Implanty ortopedyczne, które same rozpuszczą się w organizmie

2013-08-28 10:11:28

Stosowane od wielu lat przez ortopedów na całym świecie implanty wszczepiane pacjentom w przypadku różnego rodzaju złamań kości są wykonywane z metalu, np. tytanu i jego stopów. Coraz częściej jednak zastępują go nowoczesne polimery. Szczególną nadzieję wiąże się z polimerami bioresorbowalnymi, które ulegają stopniowemu i naturalnemu zanikowi w organizmie. Dzięki temu po zrośnięciu się kości nie będzie już potrzeby operacyjnego usuwania implantu. Prace badawcze nad technologiami przetwórstwa tych materiałów rozpoczyna także białostocka spółka ChM. W tym celu ogłosiła właśnie rekrutację do pracy przy projekcie.

Z jednej strony polimery to nic nowego. Są powszechnie znane, ale ich zastosowanie w ortopedii i traumatologii jest dość mocno ograniczone. Wynika to przede wszystkim z ich wysokiej ceny oraz trudności technologicznych w ich przetwarzaniu. Ponadto, dostępne na rynku polimery cechują często niewystarczające właściwości mechaniczne, przez co ich zastosowanie ogranicza się wyłącznie do bardzo wąskiej liczby przypadków – np. w leczeniu niewielkich złamań.

Poza większą wygodą dla pacjenta, nowe materiały polimerowe cechuje większa biozgodność. Ich skład chemiczny, w przeciwieństwie do metali, nie wywołuje reakcji alergicznych organizmu. Zaś z biegiem czasu ulegają rozkładowi na składniki występujące w organizmie naturalnie: np. kwas mlekowy. Jest to o tyle istotne, że niestety stale rośnie liczba pacjentów wykazujących nadwrażliwość na metal, a w szczególności na nikiel, który może powodować wystąpienie odczynu zapalnego i brak zrostu kości.

Ponadto, stosowanie tradycyjnych implantów ogranicza możliwość wykonywania niektórych badań, kluczowych dla oceny postępów leczenia lub do diagnostyki innych chorób tego samego pacjenta. Obecność implantów stalowych często uniemożliwia wykonanie rezonansu magnetycznego. Wszystkie metalowe implanty zasłaniają obraz w badaniu tomografii komputerowej czy też na klasycznym zdjęciu RTG. Problem ten nie występuje w przypadku polimerów. W zależności od potrzeb mogą być one bowiem w takich badaniach całkowicie niewidoczne lub lekko odróżniające się od otaczających je tkanek.

Od wielu lat trwają wysiłki, aby coraz szerzej w konstrukcji implantów stosować materiały bio-wchłanialne. Mogą one z powodzeniem zastępować tworzywa dotychczas stosowane. Wymagają jednak często od producenta opracowania i wdrożenia bardziej złożonych procesów przetwarzania i utrzymania jakości.

- Właśnie w tym celu spółka uruchamia nowy projekt. Myślimy też o stworzeniu nowego zespołu, który zająłby się szczegółowo analizą obecnego stanu wiedzy, śledzeniem postępów, a z czasem również realizowałby własne badania. Nasze laboratorium jest już w dużej mierze gotowe na realizację takich badań, choć potrzebne będą jeszcze pewne inwestycje. Traktujemy sprawę bardzo poważnie, choć świadomi jesteśmy, że na konkretne wyniki w postaci gotowych produktów przyjdzie jeszcze poczekać – mówi Janusz Mroczkowski, rzecznik prasowy ChM.

Pomysł został także pozytywnie oceniony przez Radę Programową Białostockiego Parku Naukowo – Technologicznego i tam właśnie ma zostać docelowo ulokowany zespół. Po zakończeniu projektu, zespół jak i laboratorium będzie prowadzić badania nad innymi materiałami i rozwiązaniami, które mogą znaleźć zastosowanie w produkcji nowoczesnych implantów.

Spółka aktualnie szuka osób chętnych do wzięcia udziału w projekcie. Poszukiwani są przede wszystkim absolwenci bioinżynierii, chemii, biochemii oraz medycyny lub nauk pokrewnych. Znajomość wielu różnych obszarów wiedzy będzie dodatkowym atutem. Firma oczekuje aplikacji ze strony zarówno świeżo upieczonych magistrów, inżynierów, jak i osób doświadczonych, zwłaszcza w pracy naukowo – badawczej.

Warto podkreślić, że oprócz dotychczasowych osiągnięć kandydatów równie ważna będzie ich postawa – duża samodzielności i gotowość podejmowania wyzwań, ciekawość świata, zacięcie badawcze. Szansę na zatrudnienie ma od 4 do 6 osób. Aplikacje można składać do 6 września. Więcej informacji można znaleźć na stronie firmowej w zakładce Praca, lub drogą mailową: [email protected].

Projekt badawczy realizowany jest z udziałem środków unijnych, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego, z działania 1.1. Tworzenie warunków dla rozwoju innowacyjności.

Jesteś na profilu Janusz Mroczkowski - stronie mieszkańca miasta Białystok. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj