowego dachu, krytego gontem – a przed 1985 r. ocynkowaną blachą – wieńczy wieżyczka symbolizująca minaret. Na niewielkiej, cebulowatej kopule w promieniach słońca złoci się półksiężyc. Skąd wziął się ów symbol w tak odległych od centrów islamu stronach, kiedy i w jakich okolicznościach na Wzgórzach Sokólskich pojawili się Tatarzy – opowiada o tym siedzący na schodkach minbaru przewodnik - muezin. Warto posłuchać. A jeśli nie zastaliśmy przewodnika w świątyni, to wystarczy zastukać do sąsiedniego Domu Pielgrzyma. Zresztą pewnie już o nas tam wiedzą. Tutejsza kuchnia znana jest z tatarskich specjałów, w środku znajdziemy też nocleg i ciekawą wystawę poświęconą muzułmańskim tradycjom.

Szef meczetu opiekuje się cmentarzem tatarskim położonym tuż za Bohonikami, przy drodze do Malawicz. Po starszej muzułmańskiej nekropolii, założonej na niewielkim wzgórzu w centrum wsi, obok nieistniejącego już meczetu, pozostało tylko kilka nagrobnych kamieni. Późniejszy, czynny do dziś mizar pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, a najstarszy pomnik, jaki można odnaleźć na wzgórzu porośniętym strzelistymi sosnami - z 1786 roku. Starsze, kamienne nagrobki znajdują się w głębi cmentarza. Większe kamienie wskazują głowę zmarłego, mniejsze leżą u jego stóp. Wszystkie groby zwrócone są na południe, ku Mekce – świętemu miastu muzułmanów.

Meczet, Bohoniki 22, tel. 85 711 91 71, 604 282 422, 692 959 073

Muzułmańska Gmina Wyznaniowa Bohoniki, Mirosława Korycka - przewodnicząca zarządu, tel. 87 641 20 85, 604 282 422

Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej, 16-100 Bohoniki 23, tel. 87 641 20 85

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto