Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Robot bada jakość powietrza na białostockich osiedlach. To projekt uczniów Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej (zdjęcia)

Magda Ciasnowska
Magda Ciasnowska
Akademickie Liceum Politechniki Białostockiej
Białostoccy uczniowie troszczą się o jakość powietrza, którym oddychamy. By pokazać mieszkańcom miasta poziom jego zanieczyszczenia, wybudowali wyjątkowego robota.

Od jakiegoś czasu, białostoczanie na swoich osiedlach mogą spotkać nietypowy pojazd. Robot EV-ВОЗДУХ 1 to dzieło uczniów Akademickiego Liceum Politechniki Białostockiej.

Proekologiczny projekt, w ramach którego powstał, to pomysł trzech uczniów - Sandry Mordasewicz, Sergiusza Jakuszewicza i Mateusza Kraśnickiego. Przyjrzeć się jakości powietrza postanowili na zajęciach z robotyki.

- Dzieciaki chciały mieć swój wkład w to polepszenie jakości powietrza w naszym mieście. W naszej szkole, od drugiej klasy, na zajęciach z robotyki uczniowie wymyślają urządzenie, nad którym chcieliby pracować. I tym razem pojawił się właśnie taki pomysł - opowiada Grzegorz Nowik, opiekun zespołu uczniowskiego.

Głównym celem projektu jest ukazanie poziomu zanieczyszczeń powietrza w Białymstoku z podziałem na poszczególne rejony miasta. By to zbadać, uczniowie od podstaw zbudowali czterokołowy pojazd, na którego pokładzie umieścili szereg czujników sprawdzających jakość powietrza. Robot jest sterowany za pomocą telefonicznej aplikacji, a pozyskane dane przesyła bezpośrednio na stronę internetową.

Każdy z białostoczan już niedługo będzie mógł sprawdzać na niej jakość powietrza na swoim osiedlu. Co więcej, gdy spotka na swojej drodze robota i zeskanuje umieszczony na nim kod QR, zostanie przeniesiony bezpośrednio na stronę. Poza wynikami pomiarów, znajdzie na niej również informacje dotyczące zanieczyszczeń powietrza, dowie się, jakie mają one wpływ na nasze zdrowie i co zrobić, by było lepiej.

Uczniowie, swoje pomiary robią głównie wśród domów jednorodzinnych

- Chcemy, by ludzie mieli świadomość, że to powietrze nie jest tak dobre, jak nam się wydaje. W telewizji widzimy zielone lub żółte kółeczka, które pokazują, że nie jest ono takie złe. My natomiast myślimy, że jest znacznie gorzej. Czujniki badające jakość powietrza, są umieszczone na pewnej wysokości, jest ich niedużo i monitorują zawsze w tym samym miejscu. W związku z tym, wyniki mogą nie być miarodajne - podkreśla Grzegorz Nowik.

A robot stworzony, przez uczniów, dotrzeć może wszędzie. Cała konstrukcja jest osadzona na amortyzowanym podwoziu, dzięki takiemu zabiegowi pojazd nie ma żadnych większych trudności podczas pokonywania "miejskiej dżungli zanieczyszczeń". Pracę w terenie umożliwiają również ogromne koła.

Uczniowie na rozwijane swojego projektu otrzymali dofinansowanie z Urzędu Miasta w Białymstoku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bialystok.naszemiasto.pl Nasze Miasto