Mimo kryzysu związanego z epidemią COVID-19, na rynku pracy brakuje przedstawicieli wielu zawodów. Są to tzw. pewniaki, czyli posady, na których można dostać pracę w każdej chwili. Przedstawiamy listę stanowisk, na których na pewno nie zabraknie ofert pracy.
Na liście zawodów deficytowych, a więc takich, które są trudne do obsadzenia, znalazło się ponad 30 profesji. Są to stanowiska, z którymi pracodawcy mają największy problem. Niektóre z nich wymagają specjalistycznej wiedzy, na innych liczą się głównie chęci podjęcia pracy.
Skąd tak duża luka kadrowa? Problem występowania zawodów deficytowych często ma związek ze starzeniem się polskiego społeczeństwa. Przedstawiciele danego fachu odchodzą na emeryturę, a ich miejsca nie chcą zająć młodsi pracownicy. Przykładowo, brakuje piekarzy, ślusarzy i lakierników samochodowych.
Do podjęcia zatrudnienia młodych ludzi zniechęcają takie czynniki, jak: praca w trybie zmianowym, również w godzinach nocnych oraz w święta, długie zmiany i niskie zarobki. Często nastolatkowie i dwudziestoparolatkowie wolą podjąć pracę na podobnym stanowisku za granicą. Dotyczy to pomocy kucharza, opiekunek osób starszych, pielęgniarek czy położnych.
Kolejną barierę stanowią koszty związane ze zdobyciem uprawnień wymaganych na danym stanowisku. Problemów nastręczają takie zawody, jak: kierowca autobusu, kierowca samochodu ciężarowego, spawacz czy operator obrabiarek skrawających. Stanowiska te są tak trudne do obsadzenia, że niektórzy pracodawcy finansują zdobycie odpowiednich kompetencji w zamian za podpisanie tzw. lojalnościówki, czyli zobowiązania się do pracy w firmie przez dłuższy czas.
W dalszym ciągu z dużym niedoborem pracowników boryka się branża budowlana, gdzie brakuje najliczniejszej grupy przedstawicieli zawodów deficytowych: betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, tynkarzy, murarzy, operatorów i mechaników sprzętów do robót ziemnych, pracowników robót wykończeniowych czy robotników budowlanych. Więcej informacji na temat zawodów deficytowych można znaleźć na stronie Barometrzawodow.pl.
Strefa Biznesu - Jak znaleźć dobrą pracę na wakacje?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?