Muzeum Podlaskie w Białymstoku

avatarMuzeum Podlaskie w Białymstoku

Białystok
W chwili obecnej w skład Muzeum Podlaskiego w Białymstoku wchodzi osiem placówek mieszczących się w obiektach zabytkowych: Ratusz w Białymstoku - siedziba główna, Muzeum Historyczne, Muzeum Rzeźby Alfonsa Karnego, Muzeum w Tykocinie, Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy, Muzeum w Bielsku Podlaskim, Białostockie Muzeum Wsi, Muzeum Ikon w Supraślu. Muzeum Podlaskie w Białymstoku jest największą placówką muzealną w województwie podlaskim.

Koncert charytatywny w białostockim Ratuszu

2014-12-04 15:31:12

Zapraszamy do Ratusza w Białymstoku, głównej siedziby Muzeum Podlaskiego w Białymstoku
w niedzielę 14 grudnia 2014 r. o godz. 17.00 na KONCERT PROMOCYJNY PŁYTY CD "MAKSYM BEREZOVSKY.
Liturgy of Communion Verses. The sacred works of the 18th century"


ZESPÓŁ WOKALNY Ensemble QuattroVoce
Marta Wróblewska - sopran
Aleksandra Pawluczuk - alt
Paweł Pecuszok - tenor
Przemysław Kummer - bas

PROGRAM
В пам’ять вічну буде праведник
Блаженнi яже iзбрал
Творяй Ангели своя духи
Во всю землю
Радуйтеся праведні
Чашу спасенія
Приідіте, поклонімся, Святий Боже
Святий Боже
Херувимська пісня
Милость мира
Достойно єсть
Отче наш

Płyta CD powstała dzięki stypendium Marszałka Województwa Podlaskiego w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i opieki nad zabytkami na 2014 rok.

Koncert ma charakter promujący płytę CD
Jest połączony z akcją charytatywną na rzecz podopiecznych Domowego Hospicjum dla Dzieci prowadzonego przez Fundację "Pomóż Im"


Po koncercie osoby biorące udział w akcji charytatywnej otrzymają płytę CD oraz wydawnictwo z fotografiami Anny Worowskiej i poezją Jana Leończuka. Płyta CD zawiera pierwsze w Polsce nagranie z osiemnastowieczną polifonią cerkiewną Maksyma Berezowskiego. Dołączony do niej album to zbiór fotografii Anny Worowskiej ukazujących architekturę cerkiewną Podlasia z poetyckim komentarzem Jana Leończuka, konweniującym z treścią muzyczną płyty i napisanym specjalnie z tej okazji.

PATRONAT MEDIALNY:

Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
Muzeum Podlaskie w Białymstoku
Portal BialystokOnline
Książnica Podlaska
Polskie Radio Białystok
Gazeta Wyborcza
Związek Ukraińców w Polsce

Ensemble QuattroVoce


Istniejący od 2011 roku Ensemble QuattroVoce to formacja założona przez profesjonalnych śpiewaków (Marta Wróblewska - sopran, Aleksandra Pawluczuk – sopran, Przemysław Kummer – bas, Paweł Pecuszok – tenor) związanych ze środowiskiem muzycznym Białegostoku. Członkowie tego interesującego kwartetu wokalnego są absolwentami klas śpiewu solowego Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Białymstoku i legitymują się dyplomami z wyróżnieniem. Warto zaznaczyć, że – jako profesjonalni śpiewacy – mają oni na koncie zarówno występy indywidualne w recitalach solowych, jak i udział w licznych przedsięwzięciach zespołowych z większymi dziełami oratoryjnymi i kantatowymi, a także w przedstawieniach operowych. Każdy z członków Ensemble QuattroVoce aktualnie prowadzi również własną indywidualną działalność artystyczną, zawodową, pedagogiczną i fonograficzną, dokonując m.in. nagrań z renomowanymi polskimi zespołami muzyki dawnej, Operą i Filharmonią Podlaską oraz nagrań solowych (w tym m.in. dla wytwórni Acte Prealable czy DUX, jak to ma miejsce w przypadku Marty Wróblewskiej i Przemysława Kummera). Członkowie zespołu wydali indywidualne CD z twórczością wokalną S. Moniuszki, W.A. Mozarta, a także cieszącą się dużym powodzeniem płytę "Ukraińskie impresje". W kontekście zainteresowania muzyką cerkiewną należy dodać, że zespół uczestniczył z powodzeniem w Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej Hajnówka 2013. Koncerty EQV były prezentowane na antenie programu 2 PR.

Tym razem, na pierwszej w Polsce płycie zawierającej program monograficzny, soliści podjęli próbę wykonania w solowej obsadzie muzyki wyłącznie jednego kompozytora – Maksyma Berezowskiego, ukraińskiego kompozytora, klasyka muzyki cerkiewnej, z zamiarem nadania jej nieco odmiennego kształtu interpretacyjnego, niż ten tradycyjny, do którego przyzwyczajeni są odbiorcy. Ensemble QuattroVoce przedstawia tu najwspanialsze kompozycje cerkiewne Berezowskiego w obsadzie solowej, co uwidacznia cechy harmoniczne i pokazuje wyjątkowy blask tej muzyki, nie zawsze dający się dostrzec w wykonawstwie dużych chórów. Obsada indywidualna jest z pewnością bardzo wymagająca, trochę nietypowa dla tego gatunku wokalistyki, a nawet wydaje się ryzykowna ze względów technicznych. Sprawia jednak, że muzyka jest niejako bliżej odbiorcy, ukazuje wyrazistą fakturę utworów, a na plan pierwszy wysuwają się odmienna barwa oraz niuanse, których zazwyczaj nie udaje się uzyskać w brzmieniu kilkudziesięcioosobowego chóru. Słuchając dzieł Berezowskiego, zwłaszcza na tych nagraniach, można odnaleźć przeplatające się ze sobą wyraźne motywy muzyki cerkiewnej (co oczywiste) oraz elementy do złudzenia przypominające wczesny barok włoski. To niesamowite połączenie nadaje utworom jednoczesnego charakteru wschodniej śpiewności i – zwłaszcza w fugach – włoskiej lekkości. Wyeksponowanie pełnego blasku kunsztownie skomponowanej polifonii sakralnej Maksyma Berezowskiego i oryginalność brzmienia – to wartości, których słuchacz może spodziewać się po interpretacji Ensemble QuattroVoce.

Jesteś na profilu Muzeum Podlaskie w Białymstoku - stronie mieszkańca miasta Białystok. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj