Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Badania wody i ścieków

Redakcja
Efekt jakościowy procesów technologicznych uzdatniania wody i oczyszczania ścieków kontrolują na bieżąco dwa laboratoria badawcze Wodociągów Białostockich.

W sąsiedztwie okazałej, zabytkowej Wieży Ciśnień na Pietraszach mieści się Laboratorium Badania Wody. Jego załoga, złożona z 11 kompetentnych, wysokokwalifikowanych pracowników, wykonuje analizy fizykochemiczne, organoleptyczne i mikrobiologiczne. Stosowane metody są oparte na aktualnych normach międzynarodowych i krajowych. Badaniom podlegają próbki wody do spożycia, po określonych procesach uzdatniania oraz surowej ze źródła - powierzchniowej i podziemnej. Zgodnie z obowiązującym Rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wody do spożycia, laboratorium oznacza wszystkie parametry z monitoringu kontrolnego i wyznaczone parametry z monitoringu przeglądowego. Pierwszy służy bieżącemu nadzorowi sanitarnemu nad jakością wody, poprzez regularne badania i przekazywanie informacji o jej jakości. Drugi jest rozszerzeniem monitoringu kontrolnego i pozwala ocenić, czy wymagania rozporządzenia są przestrzegane.

Na zlecenia wewnętrzne i zewnętrzne laboratorium oznacza 29 parametrów (podanych w informacji na stronie internetowej Wodociągów Białostockich www.wobi.pl). Placówka działa według systemu zarządzania zgodnego z wymaganiami normy PN-EN ISO/IEC 17025: 2005 + Apl 2007: Ogólne wymagania dotyczące kompetencji laboratoriów badawczych i wzorcujących. Posiada też zatwierdzenie systemu jakości prowadzonych badań wody wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Białymstoku. Wyposażona jest w wysokiej klasy sprzęt pomiarowy i badawczy. Uczestniczy w badaniach biegłości poprzez porównania między laboratoryjne uzyskując wyniki, które w systemie są określane jako „w wysokim stopniu zadowalające”.

Na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Produkcyjnej działa Laboratorium Badania Ścieków Wodociągów Białostockich. Jego głównym zadaniem są usługi w zakresie badań jakości ścieków, wód powierzchniowych i osadów ściekowych. Na podstawie analiz fizykochemicznych prowadzony jest proces technologiczny oczyszczania ścieków. Udzielana jest też informacja na temat  jakości oczyszczanych ścieków, wpływająca na decyzje o wprowadzeniu ich do rzeki Białej. Chodzi o to, żeby czyste ścieki, które do niej trafiają, miały wskaźniki nie większe od ustalonych w pozwoleniu wodnoprawnym. W oparciu o ten akt laboratorium bada też wodę w samej rzece, czyli powierzchniową. Wykwalifikowany zespół 11 specjalistów wykonuje codziennie szereg skomplikowanych oznaczeń przy użyciu nowoczesnej aparatury laboratoryjnej. Do obowiązków pracowników należą m. in. monitorowanie parametrów fizykochemicznych i biologicznych w ściekach oraz poszukiwanie żywych  jaj pasożytów i bakterii z rodzaju Salmonella w osadzie ściekowym (jedne i drugie powinny być tam nieobecne). Wysoki poziom badań świadczonych dla podmiotów wewnętrznych i zewnętrznych (informacja dostępna na stronie www.wobi.pl) oraz wiarygodność wyników potwierdza uzyskana w 2002 roku i systematycznie aktualizowana akredytacja nr AB 415 Polskiego Centrum Akredytacji. Zgodnie z harmonogramem prowadzane są też badania biegłości poprzez porównania międzylaboratoryjne, na tej samej zasadzie i z porównywalnym efektem,
jak w przypadku Laboratorium Badania Wody.

Organizatorzy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto