Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkania dla seniorów Płock. Miasto zapowiada nowy program. Poznajcie przybliżone zasady

Damian Kelman
Damian Kelman
W minionym tygodniu miasto zapowiedziało wdrożenie nowego programu mieszkaniowego. Po sukcesie "Mieszkań na start", teraz szansę otrzymają przedstawiciele innej grupy społecznej - seniorzy. Wpływ na to ma stan demograficzny Płocka.

Mieszkania dla seniorów w Płocku

15 grudnia 2022 roku podpisana została umowa na budowę pierwszych w Płocku mieszkań dla seniorów. Decyzję o starcie programu prezydent miasta ogłosił podczas opłatkowego spotkania z mediami.

– Opracowany w ratuszu program dla seniorów korzysta z rozwiązań, które sprawdziły się wśród młodych mieszkańców Płocka. Przyglądamy się też bacznie działaniom innych miast w tym zakresie – mówił na konferencji Andrzej Nowakowski.

Nowa inwestycja powstać ma w przeciągu 20 miesięcy, czyli lokalu dla seniorów można się spodziewać pod koniec 2024 roku. Wartość inwestycji wyniesie około 9,8 mln złotych, a pieniądze miasto pozyskało z Banku Gospodarstwa Krajowego. Program skierowany będzie do mieszkańców powyżej 60. roku życia, które spełniają kilka warunków łącznie. Po pierwsze, dochody wnioskodawców muszą się mieścić w określonych granicach, w zależności od wielkości gospodarstwa domowego. Po drugie, wnioskodawcy nie będą mogli posiadać tytułu prawnego do innego lokalu, którego wartość przewyższa wartość lokalu, który będą mogli otrzymać. Seniorom zakwalifikowanym do programu lokale będą wynajmowane na czas oznaczony, przy czym łączny czas najmu nie będzie ograniczony. Istotne dla osób zainteresowanych udziałem w programie będą też kryteria punktowe, de facto decydujące o kolejności umieszczania na liście najemców. Na przykład:

  • rezygnacja z najmu lokalu będącego w zasobie mieszkaniowym lub w innym zasobie miasta Płocka, co do którego miasto ma prawo wskazywać najemcę
  • zamieszkiwanie w lokalu usytuowanym w budynku lub jego części objętych ostatecznym nakazem opróżnienia wydanym przez organ nadzoru budowlanego lub przeznaczonych do rozbiórki albo remontu ze względu na planowane inwestycje miejskie lub inne potrzeby miasta (gdy obowiązek zapewnienia lokalu zamiennego spoczywa na Gminie Miasto Płock)
  • brak możliwości wynajęcia dotychczas zajmowanego lokalu w zasobie mieszkaniowym z uwagi na przekroczenie dochodów uprawniających do jego wynajęcia
  • oczekiwanie od co najmniej 3 lat na wynajęcie lokalu z mieszkaniowego zasobu
  • zamieszkiwanie od co najmniej 5 lat w granicach administracyjnych Płocka z zamiarem stałego pobytu
  • działalność w organizacjach pożytku publicznego
  • niepełnosprawność w stopniu umiarkowanym lub w stopniu znacznym.

Warto zaznaczyć, że projekt jest jeszcze w formie konspektu, a konkretne szczegóły będą doprecyzowane niebawem. Budynek dla seniorów stanie natomiast przy ulicy Sienkiewicza 21. Został zaprojektowany jako niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny z poddaszem użytkowym. Pomieści on 28 mieszkań jedno- i dwupokojowych. Do budynku prowadzić będą dwie klatki schodowe, które na każdej kondygnacji będą połączone między sobą. Na tyłach nowej inwestycji zbudowanych zostanie 17 miejsc parkingowych, a wjazd na teren będzie się odbywał przez automatycznie otwieraną bramę. Na podwórku zaplanowano również miejsca na poletka uprawowe oraz dwa zbiorniki na wodę deszczową. W pobliżu placu rekreacyjnego znajdzie się altana ogrodowa. Do dyspozycji seniorów będzie też plac postojowy dla rowerów ze stojakami, ławki parkowe, stoły oraz stoły do gry w szachy, a także siłownia pod chmurką. Mieszkania dla seniorów będą przygotowane pod klucz. Nowi lokatorzy w kuchni znajdą podłączoną do instalacji elektrycznej kuchnię indukcyjną 4 palnikową z piekarnikiem oraz zlewozmywak wraz z baterią. Z kolei łazienki będą wyposażone w toalety, umywalki wiszące z półpostumentami, miejsce natrysku wydzielone od pozostałej części szklaną ścianką prysznicową z przesuwnymi drzwiami, krzesełka prysznicowe, uchwyty i poręcze oraz niezbędne baterie umywalkowe i natryskowe. Ściany i posadzka w łazience wyłożone zostaną płytkami. Dla mieszkańców całego budynku, jako segment integracyjny zaplanowano świetlicę, która zostanie zlokalizowana na parterze i będzie dostępna dla mieszkańców z obu klatek schodowych. Z kolei na dachu budynku zaprojektowano panele fotowoltaiczne. Co oczywiste, budynek zostanie wyposażony w 2 windy, a przestrzenie wewnętrzne będą przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Służyć temu będą odpowiednio szerokie korytarze i drzwi oraz specjalnie zaprojektowane mieszkania o rozkładzie pozwalającym wykonać swobodny obrót na wózku inwalidzkim.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na plock.naszemiasto.pl Nasze Miasto