Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Będzie nowy ołtarz dla Matki Boskiej Ostrobramskiej w białostockiej katedrze

(mg)
Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej zostanie przebudowana
Kaplica Matki Boskiej Ostrobramskiej zostanie przebudowana Wojciech Wojtkielewicz
Ołtarz powinien być gotowy w przyszłym roku na 25-lecie koronacji cudownego obrazu w archikatedrze. Projekt jest już opracowywany. Metropolita białostocki powołał też specjalny komitet budowy.

Przebudowana zostanie kaplica, w której obecnie znajduje się obraz Najświętszej Maryi Panny Ostrobramskiej. Powstanie tutaj nowy ołtarz. Będzie nawiązywał do stylu neogotyckiego naszego kościoła. Architekt świątyni pozostawił bowiem szkic neogotyckiej kaplicy. Chcemy dokończyć tę budowę i w ten sposób uczcić Maryję – mówi ks. Henryk Żukowski, proboszcz parafii katedralnej w Białymstoku.

Projekt jest już opracowywany. Metropolita białostocki abp Tadeusz Wojda powołał też komitet budowy nowego ołtarza. W jego skład weszli duchowni, przedsiębiorcy, naukowcy, związkowcy. Są wśród nich m.in. bp Henryk Ciereszko, ks. Henryk Żukowski, kanclerz kurii ks. Andrzej Kakareko, ks. Jarosław Grzegorczyk dyrektor wydziału duszpasterstwa w kurii, ks. Antoni Lićwinko dawny proboszcz katedry, były wiceprezydent Białegostoku Adam Poliński, Witold Karczewski prezes Izby Przemysłowo-Handlowej, Antoni Stolarski prezes firmy SaMasz, Wojciech Strzałkowski przewodniczący rady nadzorczej Biaformu, czy szef podlaskiej Solidarności Józef Mozolewski.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że zostałem powołany do tego komitetu przez księdza arcybiskupa. Jesteśmy po pierwszym spotkaniu organizacyjnym, przed nami dalsze prace – mówi Józef Mozolewski.

Zadaniem członków komitetu ma być wszelka pomoc przy tej inwestycji, w tym zbieranie pieniędzy.

25 rocznica koronacji obrazu
Okazja do budowy ołtarza jest szczególna. W przyszłym roku mija 25 rocznica koronacji obrazu Pani Ostrobramskiej Matki Miłosierdzia. To patronka archidiecezji białostockiej. Obraz znajdujący się w katedrze został namalowany w 1927 roku. Jest jedną z najwierniejszych kopii oryginału, który znajduje się w Ostrej Bramie w Wilnie.

– Nasza archidiecezja jest historycznie związana z diecezją wileńską. To stamtąd został przeniesiony do Białegostoku kult Matki Bożej Miłosierdzia. Kaplica z obrazem Pani Ostrobramskiej to bardzo ważne miejsce dla wiernych. Każdego dnia modli się tu wiele osób, a w listopadzie każdego roku odprawiana jest nowenna do Matki Miłosierdzia – przypomina ks. Jarosław Grzegorczyk.

Historia fary
Nowy, nawiązujący do stylu katedry ołtarz byłby dopełnieniem historii fary.
Budowę murowanego kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP w 1617 roku rozpoczęli Wiesiołowscy. Świątynia przetrwała do naszych czasów jako tzw. stary kościół farny. W latach 60. XIX wieku starano się o wybudowanie nowego kościoła w Białymstoku. Nie pozwoliły na to władze carskie. Jednak w 1896 r. zgodziły się powiększenie istniejącego kościoła farnego. Plan rozbudowy sporządził architekt Józef Pius Dziekoński. W latach 1900-1905, obok dawnej małej świątyni wystawiono wielką bazylikę w stylu neogotyku. Roboty ukończono w 1905 r.

Białystok. Rocznica śmierci Jana Pawła II. Białostoczanie poszli na Krywlany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto