Muzeum Podlaskie w Białymstoku

avatarMuzeum Podlaskie w Białymstoku

Białystok
W chwili obecnej w skład Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wchodzi osiem placówek mieszczących się w obiektach zabytkowych: Ratusz w Białymstoku - siedziba główna, Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Białostockie Muzeum Wsi, Muzeum Ikon w Supraślu. Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim.

Wystawa rysunków Władysława Pietruka w Muzeum w Bielsku Podlaskim

2015-02-10 14:56:35

Zapraszamy 21 lutego 2015 r. o godz. 16.00 do Muzeum w Bielsku Podlaskim na wystawę rysunków Władysława Pietruka - jednego z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej.
Wystawa czynna do końca kwietnia 2015 r.


Władysław Pietruk urodził się w 1952 roku w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem. Artystyczną edukację rozpoczął w Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu, kończąc je ze specjalnością tkactwo artystyczne. Był stypendystą Ministerstwa Kultury i Sztuki: w latach 1973-79 studiował w Wyższej Szkole Grafiki i Grafiki Książkowej w Lipsku. Uzyskał dyplom w pracowni prof. Irmgart Horlbeck Kappler w zakresie specjalności grafika książkowa. W tamtym okresie twórczości szczególnie interesował się plakatem (zdobywając liczne wyróżnienia i nagrody).
Już w czasie studiów jego grafiki trafiły na wystawę w Ilmenau w ramach Festiwalu Artystycznego Studentów Polskich. Były prezentowane i podczas kolejnych edycji tego festiwalu. Prace dojrzałego artysty pokazywano na wystawach indywidualnych m.in. w Lipsku, Rostoku, Berlinie (2000), Leimen, Writzen koło Franfurtu nad Odrą (2001), na Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie, w Chicago (2003) i w Białymstoku (1981, 1999, 2006 i 2011).
Po studiach powrócił do rodzinnych stron – przez kolejne 20 lat łączył obowiązki pracy zawodowej z pasją grafika. Był redaktorem graficznym „Białostockiego Informatora Kulturalnego”, zastępcą kierownika Działu Poligrafii i Wydawnictw Wojewódzkiego Domu Kultury, redaktorem graficznym tygodnika „Niwa”, „Kuriera Porannego” i kierownikiem kilku wydawnictw, m.in. Uniwersytetu w Białymstoku, kustosz Muzeum Regionalnego w Siemiatyczach. Okres ten zaowocował setkami rysunków, zamieszczanych na łamach pism i tygodników (m.in. „Niwa”, „Gazeta Współczesna”, „Kurier Podlaski”, „Czasopis”) i dziesiątkami projektów okładek i układów typograficznych książek. Projektował ilustracje do tomików poezji i prozy, plakaty, rysunki satyryczne, ekslibrisy i logotypy. Obecnie prowadzi własne wydawnictwo, w którym publikuje teki tematyczne swoich prac.
Dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Jest artystą silnie związanym z Podlasiem, „sejsmografem” szczególnie wrażliwym na krajobraz białostocki, z którym czuje ścisłą więź, najbardziej intymny związek, bo jest to jego ziemia rodzinna. Władysław Pietruk wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu oraz dwa albumy, w tym w 2009 r. „Architektura Przyroda Województwa Podlaskiego”, który jest ukoronowaniem ponad 30-letniej pracy twórczej związanej z Podlasiem - otrzymał nagrodę Złotego Gryfa 2010 w kategorii: produkt jedno lub dwubarwny w oprawie złożonej Białostockie Zakłady Graficzne SA.
Bogate archiwum jego grafiki, wykonywanej tuszem i piórkiem, jest jednym z największych zbiorów dokumentacji artystycznej architektury i przyrody Podlasia. To fenomen na skalę narodową, a być może nawet europejską – podkreślają krytycy. Wiele z obiektów, które utrwalił w swoich dziełach dziś już nie istnieje. Z fascynacji znikającą z krajobrazu architekturą drewnianą, budownictwem wsi, osad i miasteczek, poprzez urzeczenie przyrodą tego regionu i pasję dokumentowania zmieniającej się przestrzeni miejskiej, jego artystyczny dorobek ukazuje przeszłość, teraźniejszość, a przede wszystkim piękno i ducha wielokulturowości tego ciekawego regionu (współistniejące kościoły, cerkwie, synagogi i meczety).
Wykonuje zarówno projekty komercyjne na zlecenie instytucji kultury i państwowych, jak i portrety czy miedzioryty, jednocześnie będąc wiernym szczególnemu warsztatowi i charakterowi swojej twórczości jako grafika. Mimo ukochania ziemi rodzinnej, nie ogranicza zakresu podejmowanych tematów: wykonał serię 250 grafik na zamówienie miasta Leimen koło Heidelbergu (które są w ich zbiorach muzealnych tegoż), portretował Rosbach (koło Frankfurtu nad Menem), stworzył cykle rysunków miasta Gdańsk i Wrocławia oraz serię dzieł przedstawiających nowoczesną jak i XVIII-wieczną architekturę Chicago podczas półrocznego pobytu w USA.
Od 2006 roku artysta (mieszkał 26 lat w Białymstoku i nadal jest z nim związany) żyje i tworzy w Królowym Moście, małej miejscowości malowniczo położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej.

Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest Instytucją Kultury Województwa Podlaskiego.

Jesteś na profilu Muzeum Podlaskie w Białymstoku - stronie mieszkańca miasta Białystok. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.