Bogusław Dębski- kandydat do Sejmiku Województwa Podlaskiego

Materiał pochodzi i został sfinansowany ze środków komitetu wyborczego PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ
Lista PiS, miejsce 4.

Nie boję się wyzwań, zwłaszcza jeśli chodzi o nasz region

- Jestem trochę ryzykantem, ale mam wyobraźnię i doświadczenie, więc ograniczam ryzyko do minimum – wskazuje Bogusław Dębski, kandydat Zjednoczonej Prawicy do Sejmiku. - W pracy samorządowca trzeba obserwować, analizować sytuację i wytrwale dążyć do osiągnięcia założonego celu. Niezbędne jest doświadczenie, które ułatwia radzenie sobie z różnego rodzaju wyzwaniami.

Bogusław Dębski na rzecz mieszkańców miasta i regionu działa od ponad dwudziestu lat. Jednak jego droga do obecnie pełnionej funkcji, czyli Przewodniczącego Komisji Skarbu i Finansów Sejmiku Województwa Podlaskiego, nie była prosta.

- W okresie Solidarności, byłem młodym inżynierem i zostałem wybrany przewodniczącym komisji na wydziale przyrządów pomiarowych w Unitrze Biazet – wspomina kandydat. - Po wprowadzeniu stanu wojennego, wraz z kolegą kierowałem strajkiem przeciwko stanowi i upominaliśmy się o naszych kolegów, którzy zostali internowani. Trafiliśmy do więzienia. Po wyjściu z niego działałem w strukturach niejawnych. W połowie 1990 roku wyjechałem na prawie trzy lata do Stanów Zjednoczonych. Po powrocie wróciłem do Biazetu. W roku 1994, śp. Józef Brożek namówił mnie żebym ubiegał się o mandat radnego. Wtedy też zaproponowano funkcję mi członka Zarządu Miasta Białegostoku.

W tym czasie, Bogusław Dębski zajmował się m.in. sprawami mieszkaniowymi i procesami z upoważnienia Prezydenta Miasta. Spotykał się z interesantami, zgłaszającymi się w sprawach skomplikowanych, których kierował do niego Prezydent A. Lussa. Po długim i skomplikowanym procesie kierowany przez niego zespół uzyskał sukces i przywrócił władztwo miasta nad Centrum Handlowego Park. W następnej kadencji został wiceprezydentem Białegostoku. Sprawował pieczę nad wydziałami architektury, geodezji, zagospodarowania przestrzennego, informatyki, Towarzystwem Budownictwa Społecznego, Zarządem Mienia Komunalnego i Referatem Mieszkaniowym.

- Pod koniec kadencji 1994-1998 przygotowałem uchwałę Rady Miasta, która powołała do życia KTBS. W ciągu roku udało się wówczas wybudować ponad 400 mieszkań. Miałem też wpływ na to, że inwestorzy zaczęli ponosić koszty przebudowy infrastruktury. Tak było w przypadku Auchan przy ul. Produkcyjnej. Było to rozwiązanie nowatorskie w skali kraju i zostało zalecone do stosowania przez NIK. Stało się dobrą praktyką w naszym mieście do dziś – wskazuje kandydat do sejmiku.

Wynik dodatni

Po kilku latach przerwy Bogusław Dębski trafił do Urzędu Marszałkowskiego. Pracował tam trzy lata. Jego zadaniem było wybudowanie zasadniczej części gmachu opery i przygotowanie budowy lotniska. Zajął się również ochroną zdrowia. Razem z zespołem specjalistów udało się mu opracować programy restrukturyzacji i programy inwestycyjne dla szpitali w Białymstoku i regionie. Przyczynił się m.in. do modernizacji Białostockiego Centrum Onkologii, Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Śniadeckiego.

- Dzięki doświadczeniu zdobytemu w Urzędzie Marszałkowskim, mogłem podjąć się zarządzania szpitalem w Zambrowie – mówi Bogusław Dębski. - Szpital chylił się ku upadkowi, jednak dzięki zaangażowaniu ludzi, odpowiednim decyzjom i pozyskanym środkom, udało się uzyskać wynik dodatni. Odremontowaliśmy go, zmodernizowaliśmy i solidnie wyposażyliśmy. Robimy obecnie praktycznie wszystkie badania, a nad zdrowiem pacjentów czuwa doskonały zespół specjalistów. Właśnie ukończyliśmy budowę lądowiska dla helikopterów oraz rozbudowę Izby Przyjęć. W realizacji jest modernizacja oddziału ginekologiczno-położniczego, części pediatrycznego, a także zespołu poradni.

Wszystko w rękach wyborców

W mijającej kadencji Bogusław Dębski pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Skarbu i Finansów Sejmiku Województwa Podlaskiego. Obecnie ponownie kandyduje do sejmiku. Jednak to, czy się do niego dostanie, zależy od wyborców i od tego, jak ocenią jego dotychczasową pracę.

- Nie wszyscy wiedzą, że sejmik odpowiada za politykę regionalną. I to jest jego najważniejsza rola. Został on wyposażony w narzędzie, czyli pieniądze – Regionalny Program Operacyjny. Dlatego w rozpoczynającej się niedługo kadencji sejmik będzie miał przed sobą bardzo ważne zadanie do zrealizowania. Będzie musiał w odpowiedni sposób wynegocjować cele na jakie będą wydawane fundusze, które przypadną naszemu województwu w kolejnej perspektywie – opowiada kandydat do sejmiku.
Oprócz tego, jako członek sejmiku, Bogusław Dębski chciałby doprowadzić do budowy drogi S19, zwłaszcza fragmentu zachodniej obwodnicy Białegostoku. Pozwoli ona odciążyć miasto od ruchu tranzytowego i odsłoni tereny inwestycyjne. Poza tym, zależy mu na rozwoju PKS Nova. Potrzebna jest ustawa, która umożliwi dofinansowanie niedochodowych kursów autobusowych, co docelowo ułatwi mieszkańcom miejsc słabiej skomunikowanych miejscowości dostęp do służby zdrowia, miejsc pracy czy oświaty. Podczas najbliższej kadencji chciałby doprowadzić do budowy lotniska regionalnego z terminalem pasażerskim i cargo, a także hali sportowej w Białymstoku. Jego celem będzie także poprawa kondycji placówek zdrowia – rozwój szpitali i przychodni specjalistycznych.

- Praca nad przygotowaniem i realizacją projektów bywa czasem pracą sapera, bo jeden krok może przekreślić cały wysiłek. – Ja jednak nie boję się wyzwań. Jeżeli czegoś się podejmuję, to jestem konsekwentny. Mam własne zdanie i nie boję się go wypowiadać na głos, bo najważniejsi są mieszkańcy regionu i jego rozwój.

Biogram

Bogusław Dębski urodził się w Ełku. Jest absolwentem Wydziału Elektroniki Politechniki Gdańskiej i Szkoły Głównej Handlowej. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Białostockich Zakładach Podzespołów Telewizyjnych „Unitra-Biazet”. W latach 1994–2006 zasiadał w białostockiej radzie miejskiej. Od 1994 do 1998 pełnił funkcję członka zarządu miasta. W 1998 roku objął urząd wiceprezydenta Białegostoku. Mieszkańców naszego regionu reprezentował także jako marszałek i wicemarszałek Województwa Podlaskiego. W czerwcu 2011 wygrał konkurs i został prezesem Szpitala Powiatowego w Zambrowie. W 2014 roku został wybrany na radnego sejmiku i pełni funkcję Przewodniczącego Komisji Skarbu i Finansów. Jest także członkiem Komisji Rewizyjnej i Komisji Zdrowia.

Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności, Srebrnym Krzyżem Zasługi, Odznaką Honorową Województwa Podlaskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto