Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

5 hitów zdrowego jedzenia. Co mają w sobie te produkty

Materiał Partnera Zewnętrznego
Choć niektóre z tych produktów mogą wydawać ci się egzotyczne i dziwne, warto je poznać, bowiem ich spożywanie nie jest jedyniemodne, ale przede wszystkim bardzo zdrowe!

Na pewno znasz podstawowe zasady żywienia oraz przynajmniej mniej więcej wiesz, które produkty są zdrowe, a których lepiej unikać. Jednak o ile nie masz problemu z kupnem,dajmy na to, pomarańczy (nawet dziecko wie, że zawierają mnóstwo witaminy C), czy otrębów (to przecież doskonałe źródło błonnika), o tyle ktoś przekonujący cię o tym, że jakieś tam jagody goji są rewelacją, wydaje ci się podejrzany. „Gdzie to kupić?” – myślisz. „I czy to naprawdę działa?”. Nie zastanawiaj się dłużej! My odpowiadamy – działa!

Oto lista pięciu produktów, które mimo iż mogą brzmieć tajemniczo, są cennymi i sprawdzonymi składnikami wzbogacającymi dietę. Na ich punkcie zwariowały modelki, aktorki i blogerki, ale rozliczne korzyści płynące z włączenia ich do jadłospisu zauważyli najpierw dietetycy i specjaliści od żywienia!

Jagody goi (znane także jako wilcze jagody, jagody kolcowoju, LycuimBarbarum i GouJiZi) uprawiane są na wzgórzach chińskiego regionu Ningxia i wykorzystywane w tradycyjnej mongolskiej, tybetańskiej i chińskiej medycynie. Na ich punkcie oszalało całe Hollywood, a topowe modelki takie jak: Miranda Kerr, czy Adriana Lima wyznają, że te niepozorne, suszone owoce na stałe zagościły w ich codziennym jadłospisie. Nie ma w tym z resztą nic dziwnego - naukowcy odkryli, że są to jedne z najzdrowszych owoców naszej planety! Zawierają 6 podstawowych witamin (głównie C, której zawartość jest nawet do 500 razy większa niż w pomarańczach!), wiele minerałów (m.in.: żelazo, wapń, potas, cynk, selen) i aminokwasów, a także karotenoidy (w tym beta-karoten, luteinę i likopen) oraz wiele innych, cennych składników takich jak chociażby nienasycone kwasy tłuszczowe i antyutleniacze. Jagody goji wspomagają regenerację komórek i trawienie, wykazują działanie antynowotworowe, działają wzmacniająco oraz zapobiegają starzeniu się. Dodatkowo są przepyszne, delikatne i można łączyć je z wieloma potrawami np. musli, czy jogurtem.

Równie modnym dodatkiem jest ostatnio młody jęczmień występujący najczęściej po zmieleniu liści w formie proszku. Można go dodawać do koktajlu, jogurtu, sałatki. Zawiera bardzo dużą ilość aminokwasów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu oraz szerokie spektrum witamin: C, E, B1, B2, B6, beta-karoten, kwas foliowy, potas, wapń, żelazo, magnez, mangan, cynk, krzem, chlorofil. Chroni przed powstawaniem wolnych rodników i ponoć jest hitem w dietach odchudzających. Sok z jęczmienia, znany przede wszystkim z amerykańskich seriali i diet gwiazd, nazywany jest najzdrowszym fast foodem na świecie. Polecany kobietom w ciąży, w okresie karmienia, a nawet niemowlętom i dzieciom. Wystarczy jedna łyżeczka na dobę, jednak trzeba pamiętać, że nie wolno go łączyć z gorącymi posiłkami, ponieważ straci swoje właściwości.

Z kolei różowa sól himalajska, która powstała miliony lat temu za sprawą wysuszenia mórz i ogromnego ciśnienia, to idealna alternatywa dla zwykłej soli kamiennej. Jest bowiem zdecydowanie od niej zdrowsza i uchodzi za najczystszą sól dostępną na ziemi. Produkt jest całkowicie naturalny i wolny od zanieczyszczeń środowiska, wydobywa się go tradycyjną metodą. Zawiera aż 84 minerały w formie koloidalnej, które są bardzo cenne dla naszego organizmu.

Doskonałym zamiennikiem tradycyjnego produktu może być także mąka z nasion amarantusa, która odnajdzie wiele zastosowań w twojej kuchni. Jej główną zaletą jest wysoka wartość odżywcza i dietetyczna. Przede wszystkim produkt zawiera dużą ilość białka i cennych składników mineralnych (m.in.: żelazo, wapń, magnez i fosfor) oraz jest bogaty w witaminy (głównie z grupy B, ale także A, E i C), a także niezbędne kwasy tłuszczowe. Specjaliści od żywienia podkreślają również fakt, że mąka z nasion amarantusa reguluje biosyntezę cholesterolu. Jest to kolejny bezglutenowy produkt. Amarantus można znaleźć też pod postacią poppingu, czyli ekspandowanych nasion. Są pyszne na przekąskę i jako dodatek do śniadania.

Ostatnim produktem, na który chcemy zwrócić uwagę, jest wysokiej jakości substancja słodząca pochodzenia naturalnego, którą produkuje się w Finlandii z kory brzozy. Ksylitol, bo o nim mowa, z powodzeniem zastąpi cukier – nadaje się do słodzenia napojów, deserów i ciast, bowiem jest słodki tak, jak on, ale jednocześnie zawiera aż o 40% mniej kalorii i charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym [IG=9], przez co może być używany także przez diabetyków.

Na szczęście produkty ekologiczne i bardziej wyszukane składniki są dostępne w coraz większej ilości sklepów. Część z nich trafiła już na stałe do oferty popularnych supermarketów, inne można z powodzeniem zamówić w sklepie internetowym. M.in. sklep www.agito.pl wprowadził do swojej oferty produkty spożywcze, w tym część asortymentu stanowią właśnie produkty z sektora tzw. zdrowej żywności. Nie ma się co bać nowych elementów diety, ponieważ wspomniane produkty są równie smaczne, co ich tradycyjne odpowiedniki, a przy tym dużo zdrowsze. Ich ceny stały się bardziej atrakcyjne i nie powodują już zawrotu głowy. Dalej zastanawiasz się, czy warto?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto