Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Becikowe - start

Monika Kosz-Koszewska
Ci, którzy wczoraj przyszli złożyć wniosek o tysiąc, a w wielu przypadkach nawet dwa i pół tysiąca złotych byli obsługiwani na bieżąco przez dwóch, czasami trzech pracowników.

Ci, którzy wczoraj przyszli złożyć wniosek o tysiąc, a w wielu przypadkach nawet dwa i pół tysiąca złotych byli obsługiwani na bieżąco przez dwóch, czasami trzech pracowników. Kolejek nie było, choć w obawie przed nimi wydłużono nawet godziny pracy.

Za chwilę wypłaty

- Żona jeszcze odpoczywa po porodzie, więc sam chciałem sprawdzić, jak to jest z tym becikowym - mówi pan Tomasz, którego spotkaliśmy przy okienku z napisem "becikowe". - Mógłbym mieć to już za sobą, ale zapomniałem numeru konta, na które mają być przelane pieniądze. A tak muszę przyjść jutro.
- Nawet nie spodziewałam się, że mam szanse na te tysiąc złotych, bo moja Klaudia urodziła się 8 grudnia. Dopiero kilka dni temu usłyszałam od sąsiada, że na dzieci z tamtego roku też przysługują pieniądze - cieszy się Bernadeta Deputat. - Starałam się także o tysiąc pięćset złotych dodatku dla rodziców o niskich dochodach i byłam zaskoczona, bo wszystkie formalności trwały zaledwie dziesięć minut.
- Wszystko szło bardzo sprawnie, bo już na trzy tygodnie przed terminem przyjmowania wniosków dzwonili do nas rodzice, żeby dowiedzieć się o wszystkie szczegóły - przyznaje Romualda Syczewska, kierowniczka działu świadczeń rodzinnych w MOPR.
Ponad połowa rodziców z Białegostoku, którym przysługuje becikowe odbierze nie tysiąc, a 2,5 tysiąca złotych. - W Białymstoku mamy jedno z najwyższych becikowych w kraju, bo nasi radni po wejściu ustawy o świadczeniach rodzinnych nie cofnęli swojego dodatku, który uchwalili już wcześniej - mówi Zdzisława Sawicka, dyrektor MOPR.

Kto pierwszy, ten pewny

Warto się śpieszyć, bo ci, którzy złożyli wniosek wczoraj lub zrobią to dziś, jeszcze w tym miesiącu dostaną pieniądze. Jeśli wniosek wpłynie później, rodzice będą czekali na wypłatę do marca.
Przypomnijmy, że rodzice dzieci, które urodziły się 9 listopada ubiegłego roku, aby nie stracić tysiąca złotych, mogli złożyć wniosek tylko wczoraj - takich osób było około dziesięciu. Inni, jeżeli zgłoszą się później niż w trzy miesiące po urodzeniu dziecka, nie mają już szans na pieniądze.

WAŻNE

*Aby dostać tysiąc złotych becikowego dla wszystkich, należy przyjść do biura świadczeń rodzinnych MOPR przy ulicy Bema 89D z kopią aktu urodzenia dziecka, dowodem osobistym bądź innym dokumentem potwierdzającym tożsamość rodzica oraz numerem konta. Jeśli rodzice starają się także o tysiąc złotych dodatku z tytułu urodzenia dziecka oraz pięćset złotych od samorządu, potrzebne będzie także zaświadczenie o dochodach współmałżonków lub osoby samotnej, przy zasadzonych alimentach - wyrok alimentacyjny, a w przypadku rodziny rolniczej - zaświadczenie o powierzchni gospodarstwa.

*Jeśli matka jest nieletnia, może złożyć wniosek o becikowe z dołączonym poświadczeniem rodzica lub opiekuna prawnego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z cenami sprzętu AGD?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto