MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulgi - magnes dla inwestorów

Maryla Pawlak-Żalikowska
- Czas, żeby Podlasie promowały nie tylko ze smalec i ogórki - mówi radny Krzysztof Bil-Jaruzelski. - Musimy mieć interesującą ofertę inwestycyjną, a są nią ulgi strefowe.

- Czas, żeby Podlasie promowały nie tylko ze smalec i ogórki - mówi radny Krzysztof Bil-Jaruzelski. - Musimy mieć interesującą ofertę inwestycyjną, a są nią ulgi strefowe.

I Białystok, i gminy

- Działka, którą proponujemy pod strefę na Krywlanach, nie koliduje z lotniskiem i nie wchodzi w tereny projektowanego kampusu. Nie narusza też ogródków działkowych - podkreśla Mirosław Hanusz, współautor projektu. - Obszar strefy można jeszcze rozszerzyć na grunty za Centrum Rolno-Towarowym przy ul. Andersa.
Według radnych, sąsiednie gminy: Wasilków, Choroszcz, Juchnowiec czy Supraśl też powinny szukać terenów pod strefę. Razem z Białymstokiem mogą stworzyć silną gospodarkę dającą pracą mieszkańcom całego tzw. obszaru metropolitarnego. Firma w Choroszczy spokojnie może zatrudniać ludzi z Białegostoku i odwrotnie.

Czas i pieniądz

Ostatecznie możliwości terytorialne określi nowelizacja ustawy o strefach. Może ona zwiększyć o 100 ha obszar, który dziś ma SSSE. Może też ułatwić wchodzenie inwestorów do stref.
Ani Hanusz, ani Bil-Jaruzelski nie zgadzają się z opinią, że najpierw trzeba znaleźć inwestora, a potem robić strefę.
- Odwrotnie. To kapitał szuka dobrego miejsca na rozwój i trzeba mu je od razu zaproponować. Zanim inni go przechwycą. Samym dobrym położeniem w sąsiedztwie rynków wschodnich nic nie zwojujemy - argumentuje Bil-Jaruzelski.
- W negocjacjach nie ma czasu na rozpoczynanie procedur uchwalania stref. One muszą już być uchwalone. Na proponowanych przez nas terenach inwestor nie będzie miał problemu z uzbrojeniem - dodaje Hanusz.

Ukłon w stronę inwestorów

- Dziś Białystok jest postrzegany jako miasto nieprzyjazne inwestorom - mówi Mirosław Hanusz. - Władze powinny być zainteresowane zmianą tej opinii, przyciągnięciem nowoczesnych technologii i tworzeniem miejsc pracy.
- Obowiązywała już uchwała o możliwości zwolnienia inwestorów z podatku od nieruchomości, ale był to martwy przepis - dorzuca Bil-Jaruzelski. - A strefa pozwala zwrot do 65 proc. nakładów na budowę i uruchomienie produkcji. I to będzie magnes.
Radni nie chcą zdradzić nazw, ale twierdzą, że już są firmy białostockie zainteresowane wejściem do strefy. Są gotowe zatrudnić w niej około 300 osób.
Projekt "uchwały strefowej" trafi teraz do komisji Rady Miasta. Jest szansa, że Rada zajmie się nim na sesji w kwietniu.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto