Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BAT pod rękę z BOSem

Maryla Pawlak Żalikowska
Lista nie zaskakuje - potwierdza zarówno informacje z opublikowanego tydzień temu rankingu "Pięćsetka Polityki" jak i wstępnego podsumowania roku w Porannym.

Lista nie zaskakuje - potwierdza zarówno informacje z opublikowanego tydzień temu rankingu "Pięćsetka Polityki" jak i wstępnego podsumowania roku w Porannym.

Każdy liczył inaczej

Pewne różnice między listami ogólnopolskich pism wynikają z przyjętych kryteriów.Rzeczpospolita ustawiała firmy na liście według przychodów ze sprzedaży w 2005 roku, a Polityka - według przychodów ogólem. Nie jest to rzecz bez znaczenia, bo z tego właśnie powodu w rankingu pierwszej z tych gazet nie znajdziemy ani Pronaru Narew, ani PMB Białystok. Obie firmy "już już witały się z gąską", ale ich wyniki sprzedaży były gorsze od wyniku najniżej klasyfikowanego przedsiębiorstwa w Rzeczpospolitej. Gdyby wziąć pod uwagę przychody ogólem - PMB byłoby wśród 500 "Rzepy" tak jak było na liście Polityki.
Natomiast potraktowanie firm raz jako samodzielnych, raz jako składników grupy kapitałowej, wpłynęło na ich kolejność na liście.
Radykalnie wpłynęło to np. na pozycję BOS -a. W Polityce plasuje się on na pierwszym miejscu w regionie, ponieważ tygodnik wziął pod uwagę jego wyniki już jako skonsolidowanej grupy (BOS SA, DLS SA, SYGEL - JOOL SA).
I dzięki temu w tej gazecie BOS ma lepsze wyniki finansowe niż BAT, będący liderem regionu według Rzeczpospolitej. Samodzielny BOS - bez reszty grupy - w Rzeczpospolitej zajmuje aż 282. miejsce.
Jako samodzielna firma został też potraktowany w Rzeczpospolitej Polmos Białystok i zajął w rankingu miejsce 480., podczas gdy w Polityce jako składowa CEDC jest na miejscu 58.

Dominuje "spożywka"

Mimo różnych konfiguracji, lista liderów Podlasia jest praktycznie niezmienna. Połowa z nich powiązana jest z przemysłem spożywczym.
Konsekwentnie rosnący w moc BOS to dziś największa w Polsce hurtownia z wyłącznie polskim kapitałem. SOT, Mlekpol i Mlekovita - to filary polskiego mleczarstwa będące konkurencją sami dla siebie. Mimo zawirowań na rynku drobiarskim umacnia się na pozycjach Grupa Animex (dawniej Suwalskie Zakłady Drobiarskie). A Polmos wraz z Bolsem w grupie CEDC ma największy udział w rynku spirytusowym.
Nie oddaje pozycji na trudnym rynku augustowski potentat tytoniowy, który nie szczędzi pieniędzy na rozwojowe inwestycje podobnie jak grajewska wytwórnia płyt wiórowych.
Firmy "energetyczne" odcinają natomiast kupony od rosnących cen prądu i gazu.
Co warto podkreślić grajewski Pfleiderer zajmuje bardzo wysoką 17. pozycję wśród 500 kolosów Rzeczpospolitej pod względem awansu na liście. Poszedł bowiem jak burza i podskoczył z roku na rok aż o 69 szczebli.
Również na 17. miejscu - ale pod względem największego wzrostu zysku - uplasował się białostocki SOT - poprawił wynik aż o 224 miliony złotych.
I jeszcze jedno: na liście 500 ustawionej według szacunkowej wartości firm w pierwszej setce mamy BATa i Pfleiderera; w drugiej jest Zakład Energetyczny, Mlekovita i Polmos; w trzeciej Mlekpol i Philips DAP; a w piątej - BOS, Barter, Animex i SOT.
A więcej o kondycji największych firm Podlasia już 19 maja w Złotej Setce 2005.

Podlaskie firmy na liście 500 Rzeczpospolitej

70 British American Tobacco, Augustów +
134 SM Mlekpol Grajewo +
148 SM Mlekovita Wys. Mazowieckie +
209 Pfleiderer Grajewo +
229 Zakład Energetyczny Białystok -
261 Philips DAP Industries Białystok -
282 *BOS SA Białystok -
330 Barter Sp.z o.o. Białystok +
397 Spółdzielnia Obrotu Towarowego Białystok -
452 Animex Grupa Drobiarska Suwałki (brak danych)
480 Polmos Białystok -
* wyniki sprzed konsolidacji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zmiana czasu nie ma sensu. Kiedy z tym skończymy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto