Dodaj zdjęcie profilowe

avatarIda Szwaczko

Białystok
Białystok

Lekcje fizyki w reaktorze atomowym

2015-11-16 11:57:52

Spacer po pokrywie pracującego reaktora atomowego plus warsztaty z fizyki atomowej – takie praktyczne lekcje w terenie organizuje Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku koło Otwocka. Uczestniczą w nich także uczniowie białostockich szkół.
Ze szkolenia właśnie wrócili licealiści Społecznego LO STO przy Fabrycznej, zainteresowani fizyka, chemią i biologią. .
- Takie wycieczki proponujemy im co dwa lata, tak aby kolejne dorastające roczniki mogły skonfrontować swoje wyobrażenia o fizyce atomowej i jej zastosowaniach z praktycznym podejściem naukowców- mówi Ewa Drozdowska, nauczycielka fizyki i dyrektor SLO STO przy Fabrycznej. - Żaden film ani podręcznik nie oddadzą tego, co przeżywa się w praktyce.
Jednym z najintensywniejszych doznań w trakcie wycieczki jest spacer po pokrywie jedynego w Polsce reaktora atomowego – Maria. Cześć pokrywy wykonana jest ze specjalnego szkła - można więc zajrzeć do wnętrza reaktora, zobaczyć radioaktywny rdzeń i – co najciekawsze – zobaczyć jak intensywnie niebieskim światłem świeci moderator, czyli woda w reaktorze.
- To zjawiska, które wydają się graniczyć z magią, szczególnie niesamowita jest poświata reaktora – zachwyca się licealistka Ola Żamojda.
- Jest to promieniowanie Czerenkowa – wyjaśnia Ewa Drozdowska .- Często filmy akcji korzystają ze spektakularnych ujęć takiego światła wydobywającego się z reaktora, a tu można na własne oczy stwierdzić, że efekt nie jest przesadzony. Zobaczyliśmy też w praktyce jak w reaktorze produkuje się "krótkożyciowe" pierwiastki promieniotwórcze zamawiane przez szpitale i przemysł.
Aby wyjazd naukowy był przeżyty w pełni NCBJ oferuje uczniom lekcje lub warsztaty związane z fizyką jądrową. Licealiści SLO STO wybrali wykłady z promieniotwórczości, zaproponowane przez Centrum jako program autorski.
- Dzięki wizycie w tym miejscu mogłem zrozumieć procesy zachodzące w reaktorach i utwierdzić się w przekonaniu, że elektrownie atomowe są przyszłością przemysłu energetycznego – mówi Michał Kolendo. A jego kolega Marek Dobrowolski dodaje:
- Jestem na rozszerzonej biologii, ale to, co tu zobaczyłem przekonało mnie, jak ciekawa może być fizyka.
Spotkanie w instytucie pokazało młodzieży również, na jak wysokim poziomie są badania naukowe w Polsce. NCBJ ściśle współpracuje z Europejskim Centrum Badań Jądrowych (CERN) w Genewie (produkuje na jego potrzeby m.in. fragmenty detektorów i akceleratorów), jest też niezwykle prężnym ośrodkiem naukowym wspierającym medycynę i produkującym unikatową aparaturę zarówno medyczną, jak i przemysłową.
- Powstają tam nowoczesne laboratoria naukowe, zajmujące się fizyką plazmy czy cząstkami elementarnymi, tworzona jest nauka na najwyższym światowym poziomie – dodaje Ewa Drozdowska. – Ostatnio ośrodek rozpoczął też współpracę z NASA wnosząc swój wkład w badania kosmologiczne

Jesteś na profilu Ida Szwaczko - stronie mieszkańca miasta Białystok. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj