Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Białystok od soboty w czerwonej strefie. Czy mieszkańcy Białegostoku stosują się do nowych obostrzeń w związku z koronawirusem?

Izabela Krzewska
Izabela Krzewska
Od soboty (17 października) zamknięte są siłownie i baseny. Obowiązują niższe limity osób w kościołach, autobusach, barach i restauracjach, sklepach oraz teatrach. Do tego lokale gastronomiczne otwarte są tylko do godziny 21.

Białystok w czerwonej strefie. Mieszkańcy noszą maseczki

To efekt objęcia Białegostoku tzw. czerwoną strefą zagrożenia koronawirusem. Postanowiliśmy sprawdzić jak w praktyce wygląda przestrzeganie obostrzeń.

Najbardziej powszechne, choć obowiązujące już od tygodnia w całym kraju, to te związane z zakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej - także otwartej. Wygląda na to, że obywatele zdążyli już do niego przywyknąć. Na ulicach stolicy województwa podlaskiego zdecydowana większość mieszkańców nosi maseczki lub przyłbice. Zdarzają się jednak i tacy, którzy nie noszą ich w ogóle lub mają opuszczone na brodzie - w tym sporo kupców i klientów na targowisku przy ul. Kawaleryjskiej.

- Ciężko tak wytrzymać kilka godzin non stop w maseczce. Poza tym przecież i tak jesteśmy na świeżym powietrzu - słyszymy od jednego z handlarzy.

Czytaj też: Białystok, Suwałki i sześć powiatów w strefie czerwonej! Reszta województwa pozostaje żółta

W galeriach handlowych, jak Atrium Biała, większa dyscyplina.

Wolę nosić. Sama mogę być sceptykiem, ale nie chce prowokować innych, którym może się to nie podobać - mówi jedna z klientek. - Mnie też nie podoba się, że inni lekceważą zasady sanitarne. Wczoraj zwróciłam uwagę starszemu człowiekowi, który w sklepie "obmacał" bez rękawiczek wszystkie pomidory, zanim coś wybrał. Maskę miał pod brodą. Odburknął coś pod nosem. Dalej robił swoje.

- My nosimy, żeby nie płacić mandatu. Nie dlatego, że się boję wirusa. Stoi straż miejska - wolę mieć 500 złotych w kieszeni - przyznaje z kolei mężczyzna po 30-tce. Razem z partnerką czytali menu przed pizzerią przy Rynku Kościuszki. I tam i w innych lokalach gastronomicznych, które odwiedziliśmy, co drugi stolik został wyłączony z użytkowania. Na drzwiach wejściowych przyklejono kartki z limitem klientów, którzy mogą jednocześnie przebywać w środku.

Białystok w czerwonej strefie. Obowiązują limity w sklepach i restauracjach

Podobne informacje znajdują się przy wejściach niektórych sklepów. Zgodnie z zasadami:

  • w obiektach o powierzchni mniejszej niż 100 mkw obowiązuje limit „5 osób na kasę”.
  • Jeśli sklep ma ponad 100 mkw, obowiązuje limit 1 osoba na 15 mkw.

Czy obsługa to faktycznie kontroluje? W żadnym z pięciu sprawdzonych przez nas w sobotę sklepie nie było ochroniarza, czy innego pracownika przy wejściu, który liczyłby klientów lub wydawane wózki - tak, jak było to przy pierwszej fali pandemii.

- Te wózki też nie są dezynfekowane - zwróciłam na to uwagę - mówi pani, która zrobiła spore zakupy w Kauflandzie przy ul. Monte Cassino.

W hipermarkecie B1 przy ul. Miłosza, ochroniarz zapytany, czy można wejść, czy nie został przekroczony limit, odparł: - My nie liczymy, tu jest duża powierzchnia.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. 149 nowe przypadki Covid-19 w Podlaskiem i cztery zgony. W kraju nowy rekord, 9622 kolejne zakażenia i 84 zgony

W sklepach, jak na sobotę, ruch nieco mniejszy, ale porównywalny - oceniają klienci. Niektórzy wychodzą z pełnymi po brzegi wózkami.

- To standardowe, sobotnie zakupy - mówi mężczyzna pakujący towar do bagażnika przed sklepem Lidl przy ul. Pogodnej. - Nie przejmuję się tą pandemią. Co ma być, to będzie.

Dodaje, że po pierwszych wiosennym szoku, ludzie przyzwyczaili się do obostrzeń.

- Trzeba z tym żyć - dodaje.

Inna kobieta twierdzi, że takie oswojenie się sprawia, że inni lekceważą restrykcje.

- Mamy coraz większą świadomość na temat koronawirusa. Zawsze słyszę: nie znam nikogo, kto umarł z tego powodu. A ja znam. Znam też osobę, która wylądowała w szpitalu pod respiratorem. Stąd moje podejście. Mam nadciśnienie. Mogę mieć tzw. chorobę współistniejącą. Jestem w grupie ryzyka - podkreśla.

Białystok w czerwonej strefie. Zakaz dyskotek, zamknięte siłownie i baseny

W czerwonej strefie obowiązuje:

  • całkowity zakaz organizowania dyskotek,
  • targów,
  • prowadzenia klubów nocnych,
  • organizowania imprez kulturalnych i sportowych (z publicznością).
  • Siłownie i baseny są zamknięte

Wydarzenia kulturalne mogą się odbywać w przestrzeni zamkniętej, ale tylko jeśli dla widowni udostępnione jest co czwarte miejsce, a obłożenie nie jest większe niż 25 proc. publiczności. Widzowie muszą zachować 1,5 metra odstępu i mieć zasłonięte usta i nos.

Białystok w czerwonej strefie. Opera i Filharmonia Podlaska wznowiła działalność

Tak było w sobotę w operze przy ul. Odeskiej, która wznowiła zawieszoną na tydzień działalność. Na afisze wrócił musical Jesus Christ Superstar. Widzom przy wejściu badana była temperatura i zbierano oświadczenia.

- Mieliśmy bilety na piątek na godzinę 19, ale przestawienie przeniesiono na sobotę na 15. Cieszymy się, że nie musieliśmy długo czekać. Zwłaszcza, że nie wiadomo, jak długo jeszcze będą funkcjonowały takie instytucje - mówi pani Agnieszka. Twierdzi, że jeśli chodzi o życie towarzyskie, na razie szczególnie nie doświadczyła ograniczeń wynikających z wprowadzenia w Białymstoku czerwonej strefy.

Białystok. Nowe zarządzenie metropolity białostockiego arcybiskupa Tadeusza Wojdy w związku z epidemią. Obostrzenia w kościołach

- Bardziej doświadczamy tego na studiach. Zamiast chodzić na zajęcia, mamy zdalne nauczanie - mówi jej partner Łukasz. Jest studentem III roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. - Siedzimy w domu, unikamy kontaktów, pracujemy w małych grupach.

Czym jest długi COVID-19?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto