Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa tiepłuszka już na terenie budowanego Muzeum Pamięci Sybiru (zdjęcia)

(opr. jul)
Dawid Gromadzki UM w Białymstoku
Towarowy wagon rosyjskiej konstrukcji z 1892 roku został w środę przetransportowany do do budującego się Muzeum Pamięci Sybiru. W takich wagonach wywożono w głąb Związku Sowieckiego deportowanych Polaków.

Tiepłuszka to największy i bezcenny eksponat należący do muzeum. W 2018 roku w Malborku przeszedł gruntowną renowację, po której był przechowywany tymczasowo w Łapach.

Teraz jest już ma terenie muzeum. Stanie się symboliczną bramą, przez którą będą przechodzić wszyscy zwiedzający.

- Rosyjski wagon umieszczony w centralnym punkcie muzeum to efektowny i skłaniający do refleksji element ekspozycji – mówi Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku. – Muzeum Pamięci Sybiru to dla nas szczególnie ważna inwestycja. Będzie to miejsce dokumentowania przeżyć i losów Polaków zsyłanych na Syberię i do Kazachstanu.

Wagon ze zbiorów Muzeum Pamięci Sybiru składa się z dwuosiowej stalowej lawety oraz drewnianej paki transportowej z obustronnymi przesuwnymi drzwiami. Podczas renowacji w Zakładzie Naprawy Pojazdów Szynowych w Malborku tiepłuszka została wyposażona w replikę piecyka (tzw. kozy) oraz w prycze umieszczone z jednej strony.

Prace obejmowały m.in. usunięcie instalacji elektrycznej i metalowych tablic na bokach wagonu, wymianę i naprawę poszycia dachowego, wykonanie nowej powłoki lakierniczej nadwozia, odtworzenie opisów znajdujących się na zewnątrz wagonu, konserwację i odnowienie podwozia.

Muzeum Pamięci Sybiru ma przypominać losy zesłańców. Powstaje w jednym z dawnych magazynów przy ul. Węglowej. To stąd w czasie wojny wywożono Polaków na Wschód. Obecnie muzeum ma tymczasową siedzibę przy ul. Sienkiewicza.

Muzeum Pamięci Sybiru to ogólnopolskie muzeum narracyjne przedstawiające historię polskiej obecności na Syberii od XVIII wieku, carskich zsyłek Polaków w głąb Rosji oraz represji i zbrodni sowieckich, w tym deportacji na Syberię i do Kazachstanu. Powstało 1 stycznia 2017 roku jako samorządowa instytucja kultury miasta Białegostoku. Jego nowa siedziba powstaje w magazynach przy ulicy Węglowej.

Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku rośnie w górę. Zobaczcie...

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto