Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

35 lat później - wycieczka śladami PRL-u

Ewika
Ewika
W niedzielę, 3 października, odbyła się wycieczka autobusowa szlakiem PRL-owskich zabytków. Wycieczkę zorganizowała Fundacja Uniwersytetu w Białymstoku, we współpracy z Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz BKM i KPK.

W wycieczce uczestniczyli zarówno Ci, którzy pamiętają rok 1975, jak również młodzież, dla której była ta prawdziwa wyprawa w nieznane. Organizatorzy posłużyli się przewodnikiem „Szlakiem osiągnięć Polski Ludowej po Białymstoku" autorstwa Waldemara Monkiewicza i Elwiry Duc, przygotowanym jako materiał szkoleniowy dla przewodników PTTK w 1975 r. Wg tego przewodnika przebiegała trasa wycieczki.
W ciągu 1,5 godz. Białostoczanie zobaczyli m.in. jedną z największych wówczas białostockich fabryk - „Fasty". Pomimo wielkich zmian, jakie zaszły w fabryce, można tam ciągle zobaczyć hasło: „Jaka praca dziś – taka Polska jutro". Inne tętniące wówczas życiem fabryki to „Fadom" i „Madro" – niestety, swoją świetność dawno mają za sobą, a „Madro" dzisiaj kojarzy się wyłącznie z handlem, a nie z produkcją maszyn drogowych.  Kolejne odwiedzane miejsca to Spodki, budynek Biawaru, dawny dom partii, kamienice, szkoły, pomniki, które powstawały w okresie PRLu. Mało kto wie, że w wieżowcu u zbiegu Al. Piłsudskiego (dawna Al. 1 Maja) i Sienkiewicza była pierwsza w Białymstoku winda, Dom Handlowy „Central" był największym sklepem w Polsce, a sklep samoobsługowy przy ul. Lipowej był pierwszym takim sklepem w Polsce.
Niektórzy uczestnicy wycieczki po raz pierwszy zwrócili uwagę na sgraffiti zdobiące białostockie kamieniczki. Ciekawe historie dotyczące naszego miasta można było usłyszeć od Radosława Poczykowskiego z Uniwersytetu w Białymstoku – współorganizatora wycieczki. Uczestnicy wycieczki otrzymali egzemplarz pierwszej strony „Gazety Współczesnej" z 3 października 1975 r. – mogli więc dowiedzieć się, o czym pisała wówczas prasa.
Organizatorzy chcieli skłonić ludzi to refleksji nad zmianami jakie zaszły w ciągu ostatnich 35 lat w Białymstoku, ale także do zastanowienia się jak miasto będzie się zmieniać w przyszłości.Wszystkie odwiedzone na wycieczce miejsca można obejrzeć w Centrum im. Ludwika Zamenhofa na wystawie „35 lat później". Wystawa jest podsumowaniem akcji fotograficznych i warsztatów aktywizacyjnych zrealizowanych w ramach projektu "35 lat później". Jest zderzeniem opowieści o osiągnięciach polskiego (białostockiego) realnego socjalizmu z obrazami współczesnej rzeczywistości społecznej i estetycznej.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: 35 lat później - wycieczka śladami PRL-u - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto